שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הבמאי קן לואץ' מצטרף לחרם על ישראל
  במאי הקולנוע הבריטי הודיע כי לא ישתתף בפסטיבל הסרטים בחיפה ויסרב לקחת חלק באירועי תרבות הממומנים על ידי מדינת ישראל. המנהלת האמנותית של הפסטיבל: "עם כל ההערכה לאדם ולפועלו, אינני מסכימה עם החלטתו"

  במאי הקולנוע הבריטי קן לואץ' ("סיפורים מהרכבת", "16 מתוק", "אולי נתנשק?") מצטרף לחרם התרבותי והאקדמי על ישראל, והודיע כי לא ישתתף בפסטיבל הסרטים בחיפה שיתקיים בחוה"מ סוכות.

   

  בהודעה מטעם לואץ', שפורסמה באתר האינטרנט בו הופצה לפני כחודש עצומה הקוראת לחרם על מוסדות תרבות ואקדמיה ישראליים, כותב לואץ': "אני

  תומך בקריאה של יוצרי קולנוע ואמנים להחרים מוסדות תרבות ישראליים הנתמכים על ידי מדינת ישראל ומפציר באחרים להצטרף לקמפיין. הפלסטינים נאלצים לקרוא לחרם הזה אחרי 40 שנות כיבוש של אדמותיהם, הרס של בתיהם וחטיפה ורצח של אזרחיהם. אין להם כל תקווה שהדיכוי ייפסק. כאזרחים בריטים אנחנו חייבים להכיר באחריות האישית שלנו. אנחנו חייבים לגנות את ממשלת בריטניה וממשלת ארה"ב על תמיכתם בחימוש ישראל. כמו כן עלינו להתנגד לפעילות הטרור של ממשלות בריטניה וארה"ב במלחמות ובכיבושים הבלתי חוקיים שלהם".

   

  לואץ' הוסיף ואמר כי בלתי אפשרי להתעלם מקריאותיהם של "החברים הפלסטינים" וכתוצאה מכך הצהיר: "אסרב לכל הזמנה מפסטיבל הסרטים בחיפה או מאירועים דומים לזה בישראל".

   

  פסטיבל הסרטים הבינלאומי בחיפה נמצא מזה זמן במשא ומתן לקיום הקרנת הבכורה הישראלית לסרטו החדש של לואץ' במסגרתו. הסרט "כשהרוח נושבת" ("The Wind That Shakes The Barley") גרף במאי האחרון את פרס דקל הזהב בפסטיבל קאן ונרכש להפצה בישראל על ידי חברת סרטי שני.

   

  המנהלת האמנותית של פסטיבל הסרטים הבינלאומי בחיפה, פנינה בלייר, אמרה בתגובה: "קן לואץ' הוא במאי מאד חשוב בעיניי, במאי חברתי ופוליטי שסרטיו עוסקים בין היתר בבעיות של מעמד הפועלים, נושא הקרוב גם ללבי. עם כל ההערכה לאדם ולפועלו, אינני מסכימה עם החלטתו לתמוך בחרם התרבותי והאקדמי על ישראל. דיאלוג דרך התרבות הוא אחד מדרכי השיח היחידים שעוד נותרו לנו – הישראלים והפלסטינים - והחרמה של אירועי תרבות, כמו למשל פסטיבלי סרטים, מכחידים מראש כל סיכוי לדיאלוג בין שני העמים".

   

  נורית שני, בעלת חברת ההפצה סרטי שני, המפיצה לאורך שנים את סרטיו של לואץ', מופתעת מהחלטתו: "אני שומעת על כך בפעם הראשונה ועדיף להמתין עם תגובה עד לבירור העניין מולו. לעת עתה הסרט בישראל, מתורגם לעברית, מוכן ליציאה. זה בהחלט מפתיע אבל מבחינתנו כרגע כל התוכניות לגבי הסרט עומדות בעינן, ובכלל זה גם השתתפותו בפסטיבל חיפה. סרטי שני הפיצו את כל סרטיו של קן לואץ' בישראל, מערכת היחסים בינינו מאוד קרובה וחמה וכך גם עם התסריטאי פול לזרטי. אנחנו מכירים את דעותיו של קן לואץ' ואת השקפותיו הפוליטיות, הכל טוב ויפה, אבל קריאה לחרם תרבותי מקוממת. התחושה היא ששוכחים מה אנחנו עוברים".

   

  חודש של ביטולים

  במהלך השבועות האחרונים, בצל המלחמה בלבנון והלחימה בשטחי עזה, הלכו וגברו הקולות התומכים בחרם בריש גלי וגם כאלה שהעדיפו להצניע מערכות יחסים עם יוצרים ויצירות מישראל. עם תחילת המלחמה הודיע מרכז הקולנוע היווני על ביטול השתתפותם של סרטים יוונים בפסטיבל בחיפה. פסטיבל הסרטים באדינבורו, שאמור היה לארח את הבמאי הישראלי יואב שמיר, הודיע כי יסרב לקבל סיוע של משרד החוץ הישראלי בהבאת הבמאי והמליץ לו שלא להגיע. פסטיבל הסרטים בלוסאס, שאמור היה לקיים תוכנית ישראלית הכוללת כעשרים סרטים שיוקרנו במשך שלושה ימים, החליט לצמצם משמעותית את היקף התוכנית ולהעמיד מולה תוכנית של סרטים פלסטיניים ולבנוניים. החרם התרבותי הכה לא רק בתחום הקולנוע הישראלי אלא גם בתחומי אמנויות הבמה. פסטיבל מחול בדרום אפריקה ביטל את השתתפותה של להקת מחול נועה דר באירוע ופסטיבל לאמנויות הבמה ביפן ביטל את הגעתה של להקת אלומיניום.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי אף פי
  קן לואץ'. "מפציר באחרים להצטרף לקמפיין"
  צילום: איי אף פי
  לאתר ההטבות
  מומלצים