שתף קטע נבחר

נסראללה מאיים על ת"א; צה"ל על תשתיות בלבנון

ביום ה-23 למלחמה בלבנון, מתפתחת לה מלחמת איומים בין חסן נסראללה לבין צה"ל. מזכ"ל חיזבאללה איים לתקוף את תל-אביב, אם תותקף ביירות. בתגובה, איים קצין בכיר שאם תותקף תל-אביב, יותקפו תשתיות לאומיות בלבנון

קרב איומים בין חיזבאללה לצה"ל: קצין בכיר מאיים הערב (יום ה') שאם חיזבאללה יתקוף את תל-אביב, יתקוף צה"ל תשתיות לאומיות בלבנון. זה קרה לאחר שמזכ"ל החיזבאללה, חסן נסראללה, איים בנאומו הטלוויזיוני להפציץ את תל-אביב, אם ישראל תתקוף את ביירות.

 

"אם תעשו זאת", הזהיר נסראללה, "אני אומר דברים באופן ברור. לא אשתמש במונחים שהשתמשתי עד כה, מעבר לחיפה ומעבר מעבר לחיפה, אלא אומר באופן ברור שאינו ניתן לפרשנות: אם תפציצו את בירתנו נפציץ את בירתכם. אנו נפציץ את תל-אביב ואנו מסוגלים לעשות זאת".

 

 

 

  

נסראללה דיבר על חשיבות קרבות השטח מול יחידות צה"ל: "אנחנו נלחמים תחת לחץ כבד מאוד ומנהלים קרבות גבורה לכל רוחב הגזרה. יש לנו הרבה מאוד נשק נגד טנקים, גם כמות של נשק וגם איכות של נשק אנטי טנקים. לא הצלחנו להביא את התמונות מהקווים הקדמיים ולהראות לכם את הפגיעות בטנקים. מספר הטנקים והמשוריינים שנפגעו הוא גבוה מאוד. הלוחמים הצליחו להשמיד גם טנקי מרכבה". לדבריו, ללוחמיו אין כל בעיה לירות רקטות בכל שעות היום, אך ימשיכו לעשות זאת רק אם ישראל לא תחדל מהתקפותיה בלבנון. 

 

לדברי נסראללה, "כולנו זוכרים את קרבות הגבורה. יש עשרות אלפי חיילים ישראלים בשטח ועמם הרבה טנקים. מולם עומדים הלוחמים באומץ ומנסים לבלום את ההתקדמות. הקרב עדיין מתנהל בעמדות הקדמיות והוא הפתיע את הציונים. הישראלים באים לפרוץ לכפר, כדי שהלוחמים יברחו, אבל עד כה - הלוחמים נשארו להילחם בכפרים, עד הכדור האחרון. ישראל הופתעה מהגורם האנושי. הם נלחמים מול גברים שמוכנים להקריב".

 

הוא שב וטען כי אנשיו רשמו מספר הצלחות בימים האחרונים, וכי "האויב לא דיווח עליהם משום שהוא מנסה לנהל לוחמה פסיכולוגית. כך לדוגמא היה במרון א-ראס ובבינת ג'ביל, כשהאויב טען כי כוחותיו הצליחו להשתלט על הכפר אבל עכשיו כולם רואים כי מדובר בשקרים ובלוחמה פסיכולוגית". 

 

אבל המנהיג הלבנוני ניסה גם להנמיך ציפיות והסביר כי ארגונו אינו צבא קלאסי, ואין מטרתו להאחז בקרקע, אלא להסב אבידות לצה"ל: "איננו צבא מאורגן ואנו נלחמים מלחמת גרילה ולא מלחמה גיאוגרפית. המטרה שלנו היא להסב אבידות כבדות ככל האפשר לכוחות האויב, וזה מה שקרה עד כה. אנו יודעים למשל שהטנקים של האויב יכולים לעבור עשרות קילומטרים בתוך זמן קצר, אך תראו מה קרה – הטנקים האלו בקושי נעו כמה מטרים בכמה ימים".

 

נסראללה התעקש כי ארגונו הצליח לפגוע בסטי"ל מסוג סער 4.5 אשר שייט מול חופי צור, זאת בהמשך להודעה שהפיץ ארגונו לפני מספר ימים. "גם את הפגיעה הקודמת בסער 5 האויב הכחיש, אך אחרי שהראנו את התמונות האויב אישר זאת. אני מדגיש שהפגיעה הזו אכן קרתה ובשל ערפל ומרחק, התקשנו לצלם אותה", הוא אמר.

 

"אולמרט טיפש וכושל"

 

בהמשך נאומו, הוא כינה את ראש הממשלה, אהוד אולמרט, "טיפש" לאחר שהכריז על ניצחון בטרם עת. הוא פנה לעם בישראל ואמר: "אתם קורבן אמונה של ראש ממשלתכם, אולמרט, שרוצה להוכיח שהוא מפקד גדול כמו שרון וכמו רבין. אכן, הוא דומה להם בהרג יום יומי של אזרחים, אך בהבנה הצבאית הוא הוכיח שהוא הכושל והטיפש שהיה בהנהגה הישראלית. האם זה הביא לכם את שחרור שני החיילים?

 

הוא יכול היה לפתוח במשא ומתן כפי שעשה שרון. האם יכולת ההרתעה שלכם שוקמה כמו שהוא הבטיח? הלחמה עד כה הוכיחה שהצבא הישראלי הוא מכונה צבאית ענקית וטיפשית שלא יכולה לעשות דבר, רק להרג אזרחים ותשתיות. תשאלו את אולמרט איפה כל המטרות שהוא הבטיח בתחילת המלחמה, כאשר אתמול שמענו אותו בנאומו מוותר עליהן".

 

הוא לגלג על הנחתת כוחות הקומנדו בבעלבק: "היו 2 הנחתות ליד בעלבק ולא בלבה. הסתערו על בית חולים וזרקו רימון. שימו לב להישג הגדול, לחפש שם לוחמים פצועים שלא תפסו בקרב. לא היו שם, חטפו חמישה אזרחים ולא לוחמים - אלו בני ערובה ולא שבויי מלחמה. זה המודיעין, זה המוסד?".

 

זו היתה הופעתו הפומבית השמינית של נסראללה מאז חטיפת החיילים בגבול הצפון. מוקדם יותר התפארו בכירים בארגון ב"הישגים" שרשמו לזכותם, כשמטחי רקטות ששיגרו לצפון הארץ הרגו שמונה אזרחים. הם אף המשיכו לשדר מסרים מאיימים לכיוון ישראל, אולי מתוך הנחה שמדובר בכל זאת בשלביה האחרונים של הלחימה לקראת הפסקת אש.

 

מאז אתמול החלו להישמע מסרים שגברו היום, ולפיהם אם ישראל תעז לתקוף שוב את ביירות, חיזבאללה יתקוף את תל-אביב ואולי אף "מעבר לה". העיתון הכוויתי ""אל-ראי אל-עאם" דיווח, כי הנהגת חיזבאללה הורתה ל"יחידת הטילים" שלה לתקוף את תל אביב במקרה כזה, באופן מיידי ובלי לקבל הנחיות נוספות בעתיד.

 

בנאומו הקודם פנה

 נסראללה לאנשיו והבטיח כי ארגונו לא יישבר. ככל שתארך המלחמה, אמר, כך יתקוף ארגונו את ערי המרכז של ישראל. נסראללה תהה בקול רם: "מתי ראיתם שני מיליון ישראלים יורדים למקלטים ל-18 יום ויותר? המספר הזה עוד יגדל לכשנגיע לשלב שאחרי חיפה".


פורסם לראשונה 03/08/2006 20:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלג'זירה
נסראללה בנאום טלוויזיוני
צילום: אלג'זירה
צילום: רויטרס
צה"ל תוקף בלבנון
צילום: רויטרס
רקטות בצפון הארץ
צילום: איי פי
מומלצים