שתף קטע נבחר

  • טיול לעבר

סיפורי האחים גרין

סבו של אריה בן גוריון היה ממייסדי אגודת חובבי ציון, דודו נבחר לראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל. עם משפחה שכזו אין פלא שהילד אריה גדל להיות מדריך נערץ ודמות מובילה בתחום החינוך היהודי-ציוני. מסע בדרכו, פרק ראשון

11 ילדים נולדו לאביגדור גרין, מראשוני החברים בתנועת "חובבי ציון", רק חמישה מהם שרדו (האחרים נפטרו בינקותם). דוד גרין, לימים בן גוריון, היה הרביעי ביניהם. אחותו הקטנה ציפורה נולדה בשנת 1890. בבגרותה עזבה את בית המשפחה שבעיר פלונסק בפולין, ונשלחה ע"י אביה ללמוד גננות בברלין. בגרמניה פוגשת סטודנט לרפואה בשם משה קורטיני, לימים בעלה.


אביגדור גרין עם בתו ציפורה ובעלה משה קוריטני, 1912.


בשנת 1914 עובר הזוג לרוסיה. משה מתמנה לרופא מנתח מחוזי וזוכה להערכה רבה. הוא גם פעיל באגודת ספורט יהודית. בתצלום: ציפורה ומשה קוריטני לאחר נישואיהם (1913), משמאל אחותה של ציפורה רבקה גרין.

 

בשנת 1916 נולד אריה, בנם הבכור. שנה אחר כך פורצת המהפכה הרוסית, רדיפת היהודים מתפשטת ומצב המשפחה מתערער. בפברואר 1922 מתרגש עליה אסון כבד- משה נרצח במקום עבודתו.

 

ציפורה בורחת עם הילדים לפולין, לבית אביה. השמועה על האסון שפקד את המשפחה  מגיעה לדוד אחיה, הנמצא בארץ ישראל, והוא עושה את כל המאמצים על מנת להעלות את אחותו וילדיה לארץ. על מנת להשיג להם סרטיפקטים הוא רושם את אחותו וילדיה לבני ביתו. במכתב מרגש כותב בן גוריון לציפורה: "אל תפלי ברוחך, פיגלה...ועוד נכון לך יום עבודה גדול פה, בארצנו" (לקריאת מכתב המלא - לחצו כאן).


בשנת 1924 מצליח דוד לעלות לארץ את ציפורה ושני ילדיה, באשרת עלייה של אשתו וילדיו כביכול. בתצלום משנת 1926: פולה בן גוריון עם בתה גאולה (מאחור), אריה ואמו ציפורה ליד אחיה דוד בן גוריון, בנו עמוס ובנימין, בן האח אברהם גרין (משמאל).


לקראת יום הולדתו השבעים של אביגדור גרין הוא עולה לארץ ישראל. בתצלום משנת 1927, חוגגים יום הולדת לסבא אביגדור, למעלה מימין: ציפורה, זינה, טגורי. לפניהם מימין: אריה פרידמן לבוב, זאב שדמי, אשתו של אביגדור, אביגדור עם הנכד עמוס, פולה ודוד. מלפנים הילדים, מימין: עמנואל, אריה, רות, יהודית, טובה, גאולה ורננה.


 

אריה עם חבריו ללימודים בבית הספר הריאלי בחיפה. אפריל, 1934.


יציאה מחיפה לטיול שנתי, דצמבר, 1932.


טיול פסח, מנוחה ליד פרדס חנה. מרץ, 1933.


אריה מדריך קיטנת ילדים בחיפה, 1934.


בשנת 1935 מסיים אריה את לימודיו בריאלי ויוצא להכשרה בקיבוץ נען. תצלומים מתקופת ההכשרה: 
 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אמא ציפורה עם בנה אריה בן ה-5. קרים רוסיה, 1921
ציפורה ומשה קוריטני. ברלין, 1912
מפקד תנועת הנוער ליד ביה"ס הריאלי בחיפה, 1933
בדרך לכפר סבא, 1933
בני הדודים אריה וגאולה בן גוריון
הדודים פולה ודוד עם ילדיהם עמוס ורננה, בגינת ביתם בת"א
תקופת ההכשרה בנען
מומלצים