שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שמעון פרס פורש ממפלגת העבודה
  "המפץ הגדול" מושלם עם חבירתו של מנהיג העבודה המיתולוגי לראש הממשלה. "המסגרת המפלגתית שולית מבחינתי", אמר פרס לכתבים בברצלונה ופסק: "רק שרון יביא שלום". הוא צפוי להיעדר מן הכנסת ה-17 ולמלא תפקיד ממלכתי. בקדימה שואבים עידוד רב גם מכנס ראשי הרשויות שערך רה"מ במעונו: "השלד המוניציפלי של המפלגה נוסד". בעבודה מתכוננים לשלוף עוד "שפן" מן הכובע, אך חוששים מסחף לכיוון שרון בקיבוצים

  אחרי 46 שנים בתנועת העבודה, שמעון פרס פורש ממפלגת העבודה. ההודעה הרשמית על כך צפויה להתפרסם במהלך היום (ד') או לכל המאוחר עד לסוף-השבוע, אולם בשיחה עם כתבים בברצלונה הודיע אמש המנהיג הוותיק כי גמר אומר לעזוב את המפלגה ששימשה לו בית פוליטי בעשרות השנים האחרונות.

   

  "המסגרת המפלגתית שולית מבחינתי", אמר פרס, ובישר לכתבים בספרד, לשם נסע כדי לצפות במשחק הכדורגל בין נבחרת הכוכבים של ברצלונה ל"נבחרת השלום" הישראלית-פלסטינית. הוא הוסיף כי החליט להעביר את תמיכתו לשרון "משום שרק הוא יוכל באמת לפרק התנחלויות ולהביא שלום". 

   

  פרס צפוי לנחות אחר הצהריים בארץ ולכנס את מקורביו להתייעצות. מקורביו ציינו כי "לא תהיה זו טעות לומר שהוא צפוי להודיע היום על פרישתו מן החיים הפוליטיים במפלגת העבודה". הוא לא צפוי להתברג ברשימת מועמדי קדימה, כך שזקן חברי הכנסת ה-16 לא יכהן בזו הבאה. ככל הנראה, מייעד שרון לפרס תפקיד ממלכתי כלשהו בממשלתו החדשה, אם תהיה כזאת.

   

  למעשה, מעברו של פרס למפלגת קדימה הפך יותר ויותר צפוי בימים האחרונים, במיוחד לאחר שעמיר פרץ נמנע מהבטיח לו שיריון במקום גבוה ברשימת העבודה לכנסת. כחלק מעסקת חבילה, שתאפשר את פרישתו מהעבודה וחבירתו לאריאל שרון, הובטח גם לדליה איציק מקום ברשימה של קדימה. עוד לפניה הודיע חיים רמון על הצטרפותו לקדימה, וגם שלום שמחון מתלבט אם להישאר בעבודה או לחבור לגוף הפוליטי החדש.   

   

  שר הביטחון, שאול מופז, ייצא הבוקר למסע הסברה תחת הסיסמא "הצבעת שרון - קיבלת פרס בשלטון". לדבריו, "שרון הוא אדם עתיר זכויות. הצטרפתי לליכוד בעקבות קריאתו, הענקתי לו גיבוי אך יחד עם זאת הוא עשה טעות קשה כאשר להחליט לפרוש ולהתמודד ברשימה אחת עם חיים רמון ודליה איציק, שהם ממובילי הסכם אוסלו. אם גם פרס יתמוך בקדימה, מי שיצביע שרון - יקבל את פרס, רמון ואיציק".

   

  בילבול בסניפים 

   

  במפלגת העבודה, שם מתחו השבוע הבכירים ביקורת קשה על פרס, מדברים כעת על "נקמנות אישית נטו" וחוששים מסחף לכיוונו של שרון דווקא במעוזים השורשיים. "שרון מנסה לפגוע בגזרות שלנו", אומרים שם. "יש חוסר ודאות גדול במושבים ובקיבוצים, ולא ברור עד כמה הוא מצליח לכרסם לנו במעוזים הללו. שרון הזמין אליו אנשים שלנו, וזה מאוד בעייתי ויכול להיות מסוכן".  

   

  אחד הבכירים, אשר הסתובב בימים אחרונים בשטח, סיפר על בילבול רב ששורר בקרב הפעילים: "מצד אחד, יש תחושה של התעוררות. אנשים מגיעים לסניפים, רוצים להיות מעורים, שואלים שאלות קשות. אבל מצד שני, הם מאוד מבולבלים. לאף אחד לא ממש איכפת מזה שדליה איציק עזבה, אבל יש בילבול לגבי פרס. יכול להיות שבסוף יהיה מעין בומרנג, ואנשים יראו בזה מעשה בגידה מצידו".

   

  בינתיים נמשכים החצים להישלח לעברו של המנהיג העוזב: "הוא פשוט לא היה מסוגל לעכל את העובדה שלא נבחר, ושעמיר פרץ ניצח אותו", אמר בכיר במפלגה. "עכשיו הוא מחליט לנקום, לפגוע במפלגה שלא בחרה בו. זאת נקמה, לא פחות ולא יותר. אין הסבר אחר לכך שהוא חובר לאריק שרון".

   

  השלד המוניציפלי

   

  מעברו של שמעון פרס למחנהו של שרון מסמלת את שיאו של "המפץ הגדול", ולמעשה את השלמתו. המהלך מצטרף לכנס ראשי רשויות מקומיות שערך ראש הממשלה במעונו בירושלים, כנס אשר שיקף את הדילמות העמוקות שקיימות כעת בקרב פעילים מרכזיים בליכוד ובעבודה.

   

  אמנם, לא כל מי שהגיע למעונו של שרון מתכוון ליישר קו עם דרכו הפוליטית החדשה. אולם מקורבי ראש הממשלה, המעריכים שכשני שלישים לפחות מהאורחים יצטרפו בסופו של דבר לקדימה, מסכמים את האירוע בצמד המילים: "הצלחה מסחררת".

   

  בסך הכל הגיעו 72 ראשי רשויות ומועצות לכנס. 12 מתוכם היו ראשי מועצות אזוריות. כעשרה באו מכפרים ערביים ודרוזים. במקום נכחו אישים מקומיים ממגוון מפלגות - מהעבודה, דרך הליכוד ועד למפד"ל ורשימות עצמאיות. אחד מרגעי השיא של האירוע היה כאשר מאיר ניצן, ראש עיריית ראשון לציון, הניח את כרטיס החבר שלו ממפא"י ההיסטורית, בחתימתו של בן-גוריון, והודיע על הצטרפותו לקדימה.  

   

  "כל ראש רשות כזה הוא למעשה ראש מטה מקומי, מה שמבטיח לנו יכולת פריסה יוצאת מהכלל בכל רחבי הארץ", אמרו אנשיו של ראש הממשלה. "אנו פרוסים למעשה בצורה טובה מאוד בכל המגזרים, מהקיבוצים והמושבים, דרך ערים גדולות ועד למגזר בני המיעוטים. עכשיו רק נותר להמתין לראשי רשויות אחרים שיעלו על הגל. כבר אפשר להכריז שהשלד המוניציפלי של המפלגה הוקם".

   

  ככלל, יכול ראש הממשלה לסכם יום מוצלח ביותר מבחינתו, אשר החל עם הודעתו פרופ' אוריאל רייכמן, נשיא המרכז הבינתחומי בהרצליה ומייסד מפלגת שינוי, על התפקדותו לקדימה, והסתיים עם פגישה חיובית עם מנכ"לית משרד החינוך, רונית תירוש. גם בעבודה - למרות פרס ואיציק והחשש מנטישה המונית של קיבוצניקים - מגלים שביעות רצון, לאור הצטרפותה של שלי יחימוביץ' ולקראת עוד "שפן", שיישלף כנראה בקרוב מן הכובע. אבל מצעד הכוכבים הזה מתקבל גם ברגשות מעורבים על-ידי בכירי המפלגה, שמבקשים לזכות שוב באמון המתפקדים באמצע חודש ינואר - ומבינים היטב שמתחיל להיות צפוף בצמרת.      

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  המסגרת המפלגתית שולית: פרס
  צילום: רויטרס
  צילום: חיים צח
  רק הוא יפרק? שרון
  צילום: חיים צח
  צילום: חיים צח
  שוקלת: תירוש
  צילום: חיים צח
  צילום: גיל יוחנן
  הניח את כרטיס החבר: מאיר ניצן
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים