שתף קטע נבחר

יוזמת אדלר: שרון ינהיג את הרשימה

היועץ האסטרטגי של קדימה, ראובן אדלר, הציע להציב את שרון בראש הרשימה לכנסת, כשאולמרט יישאר המועמד לראשות הממשלה. ל-ynet הוא מסביר: "אני אופטימי לגבי מצבו של אריק". לעומתו מסתכלים בכירים אחרים בקדימה על הרעיון כעניין שהבשיל טרם זמנו. ובמרצ-יחד תוקפים את "השימוש הציני המוכר והמבחיל שעושים בקדימה במחלתו של ראש הממשלה". ח"כ אורון: "לקדימה אין מצפון אין מוסר ואין אלוהים". ח"כ מיכאל איתן (ליכוד): "מדובר בהתעללות לשמה"

האם ראש הממשלה שרון יוצב במקום הראשון ברשימת קדימה לכנסת? בקדימה סבורים שיוזמת יועצו האסטרטגי של שרון ראובן אדלר, להציב את ראש הממשלה כמספר 1 ברשימה, מוקדמת מדי. "כולנו תקווה שאריק יצא מבית החולים ויחזור לחווה, אך עדיין מוקדם מאוד לדבר על הצבתו בראש רשימת קדימה", אמר גורם בכיר ביותר המקורב לאריאל שרון.

 

 

את היוזמה להצבתו של שרון המאושפז בראש רשימת קדימה, יזם אמש חברו ואיש אמונו, היועץ האסטרטגי ראובן אדלר. הבוקר (יום ד') אמר אדלר ל-ynet שמדובר בשלבי בדיקה ראשונית של הסוגייה. "אני אופטימי לגבי מצבו של אריק. נכון שצריך להמתין לעדכונים מבית החולים. אבל מהרגע שהרופאים אומרים שיש סיכוי טוב שיהיה בסדר, אז לא מן הנמנע לבחון את האפשרות הזאת, שמשמעויותיה לקדימה ולמצביעיה ברורה לחלוטין", אמר אדלר, חברו של אריאל שרון מזה 40 שנה.

 

סגן שר הביטחון, זאב בוים, אמר בתגובה כי "מיקומו של ראש הממשלה בראש הרשימה דווקא בימים אלה, מבטא תקווה להחלמתו זו אמירה ברורה שראש הממשלה הוא האב המייסד של התנועה, ראשון בלב העם ומורשתו ודרכו משמשים נר לדרכה של קדימה".

 

יו"ר קדימה בכנסת, חבר הכנסת רוני בראון, הגיב על היוזמה של ראובן אדלר להציב את אריאל שרון כמספר אחת: "הלוואי שנגיע אל הרגע שזה יהיה רלוונטי. כזכור, כדי להיות מועמד הוא צריך לחתום על טופס הסכמה. אם שרון יגיע למצב הזה אני אהיה המאושר באדם. אריק ייסד את קדימה, קדימה הולכת בדרכו והלוואי, הלוואי, הלוואי שהוא ישוב לעמוד בראשה".

 

ולעומתם מסתכלים בכירים אחרים בקדימה על הרעיון כעניין שהבשיל טרם זמנו. "יכול להיות שהרעיון להציב את אריק בראש הרשימה בא מהבטן של ראובן, חבר קרוב של אריק", אמר גורם בכיר בתנועה. "אבל התחושה שלי היא שכל עוד אנו ממתינים לראות שראש הממשלה יצא לחלוטין מכלל סכנה, אי אפשר לעסוק בעניין הזה. בלשון המעטה, זה עדיין לא בשל. צריך לזכור שלמרות הכל אריק היה ונשאר מספר 1 עבורינו ", אמר.

 

ואילו בכיר אחר התייחס לנושא ואמר: "איני פוסל את הרעיון, כמובן בתנאי של שיפור במצבו של ראש הממשלה. כולנו היינו מעוניינים שאריק יחזור להנהיג את המפלגה ולהמשיך במפעל שהקים. אלא שלצערי צריך לראות כרגע את הדברים עניינית: למרות התקווה והתפילות של כולנו, ראש הממשלה מאושפז במצב קשה בהדסה ועדיין לא ברור לנו מה ילד יום. אנחנו יותר אופטימיים, אבל מכאן ועד להודעה על הצבתו כמספר 1 כרגע – הדרך ארוכה. יתכן שמדובר בפתרון פסיכולוגי של חבר קרוב, כדי לטפל בתחושותיו שלו. גם זה בסדר, אם כי קשה לי לומר שמדובר בעניין ריאלי", אמר.

 

הרביעיה של אדלר: שרון, אולמרט, פרס, לבני  

 

אם אכן תזכה יוזמתו של ראובן אדלר לתמיכה, הרי שאולמרט יוותר מועמדה של קדימה לראשות הממשלה. שמעון פרס יעבור למקום השלישי ברשימה, ציפי לבני במקום הרביעי ועל המקום החמישי, כך מקורות בקדימה, מספר מתמודדים: אבי דיכטר, מאיר שטרית ושאול מופז. כך או כך, יש בידי קדימה די זמן לטפל בקביעת סדר רשימת מועמדיה לכנסת, עד ל-7 בפברואר, מועד רישום רשימות המפלגות לבחירות לכנסת ה-17. 

 

חבר הכנסת חיים אורון ממרצ תוקף בחריפות "את השימוש הציני המוכר והמבחיל שעושים אולמרט וקדימה במחלתו של ראש הממשלה". זאת בעקבות הדיווחים לפיהם ייתכן שהוא יוצב בראש רשימת קדימה על אף מצבו הרפואי.

 

לדברי אורון, "בעוד כל המפלגות ובהן מרצ נוהגות באיפוק ובריסון ונוצרות את לשונן דווקא מפלגתו של ראש הממשלה מנסה לנצל את מצבו הטרגי לחיזוק כוחה הפוליטי". לדבריו, "לקדימה אין מצפון אין מוסר ואין אלוהים".

 

יושבת ראש סיעת מרצ, חברת הכנסת זהבה גלאון, תקפה את היוזמה של ראובן אדלר, וכינתה אותה "מסחרה נחותה". לדברי גלאון, "בעוד ראש הממשלה נאבק על חייו מנצלת זאת קדימה למאבק על מספר המנדטים שיהיו לה".

 

ח"כ אברם פורז (שינוי) הגיב ואמר כי מדובר ברעיון "בלתי מוסרי בעליל". לדבריו, "הצבת שרון בראש קדימה כשמצבו הבריאותי אינו ברור היא ניסיון להטעות את הבוחרים ולתת להם את התחושה שהם מצביעים בעד שרון בעוד שבפועל הם מצביעים בעד אולמרט". 

 

מטה ההסברה של מפגלת העבודה תקף את יוזמת אדלר. "לקדימה אין גבולות", נכתב בהודעה שפרסם המטה. "בעוד שרון נאבק על חייו קדימה רותמת אותו לבחירות. בזמן שאזרחי ישראל מתפללים לשלום שרון עסוקים בקדימה בניסיונות לנצלו. מפלגה שנוהגת כך אינה ראויה לשלטון", נמסר.

 

ח"כ יצחק הרצוג (עבודה) אמר: "זו הצעה צינית וחסרת אחריות. יש לחדול מיצירת ספינים מיותרים, המונעים על ידי יצרים פוליטיים בלתי נשלטים. הציבור לא יסבול התנהגות מרושעת שכזו". 

 

גורמים בכירים בליכוד הגיבו ליוזמת מקורבו של ראש הממשלה, ראובן ואמרו כי "מדובר בספין ציני". לדברי הבכירים, "היחידים שעושים הון פוליטי ממצבו של שרון הם אנשי קדימה. מייד כשנסיים את בחירת המועמדים לכנסת נפשיל שרוולים וניתן לקדימה 'פייט' שהם לא חלמו עליו". 

 

ח"כ מיכאל איתן (ליכוד) הגיב על יוזמת אדלר: "מדובר בהתעללות לשמה ושימוש ציני במצבו הרפואי של שרון. מעבר לכך שהחוק לא מאפשר מהלך כזה, יש להניח לשרון להחלים ולהבריא וכאשר בעזרת השם יעמוד על רגליו הוא יידע להחליט בעצמו מה לעשות. במידה ויבריא נשמח בליכוד לקבל אותו כיריב פוליטי".

 

חבר הכנסת משה כחלון (ליכוד) אמר בתגובה כי "כאחד שמוקיר ומעריך את שרון כואב לי שישנם גורמים שונים בסביבתו המנסים לעשות הון פוליטי על חשבון מחלתו".

 

בהכנת הידיעה השתתפו אילן מרסיאנו, רועי נחמיאס ואטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
שרון. למקום הראשון?
צילום: איי אף פי
אדלר. אופטימי
צילום: איי פי
מהמסדרון בבית החולים - לראש הרשימה?
צילום: איי פי
צילום: אלכס קולומויסקי
בראון. הוא צריך לחתום
צילום: אלכס קולומויסקי
"מורשת שרון - נר לקדימה". בוים
צילום: שאול גולן
אורון. "לקדימה אין אלוהים"
צילום: שאול גולן
מומלצים