שתף קטע נבחר

אולמרט יוצא לגייס תמיכה בבירות אירופה

ביקורו של אולמרט באירופה יעבור דרך ברלין, רומא והוותיקן ומטרתו - להדק את הלחץ על ממשלת חמאס, ולגייס תמיכה בהטלת סנקציות נגד איראן. ראש הממשלה ייפגש עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, ועם ראש ממשלת איטליה, רומנו פרודי, אולם שיאו של המסע צפוי להירושם דווקא בפגישתו הראשונה עם האפיפיור

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ימריא בצהריים (יום ב') לברלין, בדרכו לסבב פגישות עם מנהיגים בבירות אירופה. שיאו של המסע צפוי בפגישה שיערוך ראש הממשלה עם האפיפיור, בנדיקטוס ה-16, בוותיקן.

 

ביומן המסע של אולמרט באירופה רשומות מספר פגישות חשובות - ביניהן פגישתו עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל בברלין ביום שלישי, ועם ראש ממשלת איטליה רומנו פרודי, שתתקיים ביום רביעי ברומא.

 

האג'נדה של ראש הממשלה במסעו לבירה הגרמנית מוכרת: אולמרט ידבר על הנושא הפלסטיני ועל ציר הרשע הנמתח מאיראן ודמשק עד לשטחי הרשות הפלסטינית. פגישתו עם מרקל חשובה על רקע העובדה כי החל מה-1 בינואר 2007, צפויה גרמניה להחליף את פינלנד כנשיאה התורנית של האיחוד האירופי.

 

גרמניה, מהחשובות שבידידותיה של ישראל ביבשת, משחקת תפקיד חשוב ביחסי הכוחות באזור. זוהי אותה גרמניה המייצרת בעבור ישראל צוללות מתקדמות מדגם דולפין, ששלוש מהן כבר הוענקו במתנה, וזוהי אותה גרמניה שכוחותיה מהווים חלק חשוב מהכוח הרב-לאומי המוצב בדרום לבנון.

 

בימים אלה, מעורבת גרמניה גם בניסיון לקדם את שחרורם של שני החיילים החטופים אהוד גולדווסר ואלדד רגב. השליח הגרמני, העושה את דרכו לביירות תכופות, אמנם לא הצליח לרשום הישגים משמעותיים עד כה, אך הוא נמצא בקשר ישיר עם הממונה על הנושא מטעם ראש הממשלה, עופר דקל. אופן עבודתם של השליחים הגרמנים הוא שקט ויסודי - כפי שהוכח בעסקת החזרתו של אלחנן טננבוים וגופותיהם של שלושת חיילי צה"ל שנחטפו בשנת 2000. בישראל סומכים על יכולתם של הגורמים הגרמנים לקדם את המשא ומתן.

 

המירוץ נגד הפצצה

אחת הסוגיות הסבוכות שאותן יעלה אולמרט בשיחותיו בברלין היא מרוץ הגרעין האיראני. גרמניה, השומרת על קשרים עם טהרן, מהווה צלע חשובה בלחץ הבינלאומי המירוץ לפצצת הגרעין הראשונה של טהרן.

 

אולמרט יבקש ממרקל להיות שותפה לעמדת הקהילה הבינלאומית כולה ולהביא לכך שבחג המולד הקרוב, ב-25 בדצמבר, תתקבלנה במועצת הביטחון של האו"ם החלטות המטילות סנקציות כואבות על איראן.

 

בנוסף, יבקש אולמרט לחזק את עמדתה של גרמניה, המהווה חוליה חשובה במצור הכלכלי על ממשלת החמאס הפלסטינית. אולמרט יתעקש גם על קיום שלושת תנאי הקוורטט ועל מתווה מפת הדרכים כתנאי לכל משא ומתן עתידי.

 

במהלך ביקורו בגרמניה צפוי אולמרט להשתתף בטקס מרגש לזכר קורבנות השואה, ברציף 17 של תחנת הרכבת בברלין. כמו כן הוא צפוי להיפגש בברלין עם נשיא גרמניה, הורסט קוהלר.

 

בפברואר 2005, במהלך ביקורו בישראל, נשא קוהלר נאום סליחה וכפרה בפני הכנסת בירושלים ואמר: " ישראל צריכה לחיות בלי פחד. גרמניה עומדת איתן לצד ישראל ותושביה".

 

קוהלר התייחס גם לנושא השואה ואמר: "ניצולי שואה ליוו אותי במהלך ביקורי באושוויץ ב-27 בינואר. עברתי דרך השער, ראיתי את הצריפים, את פסי הרכבת, את הרמפות. עברתי מתאי הגזים למשרפות. הניצולים עמדו לצדי ועזרו לי, כגרמני, במקום הזה. זה ריגש אותי מאוד ועל כך אני אסיר תודה".

 

ביום רביעי צפוי אולמרט לטוס לרומא, שם יפגוש את ראש ממשלת איטליה, רומנו פרודי. פרודי, ראש ממשלה חדש יחסית, נחשב לידיד חשוב לישראל. החיילים האיטלקים מובילים היום את הכוח הרב לאומי האוכף את יישום החלטה 1701 של האו"ם בדרום לבנון, ולאחרונה אף הציע פרודי להציב חיילים איטלקים בציר פילדלפי וביהודה ושומרון.

 

בפגישה עימו יבקש אולמרט לחזק את שותפותה של רומא בלחץ הבינלאומי המופעל על ממשלת חמאס, הן דרך שלושת תנאי הקוורטט והן באמצעות הטלת מצור כלכלי. אולמרט יבקש מפרודי לסייע באטימת הסדקים המתגלים באחדות האירופית בסוגיה הפלסטינית, וכן יבקש את תמיכתו בהחלטה של מועצת הביטחון הקוראת להטיל סנקציות על איראן.  

 

מפגש ראשון עם האפיפיור

 

עם זאת, אין ספק שהרגע הדרמטי במסעו של אולמרט בבירות אירופה יירשם בפגישתו עם האפיפיור בנדיקטוס ה-16. אולמרט מקווה כי יוזף רצינגר בן ה-79, יצא בקריאה נגד הטרור ובעד הציר המתון באזור, אותו מנסה ראש הממשלה לחזק.

 

זוהי פגישתם הראשונה של רצינגר, מייצג נאמן של השמרנות שאפיינה את קודמו, יוחנן פאולוס השני, וראש הממשלה הישראלי.

 

האפיפיור הנוכחי נחשב לממשיך דרכו של פאולוס השני בכל הנוגע למדיניות קירוב הלבבות בין הדתות - אף על פי שלא מכבר הסתבך בלשונו בנושא האיסלאם, בהרצאה שנשא בפני קהל מאמינים באוניברסיטת רגנסבורג, בה טען כי מאמיני האיסלאם הראשונים הפיצו את דתם באמצעות אלימות.

 

רצינגר, גרמני במוצאו, נחשב לרגיש מאוד לכל נושא היהדות והשואה. ערב נסיעתו של אולמרט לגרמניה, מביעים בירושלים תקווה כי רגישות זו תתבטא בהצהרות מתונות מצדו שיתמכו בקידום תהליך השלום אותו מציעה ישראל לפלסטינים.

 

ביקורו של אולמרט בברלין ייארך יומיים, ולאחר מכן ימריא לביקור בן יום אחד ברומא. בלילה שבין חמישי לשישי יחזור ראש הממשלה לישראל. בעת היעדרו תמלא את מקומו שרת החוץ ציפי לבני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צפריר אביוב
אהוד אולמרט
צילום: צפריר אביוב
צילום: איי פי
בנדיקטוס ה-16
צילום: איי פי
צילום: איי פי
ידיד חשוב. פרודי
צילום: איי פי
מומלצים