שתף קטע נבחר

אלפים עולים לרגל לקברו של סדאם

שליט עיראק המודח, שנתלה אתמול בבוקר, נקבר עם שחר במרכז עיירת הולדתו, עוג'ה. בסרטון הווידיאו האחרון של סדאם, שעלה באינטרנט ותיעד את רגעיו האחרונים, נראה סדאם מחליף עקיצות עם השומרים ואחרים שנכחו בהוצאתו להורג. "אני הצלתי אתכם מחיים של עוני וסבל", אמר סדאם. "לך לעזאזל!", צעק עליו אחד השומרים

אלפי עיראקים פקדו היום (א') את עיירת הולדתו של השליט המודח, סדאם חוסיין, שם נקבר הבוקר, יממה לאחר שהוצא להורג בתלייה. סדאם נקבר זמן קצר לאחר עלות השחר במרכז העיירה עוג'ה, בפאתי העיר תכרית. לדברי מושל מחוז סאלח א-דין, שבתחום שיפוטו נמצאת עוג'ה, רק מעטים היו נוכחים בטקס הקבורה.

 

"סופו של רודן":


מתפללים סביב קברו של סדאם בעוג'ה, זמן קצר אחרי הקבורה (צילום: איי.פי)

 

קברו של סדאם מרוחק רק שלושה קילומטרים מקבריהם של בניו, עודאי וקוסאי, הקבורים בבית הקברות הראשי בעיר. שני הבנים וכן אחד מנכדיו של סדאם נהרגו בקרב יריות עם חיילים אמריקנים במוסול, באוגוסט 2003. אתמול הודיעה בושרה אל-חליל, אחת מצוות ההגנה של סדאם, כי הגופה הועברה לחמולה של סדאם לצורך קבורתו.

 

שליט עיראק המודח, שעליו נגזר עונש מוות לאחר שהורשע בפשעים כנגד האנושות, הומת אתמול בתלייה, סמוך לשעה 5:00 (שעון ישראל). ההוצאה להורג התרחשה בנוכחות כמה עדים מהממשל העיראקי ואיש דת מוסלמי. ברגעים שלפני ההוצאה להורג הוא לא התנגד וגם לא ביקש להתנצל. לפני שהחבל נכרך סביב צווארו, צעק: "אללה הוא אכבר. תחי האומה העיראקית. פלסטין ערבית".

 

 

"תנו לו להתנדנד קצת"

על פי דיווחים שונים, סדאם היה רגוע אחרי שהחבל נכרך סביב צווארו, אך בז לתליינים ולקהל שהתאסף לצפות בהוצאתו להורג, ואף ניהל עימם שיחה קצרה ומלאת לעג לפני שרצפת הגרדום נפתחה והעריץ לשעבר נתלה. לפי עדותו של היועץ העיראקי לביטחון לאומי, מוואפק אל-רובאעי, אחד השומרים צעק על סדאם: "הרסת אותנו, רצחת אותנו, המטת עלינו חיים של עוני". לכך השיב סדאם, "אני הצלתי אתכם מחיים של עוני וסבל והרסתי את אויביכם, הפרסים והאמריקנים", אמר סדאם קודם שנתלה. "לך לעזאזל", ענה לו אחד השומרים. "לך אתה לעזאזל", השיב לו סדאם.

 

בסרטון הווידיאו האחרון של סדאם, שהופיע באתר אינטרנט איסלאמי וצולם באמצעות טלפון סלולרי שניות ספורות לפני התלייה, נשמע אחד מהנוכחים בהוצאה להורג משבח את איש הדת השיעי המנוח מוחמד בכר א-סאדר, מייסד המפלגה השיעית דעווה, שהוצא להורג על ידי סדאם. נראה שאזכור שמו של א-סאדר עורר בסדאם גיחוך, והוא השיב בבוז, "א-סאדר?". בתגובה, זעקו לעברו הנוכחים, "מוקתדא, מוקתדא, מוקתדא", מאזכרים את אחיינו, המנהיג השיעי הקיצוני הצעיר.

 

לפי סרטון זה, אחרי חילופי הדברים בין סדאם לנוכחים, החל השליט המודח לשאת את תפילת ה"שאהדה". הוא הגיע למחזור השני שלה כאשר רצפת הגרדום נפתחה; המילה האחרונה שאמר היתה "מוחמד". "הרודן נפל", צעק אחד מהנוכחים. "תנו לו להתנדנד קצת", ענה קול אחר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סדאם והחבל, שניות לפני הסוף
צילום: רויטרס
סדאם תלוי
צילום: איי אף פי
מתאבלים ליד קברו של סדאם
צילום: איי פי
מומלצים