שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

סדאם הוצא להורג: השיעים שמחים, הסונים באבל

השיעים בבגדד יצאו לרחובות כדי לחגוג את הוצאתו להורג של הרודן העיראקי, חלקם ירו יריות שמחה באוויר. "אנחנו רוצים לפתוח דף חדש", אמר אחד מתושבי בירת עיראק. ואילו הסונים במדינה מתאבלים על מותו, ושאלו למה הוא הוצא להורג דווקא בחג הקורבן? איש דת באחד המסגדים של תומכי סדאם: "סדאם מת מות קדושים"

במקומות רבים בעיראק יצאו הבוקר (שבת) רבים לרחובות על-מנת לחגוג את הוצאתו להורג של נשיא עיראק לשעבר, סדאם חוסיין. ברובע השיעי "סאדר סיטי" שבבגדד תלו התושבים בובה בדמותו של סדאם חוסיין, עליה נכתב: "סדאם העריץ". כמה חמושים ירו באוויר יריות שמחה לאחר שנודע להם כי הרודן העיראקי מת. לעומת זאת, באזורים הסונים במדינה, שתושביהם תמכו במשטרו של הרודן, החלו להתאבל על מותו. 

 

סופו של רודן:

 

שאריף איברהים מבגדד, היה בין אלו שיצאו לשמוח ברחובות בירת עיראק. "אנחנו רוצים לפתוח דף חדש בהיסטוריה של העם העיראקי, למרות הטרגדיות שעברנו בעבר". עלי חמזה, תושב עיר שיעית הנמצאת 80 ק"מ דרומית לבגדד, אמר כי הוא יצא לרחוב כדי לירות יריות שמחה. "עכשיו כל משפחות הקורבנות שנרצחו על-ידי סדאם יהיו מאושרים, כי הוא קיבל את עונשו".

 

מי שעוד הביעו שמחה על הוצאתו להורג של הרודן, היו הכורדים במדינה. מנהיג הכורדים, מסעוד ברזאני, אמר: "אנו מקווים שתלייתו של סדאם תפתח פרק חדש בהיסטוריה של עיראק ותסמן את סוף השימוש באלימות כלפי אזרחים. אני מקווה שההוצאה להורג לא תהווה תירוץ לחשוף את פשעיו של סדאם חוסיין".
 

לעומת זאת בעיר תכרית, הנמצאת באזור בו נולד סאדם חוסיין, התאבלו על מותו. על העיר הוטל עוצר בימים הקרובים מחשש להפרות סדר. כמו כן נמסר על תושבים המתאבלים על מותו של הרודן בכפרים סונים סמוכים. באחד המסגדים בו מתפללים תומכי סדאם, אמר איש הדת כי "הנשיא לשעבר הוא קדוש, ואלוהים ישים אותו יחד עם כל הקדושים. אל תהיו עצובים ואל תתלוננו על מותו של סאדם חוסיין, כי הוא מת מות קדושים". יש לציין כי בתקופת משטרו של סדאם דיכאו את הסונים במדינה את הרוב השיעי.

 

רבים מהסונים מתחו ביקורת על מועד הוצאתו להורג של סדאם חוסיין, בחג הקורבן המוסלמי. גם במכה שבסעודיה, לשם הגיעו יותר משני מיליון מוסלמים גם מתחו ביקורת על-כך שההוצאה להורג בוצעה בחג. "הוצאתו להורג ביום החג היא עלבון לכל המוסלמים. מה שקרה זה לא טוב, לא היה צריך להוציא אותו להורג", אמר נידאל מוחמד סאלח שהגיע לסעודיה מירדן. אבו מוסטפא שהגיע מסוריה אמר "זה לא יאמן, הדברים לא ישתפרו עכשיו בעיראק אחרי מותו של סדאם, יהיה יותר כעס של העולם הערבי כלפי המערב".

 

החשש מפיגועי טרור בעקבות הוצאתו להורג של חוסיין התממשו. ארבע שעות לאחר מות הרודן, התפוצצה מכונית תופת בשוק בעיר כופא. 30 בני אדם נהרגו, בין ההרוגים נשים וילדים. כמו כן נפצעו בפיצוץ 45 בני אדם.

  

סדאם סירב לכסות את עיניו

בתמונות ששודרו בטלוויזיה העיראקית נראה סדאם חוסיין לבוש שחורים, התליין שם רצועה שחורה מסביב לצווארו והוביל אותו אל חבל התלייה. פניהם של כל הנוכחים בחדר בו בוצעה ההוצאה להורג היו מכוסים. בתמונות נראה התליין מהדק את חבל התלייה סביב צווארו של סדאם חוסיין.

 


החבל סביב הצוואר. ההוצאה להורג  (צילום: רויטרס)

 

היועץ לביטחון לאומי בעיראק, מוואפק אל-רובאעי, שנכח בהוצאה להורג סיפר ש"סדאם בכלל לא התנגד". אל-רובאעי סיפר כי שופט הקריא בפני סדאם את גזר דינו והוא נלקח באזיקים לחדר שבו התבצעה ההוצאה להורג. כשעמד בתוך החדר הוא צולם במצלמת סטילס ובווידאו "הוא לא שאל דבר, הוא נשא עימו קוראן ואמר: 'אני רוצה שהקוראן הזה יימסר לאיש הזה' - ששמו באנדר". אל-רובאעי לא ידע לספר מיהו אותו באנדר.

 

הרודן העיראקי, ששלט בעיראק בין השנים 1979 ל-2003, נפח את נשמתו סמוך לשעה 5:00 בבוקר שעון ישראל, בנוכחות מספר עדים מהממשל העיראקי ואיש דת מוסלמי. גורם רשמי במשרד ראש ממשלת עיראק שוחח עם רשת CNN בסמוך להוצאה להורג וסיפר שהגופה מונחת לפניו. עוד סיפר כי עובדי משרד ראש הממשלה יצאו בקריאות שמחה ורקדו סביב הגופה.

 

ומה אומרים בעולם? בארצות הברית, בריטניה, צרפת, אוסטרליה, ישראל ואפילו באיראן בירכו על הוצאתו להורג של סדאם חוסיין. לעומת זאת, ברוסיה, בוותיקן ובלוב גינו את תלייתו של הרודן. בחמאס אמרו כי מדובר ב"התנקשות פוליטית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סדאם עם חבל התלייה
צילום: איי אף פי
שמחה בבגדד
צילום: איי פי
בובת סדאם תלויה בבגדד
צילום: איי אף פי
מומלצים