שתף קטע נבחר

קמפיין עם ביצים

מעודדת מהצלחת המאבק להפסקת פיטום האווזים שהובילה, יוצאת עמותת "אנונימוס" נגד משווקי ביצים שהוטלו בלולים מתועשים - אך אריזותיהן מקושטות בדמויות תרנגולות חופשיות. "מדובר בהטעיה צינית של הציבור", מתקוממים בעמותה. "אסור להרדים את המצפון שלנו על-ידי מכירת מצגי שווא"

"על פסגת הר גלילי הנושק לעננים שוכן מקום קסום המשקיף על הרים ושדות פורחים... שם מתפנקות להן התרנגולות המאושרות שלנו, הנהנות מתזונה בריאה ומאוזנת ומשקט ושלווה פסטורליים שניתן למצוא רק בגליל", מתפייטת התווית המודבקת על אריזות הביצים של משק ביצי הגליל (חברת מ. לסר בע"מ). לצדן תוכלו לפגוש בסופרמרקטים את אריזות הביצים שמציעה תנובה, עליהן מוטבעת תרנגולת מבסוטה הישובה בתוך מצע קש. ואילו חבילות הביצים שמשווק הסיטונאי יוסי גליקסמן מקושטות בתרנגולת חומה שנחה לה באחו ירוק ויפה.

 

"מדובר בהטעיה צינית של הציבור", מתקוממת רעות הורן, דוברת עמותת "אנונימוס" שהשיקה היום (ראשון) קמפיין מודעות הנושא את הכותרת "הביצה שהתחפשה" ויוצא כנגד האריזות המתעתעות. "לא ייתכן שאנשים יוטעו לחשוב שהתרנגולות נהנות מתנאים נפלאים בעוד שהמציאות שונה לגמרי. ראוי שהציבור ידע שבקניית הביצים האלה הוא תומך בהתעללות, ויוכל להחליט האם הוא קונה אותן או לא. אסור להרדים את המצפון שלנו על-ידי מכירת מצגי שווא על האריזות, ולשווק ביצי סבל באמצעות תרנגולות מחייכות".

 

וכך, מעודדת מהצלחת קמפיין הפסקת פיטום האווזים שהובילה, שלאחר מאבקים חוזרים ונשים הגיע לאחרונה לסופו הטוב, "אנונימוס" נחושה להעלות את נושא התרנגולות-המטילות על שולחנו של כל בית בישראל. המטרה: הפיכת ההחלטה האם לקנות ביצי חופש או ביצים רגילות למושכלת - מתוך מודעות לתנאי הגידול של התרנגולות שהטילו אותן. 

 

 

תמונת מצב קשה לעיכול

"למעלה מ-99% מהתרנגולות המטילות בישראל מגודלות במשקים תעשייתיים בכלובים צפופים, הנקראים גם כלובי סוללה", מעיד יו"ר "העמותה למען חיות משק" אבי פנקס. "פחות מאחוז אחד מהן מגודל כתרנגולות חופש שאינן כלואות בכלובים ומסתובבות ימים שלמים בחצר. חלק מתרנגולות החופש מגודלות גם בתנאים אורגניים ואינן אוכלות את האוכל הרגיל הניתן לשאר בנות מינן במשקים".

 

"רובן המכריע של המטילות בארץ חיות בתנאים איומים", נחרדת הורן. "הן מוכנסות לתוך כלובים קטנים, בצפיפות נוראית, ובמשך כל חייהן לא מסוגלות לפרוש את הכנפיים. כדי שלא ינקרו אחת את השנייה חותכים את המקור שלהן בעזרת להב חד שפוגע גם בעצבים חיים. חלק מהן לא שורדות את הפעולה ולאחרות היא תכאיב עד יום מותן. מעטים יודעים כי תרנגולת בטבע אמורה להטיל כ-20 ביצים בשנה, אך בשל השבחה גנטית ומניפולציות שונות היא מטילה ביצה מדי יום. חלק מתהליך הזירוז הזה כולל גם הרעבה והחשכת הכלובים.
 

"חשוב גם לדעת שאת האפרוחים הזכרים ממיתים מיד עם הגיעם לאוויר העולם כיוון שאין בהם צורך", מוסיפה הורן. "גם את המטילות הורגים אחרי שנתיים, כיוון שקצב שלהן ההמלטה קָטֵן. בטבע יכולה תרנגולת לחיות עד גיל שש או שבע שנים, אבל המשקים לא יטרחו להחזיקה כיוון שאינה כלכלית".

 

תמונת המצב שמציגים פעילי "אנונימוס" קשה לעיכול גם לצמחוניים שבינינו, הניזונים מביצים. "רגע ההמתה של התרנגולות גם הוא לא תמיד הומני", היא מתארת. "המגדלים משתמשים פעמים רבות בשיטות כמו חניקה, מעיכה או חישמול כדי להרוג אותן. איך ייתכן", מקשה הורן, "שאחרי כל התהליך הזה נמכרות הביצים בעזרת ציורי תרנגולות שמחות?".  


"חיים של סבל". תרנגולות בכלוב סוללה (צילום: באדיבות "אנונימוס") 

 

לקנות או לא לקנות?

איך ייתכן? אם תשאלו את הצרכנים, ייתכן בהחלט. בהזמנת העמותה ביצע מכון הסקרים "מאגר מוחות" בחודש מאי האחרון סקר דעת קהל בו לקחו חלק 625 עוברי אורח. בפני המשתתפים הוצגו שלוש אריזות ביצים המשווקות על-ידי תנובה, גליקסמן וביצי הגליל, ומצויות כמעט בכל סופרמרקט.

 

על-פי הסקר, מרבית הנשאלים היו משוכנעים כי הביצים הוטלו במשקים בהם מוחזקות התרנגולות באסם או בחצר, ובהם הן יכולות להסתובב חופשיות ולהטיל בתאים מרופדים בקש: ביצי תנובה הסדורות בקופסת קרטון עליה צילום

 תרנגולת על מצע קש הטעו 61% מהמשיבים; ביצי גליקסמן, באריזה המציגה תרנגולת הדוגרת על קן גדול, תעתעו ב-67% מהמשיבים; ואילו ביצי הגליל, הנושאות תיאור של שדות פורחים בהם מתרוצצות תרנגולות מתפנקות, הטעו 79% מהמשיבים.

 

"הסקר מוכיח באופן חד-משמעי כי משווקי הביצים נוקטים אסטרטגיה של הטעיית רוב הצרכנים והעניין הזה חייב להיפסק", מצהירה הורן. "אנחנו תובעים מהם להפסיק מיידית את הפצת האריזות הפסטורליות, כיוון שלטעמנו מדובר בעבירה על חוק הגנת הצרכן. באמצעות עורכי הדין שלנו כבר פנינו לשלושת המשווקים הגדולים בדרישה להפסיק את ההטעיה".

 

- מה אתם מציעים לציבור לעשות?

"כיוון שכל התרנגולות בישראל, כולל תרנגולות החופש והאורגניות שאינן חיות בכלובים, עוברות חיים שלמים הכרוכים בסבל ומוות מוקדם, אנחנו ממליצים פשוט להפסיק לאכול ביצים. באתר העמותה פרסמנו המלצות שונות לשימוש בתחליפים תזונה מצוינים, כשהמטרה היא להפסיק לסייע כספית לתעשייה המתעללת הזו".

 

"אנחנו תומכים במאבקי "אנונימוס" ומצד שני גם מסתכלים למציאות בעיניים", מסייג פנקס. "אנשים אוכלים ביצים ולכן ראוי שלפחות יאכלו כאלה שהוטלו על ידי תרנגולות שסובלות פחות. תרנגולות החופש אינן נכלאות ומצבן טוב אלפי מונים מזה של תרנגולות הכלובים. גם קטימת המקור שלהן מזערית, ונועדה בעיקר כדי למנוע מצב בו תרנגולת שמדממת בגלל הטלה תנוקר למוות על-ידי חברותיה. נכון שגם תרנגולות כאלה ממיתים בגיל שנתיים, אך ההמתה נעשית בעזרת חישמול והמוות מגיע בתוך שנייה וללא סבל. אם כבר לאכול ביצים - אז רק ביצי חופש". 


"להפסיק את ההטעיה". תרנגולות בכלוב סוללה (צילום: באדיבות "אנונימוס")

 

"עד היום מעולם לא הגיעה לידינו תלונה"

עורך דינה של תנובה כתב בתגובה לפניית "אנונימוס" כי: "תנובה אינה יכולה לקבל את הטענה כאילו אריזות "ביצת תנובה סופר טרייה" מהווה הטעיה (או כי יש בה חשש להטעיה) של הצרכן... בהינתן העובדה כי על האריזה אין כל כיתוב או מלל היכול להניע צרכן סביר לחשוב כי מקור הביצים הוא ב"לולי חופש" וקשה לראות כיצד ניתן לבסס את טענת ההטעיה או החשש להטעיה בהקשר זה... תנובה מעריכה ומכבדת את עמדתכם בשאלת ההתייחסות לבעלי-החיים. ואולם עניין זה חורג מן המישור המשפטי אותו יש לצמצם, בהקשר הנוכחי, לשאלה האם תנובה מפרה נורמה משפטית כלשהי שנקבעה בדין". 

 

עורך דינה של חברת מ. לסר בע"מ (ביצי הגליל) השיב לעמותה כי: "טענתכם להטעיה נסתרת מאליה שכן... קריאת הטקסט המופיע על-גבי האריזה בשלמותו מסירה כל חשש להטעיה ו/או ליצירת רושם לגידול של "ביצי חופש"... טוב הייתם עושים לו הייתם קוראים את כל הטקסט בשלמותו שכן מקריאתו עולה שאין קשר בינו לבין הטענות הנטענות על-ידיכם... לא פלא שעד היום מעולם לא הגיע לידינו תלונה ו/או טענה מצרכן כלשהו על כך שהוטעה לחשוב שמדובר בביצים טבעיות שמקורן בגידול פתוח".

 

יוסי גליקסמן, בעל חברת גליקסמן לשיווק ביצים, סירב להגיב לפניית מערכת ynet. יצוין כי גם על המכתב שנשלח מטעם "אנונימוס" לא טרח גליקסמן להשיב.  
 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הטעיה צינית". אריזת ביצי תנובה
"המציאות שונה לגמרי". אריזת ביצי גליקסמן
"התרנגולות המאושרות שלנו". אריזת ביצי הגליל
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים