שתף קטע נבחר

המשטרה ממליצה להעמיד לדין את הנשיא על אונס

נציגי המשטרה נועדו עם היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז ועם פרקליט המדינה ערן שנדר, והעבירו אליהם את תיק החקירה המלא. על פי המשטרה, יש ראיות שהנשיא ביצע אונס, מעשים מגונים בכוח והטרדה מינית בכמה נשים. וגם: הנשיא חשוד בשיבוש מהלכי משפט והטרדת עד. כעת הכדור נמצא אצל מזוז - שיאלץ להכריע האם להעמיד לדין לראשונה נשיא בישראל. המשטרה אינה ממליצה להגיש כתב אישום נגד המתלוננת א' באשמת סחיטה

צל כבד בבית הנשיא: עוד תקדים מפוקפק נקבע הערב (יום א') כשבפעם הראשונה במדינת ישראל ממליצה המשטרה על הגשת כתב אישום נגד נשיא המדינה, משה קצב. תיק החקירה עבר הערב באופן מלא מהמשטרה לפרקליטות, ואיתו ההמלצה להעמיד לדין את הנשיא באשמת אונס של שתי נשים ועבירות מין נוספות. קצב אף חשוד בהטרדת עד ושיבוש מהלכי משפט, אולם בנושא זה טרם הסתיימה החקירה.

 

בהודעה שהוציאה המשטרה במשותף עם משרד המשפטים בתום פגישה בין צוותי המשטרה לראשי הפרקליטות נטען כי "קיימת תשתית ראייתית לכאורה כי במספר פרשיות, בהן מעורבות מספר נשים שעבדו תחת מרותו של קצב - לרבות א' - בוצעו על ידי הנשיא עבירות מין של אינוס, מעשים מגונים בכוח, מעשים מגונים ללא הסכמה ועבירות של הטרדה מינית. לטענת המשטרה, קיימת תשתית ראייתית לכאורה לביצוע עבירות של קבלת דבר במרמה ושל מרמה והפרת אמונים על ידי הנשיא במסגרת הפרשיות השונות. קיימת גם תשתית ראייתית לכאורה לביצוע עבירה לפי חוק איסור האזנות סתר על ידי הנשיא". הראיות בעבירה של קבלת דבר במרמה ושל מרמה והפרת אמונים קשורים לפרשה חדשה במסגרתה חילק קצב לפי החשד מתנות למקורבים.

 

עוד בנושא:

 

עוד נמסר כי "נמצאו ראיות בדבר חשד לכאורה לביצוע עבירות של הטרדת עד ושיבוש מהלכי משפט על ידי הנשיא, אך החקירה בעניין זה טרם הושלמה. באשר לחשדות נגד א' על נסיון לכאורה לסחוט מהנשיא כספים - צוות החקירה הגיע למסקנה כי קיים קושי ראייתי לבסס תשתית ראייתית מספקת לביצוע העבירה של סחיטה באיומים על ידי א'".

 

צוות הפרקליטים שמלווה את החקירה מראשיתה עוסק כעת בבדיקה והערכה של חומר הראיות שהציגה המשטרה והמלצותיו יוגשו לפרקליט המדינה וליועץ המשפטי לממשלה. מלאכת הפרקליטות צפויה להמשך בשבועות הקרובים ובסיומה תתקבל ההחלטה הסופית של היועץ המשפטי לממשלה בפרשה. במקביל, הנשיא צפוי להיחקר שוב בקרוב להשלמת התמונה.

 

על חמש נשים חלה התיישנות

ראש צוות אגף החקירות והמודיעין, ניצב יוחנן דנינו, וראש צוות החקירה, תת ניצב יואב סגלוביץ', הגיעו אחר הצהריים ללשכת היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז בירושלים, שם הם נועדו גם עם פרקליט המדינה, ערן שנדר, והציגו בפני השניים את כלל החומר בתיק.

לא עומדים מנגד
עתירה לבג"ץ: להורות לקצב להתפטר  / אבירם זינו ואילן מרסיאנו
בעתירה לבג"ץ, דרש עורך הדין יוסי פוקס מהשופטים שיורו לנשיא משה קצב להתפטר או להשעות עצמו עד להכרעה בפרשה
לכתבה המלאה

 

עשר נשים הגישו נגד הנשיא תלונות אך תיק החקירה מתייחס לחמש מהן, בשל התיישנות שחלה על העבירות שבהן נחשד קצב. במשטרה נעזרו גם בעדויותיהן של מי שחל על תלונתן ההתיישנות, כדי להוכיח דפוס פעולה קבוע של הנשיא כביכול. 


מימין לשמאל: ניצב דנינו ותנ"צ סגלוביץ' (צילום: חיים צח)

  

פרשת הנשיא קצב התפרסמה בחודש יולי, אז דווח כי הנשיא קצב התלונן בפני היועץ המשפטי לממשלה על כך שאשה שהעלתה נגדו טענות על הטרדה מינית מנסה לסחוט אותו. מקורביה של העובדת, א', הכחישו את הדברים וטענו ש"היא מעולם לא באה בדרישה למצוא לה מקום עבודה ספציפי".

 

מאז נחקר הנשיא כמה וכמה פעמים, ושטח את גירסתו. לטענתו, ישנם גורמים שקשרו קשר להפלילו. אלו, אמר, מנסים לתפור לו תיק. עם זאת, קצב סירב בעקביות לנקוב בשמם של אותם גורמים. על קצב הופעל לחץ ציבורי להתפטר או להשעות עצמו מתפקידו עד שלבסוף, ערב השבעתה של נשיאת בית המשפט העליון החדשה דורית בייניש, כתב לוועדת הכנסת בבקשה להכריז עליו כמי שמצוי במצב של "נבצרות זמנית" מלכהן בתפקידו למשך יממה. כך לא השתתף בהשבעתה. כעת יאלץ קצב לעמוד מול הכרעה קשה יותר - האם להמשיך ולכהן בתפקידו גם כשהמשטרה גורסת שיש בידיה ראיות על ביצוע עבירות מין מצידו.


פורסם לראשונה 15/10/2006 16:01

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
דנינו מגיע למשרד המשפטים
צילום: חיים צח
צילום: גיל יוחנן
משה קצב. ביצע אינוס?
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
המתלוננת א'
צילום: גיל יוחנן
מומלצים