שתף קטע נבחר

ישראל מתייחדת עם ששת המיליונים

אחרי הצפירה נערך טקס הנחת הזרים באנדרטת מרד גטו ורשה ביד ושם. בפולין מתקיים "מצעד החיים". אולמרט: "לקח המלחמה - פייסנות וחולשה הם מרשם לשואה"

ישראל מתייחדת עם זכר קורבנות השואה. הבוקר (יום ג') בשעה 10:00 נשמעה ברחבי הארץ צפירה בת שתי דקות ולאחריה, לאורך כל היום, נערכים טקסי זיכרון ועצרות בבתי-הספר ובמוסדות השונים.

 

יום השואה 2006 - כתבות ומאמרים:

 

מיד עם תום הצפירה נפתח טקס הנחת הזרים ב"יד ושם", למרגלות האנדרטה למרד גטו ורשה בהשתתפות נשיא המדינה, ראש הממשלה, חברי כנסת, נשיא בית המשפט העליון, יו"ר הסוכנות היהודית, הרמטכ"ל, מפכ"ל המשטרה, זקן הסגל הדיפלומטי, ראש עיריית ירושלים, אישי ציבור, ארגוני הניצולים ולוחמים, תלמידים ומשלחות מרחבי הארץ.

 

צילום וידאו: רויטרס

 

בפעם הראשונה הניחו זר גם חברי הבית הפתוח בירושלים, בשם הקהילה ההומו-לסבית בישראל. עמיר פינק מהבית הפתוח אמר: "הזר הוא לזכר חברי הקהילה שלנו שניספו בשואה. חלקם ניספו בגלל שהיו יהודים וחלקם רק בגלל שהיו הומואים". לפניהם הניחו זר נזירים מהמנזר באבו גוש ואחריהם הניחו זר כמרים מכנסיית "דור מציון" מירושלים

 

בהמשך מתקיים מעמד "לכל איש יש שם" - הקראת שמות קרבנות השואה - באוהל יזכור. גם במשכן הכנסת מוקראים שמות קורבנות.

 

עצרת הזיכרון של תנועות הנוער לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה - בסימן "צלם האדם בצל המוות" תתקיים בשעה 18:00 ב"עמק הקהילות" ביד ושם, במעמד שר החינוך , מאיר שטרית. בעצרת ישתתפו יושב ראש הנהלת יד ושם, אבנר שלו, יו"ר מועצת תנועות הנוער, יניב שגיא וכ-500 בני נוער, ובהם חניכי תנועות הנוער ונציגות של מועצת התלמידים והנוער.


אולמרט הבוקר, בטקס ביד ושם (צילום: יואב גלאי)

 

מופע הסיום של פרויקט "מו-זיקה - נוער נוגע בשירי שואה" יועלה על ידי בני נוער ב"מעבדה" בירושלים, ובו יוצגו יצירות בתחומים שונים כגון מוזיקה, שירה, תיאטרון ואמנות חזותית. 

 

פעילויות לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה במערכת החינוך החלו כבר אתמול. על-פי חוק יום הזיכרון לשואה ולגבורה, התש"ט (1959) יש לקיים ביום זה בכל בתי הספר, ובכלל זה בתי הספר בחינוך המוכר שאינו רשמי, טקסי זיכרון ופעילויות חינוכיות, ועל המחנכים והמורים להקדיש שיעורים ייעודיים לנושא. כמו כן, אין לקיים ביום זה טיולים או כל פעילויות שאינן נוגעות ישירות לתוכנו של היום.

 

במוצאי יום השואה ייערך במוזיאון בית התפוצות פאנל בנושא "הכנסיות והשואה". הפאנל יחל בשעה 18:00 בבית התפוצות באולם "בני ציון".

 

בשעה 19:30 ינעלו ארועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה בשתי עצרות סיום - בקיבוצים לוחמי הגטאות ויד מרדכי. העצרת בלוחמי הגטאות תיערך בהשתתפות הרמטכ"ל, רב-אלוף דן חלוץ, השר לשעבר יוסף (טומי) לפיד וחברת הכנסת אורית נוקד, מר שמחה שטיין מנכ"ל מוזיאון בית לוחמי הגטאות. בעצרת יודלקו משואות וישתתפו גם בני הדור השלישי והרביעי לשואה, מילדי קיבוץ לוחמי הגטאות, שיספרו את סיפורי סביהם וסבתותיהם.

 

כוחות הביטחון נערכו כבר אתמול לקראת יום השואה, והמשטרה פרושה בכוננות גבוהה בכל רחבי הארץ מחשש שארגוני טרור יבקשו לבצע פיגוע. בידי מערכת הביטחון יש 76 התרעות כלליות מתוכן 20 התרעות ממוקדות. רוב ההתרעות מגיעות מצפון השומרון.

 

הנשיא קצב: שנאת ישראל לא עברה מן העולם

 

אמש פתחה העצרת הממלכתית את אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה, בסימן "צלם האדם בצל המוות". העצרת נערה בכיכר גטו ורשה ביד ושם בירושלים במעמד נשיא המדינה, משה קצב וראש הממשלה, אהוד אולמרט. בנאומו תיאר אולמרט את ה"יהודי התם", החמוש רק במסורתו ובתפילין, שהכעיס את הנאצים בגלל המטען המוסרי שלו. "לקח מלחמת העולם השנייה הוא כי פייסנות, ויתור וחולשה הם מרשם לשואה", אמר. "רק עמדה מוסרית תקיפה ונכונות לעמוד על משמר החירות יבטיחו את עתיד האנושות".

 

"מדינת ישראל, יד ושם היא לשרופים", הוסיף ראש הממשלה, "היא יודעת מה עוללה שנאת ישראל בעבר, היא רואה בעיניים פקוחות את הילולת השטנה המתחוללת סביבה והיא למודת לקח. יש בכוחה של מדינת ישראל להגן על עצמה אך היא

 קוראת לעולם החופשי להתייצב עמה במאבק לשמירת האור והחירות, להגנה על ערכי הצדק ועל צלם האדם. היא קוראת לכל בן חורין ובעל מצפון – לזכור, כי לכל אומה שוחרת שלום – לעולם לא לשכוח".

 

הנשיא קצב הזהיר מפני האנטישמיות בעולם: "שנאת ישראל עוד לא עברה מהעולם, והיא עדיין מפעפעת על אדמת אירופה, אך היא משגשגת בעיקר כאן, על אדמת המזרח התיכון, והיא באה לידי ביטוי בקריאות להשמדת ישראל. הם מייחלים להיעלמותה של ישראל. אני קורא לעולם החופשי: לא לעמוד שאננים נוכח הקריאות האלה".


פורסם לראשונה 25/04/2006 07:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב גלאי
הנשיא קצב
צילום: יואב גלאי
צילום: יואב גלאי
טקס הנחת הזרים
צילום: יואב גלאי
צילום: איי פי
יד ושם. פרוייקט סרטים
צילום: איי פי
מומלצים