שתף קטע נבחר

הקריה: הושלם פרויקט הזזת בתי הטמפלרים

הבוקר הועבר למקומו החדש המבנה ששימש בשנים האחרונות כסניף הדואר ברחוב קפלן. בסך הכל הועתקו 5 מבנים מהמושבה הטמפלרית, כדי לאפשר הרחבת הכביש במסגרת פרויקט דרום הקריה

היום הועתק הבית האחרון מהמושבה הטמפלרית שרונה שעמדו על הגדה הדרומית של רחוב קפלן, במסגרת פרויקט דרום הקריה בתל אביב. בסך הכל כלל המבצע 5 מבנים ישנים שהוחלט להזיזם דרומה.

 

מבצע הזזת הבתים החל באפריל השנה, אז הוזזו ארבעה בתים. המבנה האחרון, ששימש את רשות הדואר, הוזז רק היום עקב מחלוקת עם רשות הדואר.

 

הזזת הבתים נעשתה במימון מינהל מקרקעי ישראל לצורך הרחבת כביש קפלן לשמונה מסלולים. עלות הזזת חמשת הבתים נאמדת בכ-26 מיליון שקל והפרויקט מבוצע על ידי חברת Mammot ההולנדית. הבתים הישנים מכילים גם מרתפים, שנבנו מאבני כורכר. הם חוזקו, "נוסרו" מיסודותיהם והוזזו על גבי מסילה במהירות של כחמישה מטר בשעה. 

 

 

בתים בני יותר מ-130 שנה

 

המושבה שרונה הוקמה בשנת 1871 על-ידי קבוצת טמפלרים מהמושבה הגרמנית ביפו על רכס כורכר בסמיכות לנתיבי תחבורה ראשיים.

 

שרונה תוכננה בקפידה. המתכונת שנבחרה הייתה של "כפר רחוב" שמערך רחובותיו הוא בצורת צלב. חוץ מבתי האיכרים נבנו גם מבני ציבור כמו בית תפילה (שגם אותו הזיזו). בשנת 1890 חיו במושבה 51 משפחות (כ-270 איש) ומרבית התושבים עסקו בחקלאות. הענף המוביל בתחום היה גידול גפנים, וכך נבנה גם יקב גדול, שנמצא במקום בו מסתיים כיום רחוב דוד אלעזר.

 

במרתפי היקב ובחצר שלו הורכבו והוכשרו לטיס מטוסי ה"אוסטר" הראשונים, בתקופת טרום המדינה. בהמשך הם הפכו לחלק מחיל האוויר הישראלי.

 

במהלך מלחמת העולם הראשונה פונתה המושבה, ותושביה הוגלו למצרים. באמצע שנות ה-20 הם חזרו לבתיהם ושיקמו את המושבה שנפגעה במלחמה. עד פרוץ מלחמת העולם השנייה פרחה שרונה, אך כשהגרמנים פונו מישראל, היא שינתה את צביונה. הבריטים תפסו את מקומם של הטמפלרים והפכו את הבתים לקריה ממשלתית וצבאית. במסגרת זו נוספו מבנים חדשים ששימשו בעיקר לצורכי מגורים.

 

במהלך מלחמת השחרור תפסה "ההגנה" את מבני הצבא הבריטי. לאחר הקמת המדינה, ובמשך שנים רבות, שכנה קריית הממשלה בבתי המושבה. באזור המשמש את הצבא ומשרדי הממשלה נשמר התכנון המקורי של המושבה, וברחובות הבנויים שתי וערב עדיין נמצאםי בנייני הטמפלרים, צמחיה מקורית ומבנים מסוגננים מתקופת המנדט.

 

המשמרים הפסידו את המאבק על המנהרה

 

המועצה לשימור אתרים החלה את מאבקה נגד תוכנית דרום הקריה שיזם מינהל מקרקעי ישראל בשיתוף עיריית תל אביב, מיד עם הגשתה. במשך השנים עלו הצעות שנות ובסופו של דבר הוחלט על שימור 37 מבנים טמפלרים, כולל חמשת הבתים שיוזזו ממקומם.

 

נציגי המועצה לשימור אתרים הציעו בין השאר "למנהר" את רחוב קפלן ובדרך זו למנוע את הזזת הבתים, כדי לשמור על המרקם המקורי של המושבה, אולם מאבקם נכשל. בחודש מארס דחתה המועצה הארצית לתכנון ובנייה את הערר שהגישה המועצה לשימור אתרים נגד תוכנית דרום הקריה, ובכך ניתן האות להזזת המבנים.


פורסם לראשונה 07/12/2005 10:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שי פרקש
אחד הבתים בתזוזה
צילום: שי פרקש
צילום: עומר הכהן
בית טמפלרי בתוך המתחם שישאר על מקומו
צילום: עומר הכהן
מומלצים