שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  סמי עופר ביטל את תרומתו למוזיאון ת"א

  בעקבות הביקורת הציבורית, הודיע המיליונר סמי עופר שהוא מבטל את תרומתו בסכום של 20 מיליון דולר למוזיאון תל-אביב. "במקום להכיר תודה – הכירו לנו רעה", כתב

  המיליונר סמי עופר הודיע כי הוא מבטל את תרומתו בסכום 20 מיליון דולר למוזיאון תל-אביב. ההחלטה התקבלה בעקבות הביקורת הציבורית הרחבה שנשמעה מאז פרסום ההסכם בין עופר לבין המוזיאון והעירייה. ההסכם, שכלל דרישה לשינוי שם המוזיאון והסבתו על שם עופר ורעייתו, אביבה, כמו גם סעיף אזהרה בטאבו, עורר זעם רב וביקורת בעולם האמנות הישראלי וזכו לכיסוי נרחב בכלי התקשורת.

   

  מחר (ד') יפרסם עופר מודעה בשלושת העיתונים היומיים תחת הכותרת: "סליחה שרצינו לתרום". מדובר במכתב גלוי בו שוטח עופר את הסיבות להחלטתו: "מדובר בקומץ של אנשים שלא בחלו בשום אמצעי להכפיש את שמנו, ובמקום להכיר תודה – הכירו לנו רעה", כותב עופר במודעה, ומתכוון בין היתר לחתומים על העצומה הפומבית שפורסמה ברשת האינטרנט, ולתורמים בעלי שם שאיימו בסנקציות במידה שההסכם יאושר. 

   

  דוברו האישי של עופר אמר ל-ynet: "המודעה שתתפרסם מחר ומיועדת לשוחרי התרבות והאמנות בארץ מדברת בעד עצמה".

   

  בין המתנגדים הנחרצים לדרישותיו של עופר היתה הגברת רעיה יגלום, חברת הוועד המנהל של המוזיאון ואספנית אמנות. יגלום הודיעה בעבר כי במידה שתאושר העיסקה בכוונתה לפעול להוצאת אוסף האמנות שנתרם למוזיאון על-ידי גיסה וגיסתה, מרי וסיימון יגלום ולהעברתו למוזיאון אחר. בעקבות פרסום הידיעה על ביטול תרומתו של עופר אומרת היום יגלום: "סוף סוף מר סמי עופר מראה קצת כבוד עצמי. ההתנהגות שלו כוחנית והמילים שלו דמגוגיות. אני שמחה שהוא התעשת. ההחלטה שלו בין הכל או כלום ילדותית. אם הוא באמת רוצה לתרום, הייתי מציעה לו להסתפק בהתנוססות שמו על האגף החדש לאמנות ישראלית". יגלום אמרה כי כעת, נוכח הודעתו של עופר, אוסף האמנות של משפחתה - הכולל בין היתר תמונות של מודליאני, שאגאל, סזאן, סיסלי, בונאר ומאטיס - יישאר במוזיאון.

   

  בתחילת השבוע פורסם כי בעקבות ההסכם הודיע הנהלת קרן ריץ' כי היא חוזרת בה מכוונתה להעביר למוזיאון תרומה בסכום 2.5 מיליון דולר שנועדה לבניית האגף החדש לאמנות ישראלית.

  עוד הודיעה הנהלת הקרן כי עד לבירור תקפותו של ההסכם בכוונתה להקפיא תרומות נוספות שהובטחו לספריית המוזיאון. ההסכם, כאמור, דורש את אישורו של שר הפנים. בעקבות פנייה של ynet החל מבקר המדינה בבדיקת הנושא. 

   

  למרות שאישורו של שר הפנים להסכם טרם ניתן ולמרות שהנושא נבדק על-ידי מבקר המדינה, במוזיאון תל-אביב מיהרו כבר בשבוע שעבר לתלות על חזית המבנה שלט תחת הכותרת: "מוזיאון תל אביב ע"ש סמי ואביבה עופר". בעיריית ת"א אומרים היום: "אנחנו משערים שהשלט הזה ייאלץ לרדת".

   

  ראש עיריית תל-אביב-יפו, רון חולדאי, אומר בתגובה: "אני מודה לסמי ואביבה עופר ומצטער על החלטתם, אשר ניתן להבין אותה על רקע ההכפשות שספגה המשפחה. בניית אגף חדש שישלים את מוזיאון תל-אביב לאמנות מהווה לכל הדעות נדבך חשוב בקידום התרבות והאמנות בעיר, וחבל שהניסיון לממשה לא יצא לפועל".

   

  מהנהלת המוזיאון נמסר בתגובה: "אנחנו מודים למשפחת עופר על אדיבותם הרבה ומצטער צער רב על החלטתם לבטל את תרומתם בסך 20 מיליון דולר להקמת בניין חדש למוזיאון. הזדמנות כל כך נדירה של רצון טוב מצד התורם ומצד העירייה הוחמצה בשל צרות עין וטיעונים חסרי שחר. מכאיבה העובדה שניסיון כל כך מבורך להציג את האמנות הישראלית באופן היסטורי, קוהרנטי ורחב, נתקל בביקורת קשה ולא עניינית שהניעה את התורמים לבטל את תרומתם. עם כל זאת, אנו מאמינים כי בכוחות משותפים של תורמי המוזיאון ואהבי האמנות הישראלית – נצליח למצוא את המשאבים ולממש אתגר חשוב זה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מאיר פרטוש
  עופר. "סליחה שרצינו לתרום"
  צילום: מאיר פרטוש
  לאתר ההטבות
  מומלצים