שתף קטע נבחר

לילה במאחז: "יותר אלים מבהתנתקות"

לחיילים שהגיעו לפנות את המאחז המאולתר ליד אלון מורה ציפתה הפתעה לא נעימה: ניקוב צמיגים, קריאות נאצה איומות ואפילו מכות לקצינים. הרמטכ"ל גינה בתקיפות את "הבריונות וכפיות הטובה כלפי החיילים". בני קצובר: "זו המלחמה נגד ההתנתקות הבאה". הרב אבינר מתנגד לאלימות אבל "מנחם לדעת שיש בתוכנו כוחות תוססים שמיישבים". בצהריים דווח על אלימות קשה של מתנחלים בחברון

50 גלגלים מפונצ'רים, נזק לפחים של כלי-רכב צבאיים מיידוי אבנים וטיולית שנשרפה כמעט כליל, והעצורים שהיו בה חולצו ברגע האחרון - אלה רק חלק מהמראות שנראו הלילה (יום ה') במהלך פינוי המאחז החדש שהוקם בסמוך להתנחלות אלון מורה שבשומרון.

 

הרמטכ"ל, דן חלוץ, פירסם הודעה מיוחדת, על כך שהוא "מוקיע בחריפות את מעשי הביריונות שליוו את הפינוי". לדברי רב-אלוף חלוץ, "גילויי האלימות הפיזית והמילולית הם בבחינת כפיות טובה כלפי חיילי ומפקדי צה"ל, העושים לילות כימים כדי להעניק ביטחון לתושבי המדינה, ואין להם מקום במדינה מתוקנת". הרמטכ"ל הבהיר כי "צה"ל והמשטרה יפעלו בנחרצות על מנת להבטיח שהעבריינים יאותרו ויתנו את הדין על מעשיהם".

 

גם אלוף פיקוד המרכז, יאיר נוה, גינה בחריפות את אירועי האלימות שנרשמו הלילה במהלך פינוי המאחז. לדבריו, הוא מתכוון לתחקר את הנושא ולבחון מחדש את שיתוף הפעולה מול ההתנחלות. האלוף נוה קרא להנהגת מועצת יש"ע ולרבנים להוקיע את מעשי האלימות.

 

שר הביטחון, שאול מופז, אמר כי האלימות שהפעילו מתנחלים נגד חיילים היא "עבריינות לשמה, ותטופל במלוא החומרה". לדבריו, "לא ייתכן שביום בו עלינו להשקיע את כל תשומת הלב בסיכול הטרור ובחיבוק משפחות הנפגעים, אנו נאלצים לבקר חיילים נפגעו מיד יהודים".

 


צילום: שרון כץ

 

בשעות הצהריים פינו צה"ל והמשטרה את המאחז "מעוז הר" שהוקם אתמול בבוקר ליד אפרת בגוש עציון. במקום ישנם כ-150 בני נוער. בין הצדדים התפתחו עימותים ועד כה עוכבו לחקירה שמונה מתנחלים, בהם יושבת ראש תנועת נשים בירוק, נדיה מטר. שוטר אחד נפצע במהלך העימותים, ופונה לקבלת טיפול רפואי במרפאה צבאית.

 

בשעות הצהריים היום סיפרו ל-ynet פלסטינים כי מתנחלים באזור קריית-ארבע תקפו תושבים מחברון. לטענתם, השתלטו התוקפים על מספר חנויות באזור ואדי נסארה שבעיר והסתובבו חמושים באלות ומוטות ברזל, תוך שהם מתנכלים לעוברים ושבים. בנקודה אחרת השתלטו על חלקת אדמה והחלו לעקור עצים. עוד העידו התושבים כי השוטרים והחיילים הישראלים לא העיזו להתקרב למקום, לאחר שיותר מפעם אחת ספגו מכות בעצמם. "המצב פה מתוח ומסוכן מאוד", סיכמו. בצה"ל ובמשטרה לא מכירים את המקרים הללו.  

 

"צבא הגנה לישמעאל"

 

אתמול פורסם ב-ynet כי כמה מאות בני נוער, שהחליטו לעשות מעשה, הקימו שישה מאחזים חדשים - ליד אלון מורה, מול קדומים שבשומרון, סמוך לקריית ארבע, באזור אפרת שבגוש עציון וסמוך למעון שבדרום הר חברון. הלילה פינה צה"ל שלושה מן המאחזים. הפינוי בוצע בתוך פרק זמן קצר יחסית, במהלכו נעצרו שלושה מתנחלים, בהם ראש מועצת קדומים, דניאלה וייס, ושני נערים. באלון מורה, כאמור, לא ליקקו הכוחות דבש.

 

בשעה שתיים וחצי בלילה החלו הכוחות לפנות את המאחז, וזאת לאחר שהאולטימטום שהציבו למתנחלים פג. במקום היו כ-150 ילדים ובני נוער. כאשר נכנסו החיילים למתחם, על פי גורמי ביטחון, החלו המתנחלים לזעוק לעברם "נאצים", "צבא הגנה לישמעאל", "יודנראט" וגם "אמא שלך מתהפכת בקבר כשהיא רואה מה אתה עושה". קצין בדרגת סגן-אלוף הוזעק למקום ואז קבוצה של חמישה בני נוער עצרה את הג'יפ בו נסע, לא אפשרה לו לזוז והחלה לנקב את צמיגי הגלגלים. בין החיילים לבין כמה מהנערים אף התפתח עימות פיזי. המתנחלים קרעו את חולצתו של הקצין ואת דרגותיו. הוא אף ספג מכת אגרוף בעינו, ואז נמלטו המתפרעים מן המקום.  

 

בינתיים, המשיכו החיילים בפינוי המאחז. את מרבית השוהים במקום העלו על טיולית לכיוון תחנת משטרת אריאל, אחרים הצליחו לברוח. בשעה שש בבוקר, כאשר החלה הטיולית לצאת לכיוון אריאל, שבה הקבוצה שברחה, ניקבה עוד צמיגים והחלה ליידות אבנים לעבר החיילים. בתוך הטיולית התפרעו כ-30 עצורים, הרסו את הציוד, שברו חלונות, קרעו את הריפוד וניפצו חלונות. בשלב מסוים הצית אחד מהם כיסא, והטיולית החלה לעלות באש. כוחות צבא חילצו את הנערים מהמקום, חלקם כמעט נחנקו מהאש. לקראת שבע הבוקר הושלם הפינוי.

 

היום זה מכות, מה יקרה מחר?

 

"בני הנוער מתחילים לאבד כיוון", אמרו ל-ynet גורמים בצה"ל, בסכמם את אירועי הלילה. "זה כבר מעבר למה שהיה בהתנתקות, שם ידענו שאנחנו הולכים ליישם החלטה של הדרג המדיני, ושזה ייגמר בתוך יום או יומיים. כאן יש עליית מדרגה. הם איבדו שליטה".

 

"דווקא בתקופה של פיגועים, כשהכוחות אמורים לפעול נגד ארגוני הטרור, אנחנו נאלצים להפעיל חיילים מול המתנחלים", מוסיפים בצה"ל. "אותם מתנחלים, שאנחנו פועלים להגן עליהם כל היום והלילה - דווקא מהם אנחנו חוטפים מכות. היום זה מכות, מחר - אנחנו לא רוצים לחשוב מה יהיה. יש מאבק לגיטימי, אבל זה כבר עובר כל גבול". הגורמים ששוחחו עם ynet מפנים אצבע מאשימה לעבר הנהגת המתנחלים, ואומרים: "ילד בן 8 לא יכול לעשות סתם מעשה בלי הכוונה של ההורים או ההנהגה. ההנהגה היא זו שגורמת לנוער להתנהג כפי שהוא מתנהג. אנחנו קוראים להנהגה לקום ולהתעשת ולא לאבד שליטה".

 


סא"ל בני שיק סגן מפקד חטיבת שומרון שנפגע ממכות המתנחלים (צילום: דו"צ)

 

במהלך היום מתכוונים בצה"ל להגיש תלונה במשטרת אריאל, כדי לעצור את הפורעים במאחז. בתגובה לטענות הצבא אמר ל-ynet בני קצובר, מראשי המתנחלים ותושב אלון מורה: "הלך הרוח היום בקרב הציבור הצעיר הוא מלחמה על מניעת ההתנתקות הבאה, וההתנהגות שלו נגזרת מההשקפה הזאת, שהפעם - לא ניתן לזה בשום פנים ואופן לקרות". קצובר, שעודכן רק הבוקר על פרטי האירוע לאחר ששהה במהלך הלילה באירוע משפחתי, הוסיף: "התחושה היא שהיום צה"ל פועל כדי לרצות את הדרג המדיני ועל-פי לחצים אמריקנים".

 

גם לתמיכה מצד הרבנים זוכים בני הנוער בגבעות. תחת הכותרת "הכתום מתעורר לחיים", מפרסם היום הרב שלמה אבינר מישיבת "עטרת כהנים" גילוי דעת,

בו הוא כותב: "כמה משמח לראות את הנוער הנפלא שלנו ... הוא יודע שזו ארצנו, ארץ ישראל ולא ארץ ישמעאל, ולכן מצווים אנחנו על-פי צו המורשת, ההיסטוריה והאומה להתיישב בכל מקום. זאת נחמתנו מהגירוש הנורא, אשר ממנו אי אפשר להתנחם - הידיעה כי יש בתוכנו כוחות צעירים, ערובת העתיד שלנו, כוחות בריאים ותוססים אותם אנו רואים כשלוחי האומה כולה. אנחנו לא משה רבנו. בימינו, הגיע הזמן לא להסתכל על ארץ ישראל מרחוק, ולהתגעגע אליה - אלא לעלות לארץ, לבנות אותה ולהתיישב בה בכל מקום". עם זאת, הבהיר הרב כי הוא מתנגד לכל גילוי של אלימות.  

 

בתגובה לאלימות בעת פינוי המאחזים אמרה מועצת יש"ע כי היא פוסלת כל שימוש באלימות כחלק מהמאבק על ההתיישבות, ומדגישה כי בניינה של ארץ ישראל יושג "במסירות נפש וללא שימוש באלימות". מועצת יש"ע נמסר כי "לא כל הקמת סככה ראויה להקרא מאחז וכי יש במעשים מסוג זה משום זילות למפעל היישובים והמאחזים אשר הוקמו, מתוך מסירות נפש למען יישוב ארץ ישראל ולא כפעולה תקשורתית".


פורסם לראשונה 27/10/2005 11:44

 

בהכנת הידיעה השתתפו עלי ואקד ואילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
סא"ל בני שיק והפנס
צילום: שאול גולן
המאחז המאולתר
צילום: שרון קץ
מיישבים את הגבעות
צילום: שרון קץ
צילום: שי רוזנצוויג
בריונות וכפיות טובה: חלוץ
צילום: שי רוזנצוויג
צילום: גיל יוחנן
הכתום מתעורר לחיים: הרב אבינר
צילום: גיל יוחנן
צילום: שאול גולן
גם היא בעצורים: דניאלה וייס
צילום: שאול גולן
מומלצים