שתף קטע נבחר

ליברמן: "מינוי מג'אדלה - מהלך פסול מיסודו"

יו"ר ישראל ביתנו תוקף את עמיר פרץ על שהציב את ראלב מג'אדלה בראש משרד המדע, התרבות והספורט, אך מסביר כי לא העובדה שמדובר בשר ערבי מפריעה לו, אלא העיתוי: "אם המינוי שלו היה בא כדי לתקן את המצב של ערביי ישראל אפשר היה להבין, אבל הוא בא לשנות את מצבו הפוליטי של פרץ". עוד הדגיש כי מפלגתו לא תטיל וטו על המינוי

זה לקח כמעט יממה, אבל אמש (ה') הפר השר לעניינים אסטרטגיים, אביגדור ליברמן, את שתיקתו והתייחס למינויו של ראלב מג'אדלה כשר הערבי הראשון בישראל. ליברמן, שכבר הביע את דעתו בעבר על ישיבה לצד שרים ערביים בממשלה, השמיע דברים דומים לאלו של יריבי פרץ בתוך מפלגת העבודה והאשים אותו בעיתוי ציני של מינוי מג'אדלה לתפקיד שר המדע, התרבות והספורט.

 

"עמיר פרץ עשה מעשה שאסור לעשות", אמר ליברמן ל-ynet. "אם פרץ היה עושה את זה אחרי שאופיר פינס (קודמו של מג'אדלה בתפקיד) התפטר, הייתי מבין את זה. אבל כעת המהלך פסול מיסודו. אין לי בעיה עם ראלב מג'אדלה, אין לי בעיה עם

 זה שהוא ערבי. אם המינוי שלו היה בא כדי לתקן את המצב של ערביי ישראל אפשר היה להבין, אבל הוא בא כל כולו לשנות את מצבו הפוליטי של עמיר פרץ".

 

"המבחן זה לא הלאום ולא הדת", הוסיף ליברמן. "כבר היום יש אלפי מוסלמים דרוזים ולא יהודים שמשרתים בצה"ל. אגב מבחינתי גם אין הבדל בין נטורי קרתא ובין הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית. הבעיה שלי עם המינוי של מג'אדלה היא העיתוי".

 

ליברמן הוסיף כי אין בכוונתו להצביע נגד המינוי וישראל ביתנו - למרות הקולות שנשמעו מתוך המפלגה בגנות הבחירה של פרץ במג'אדלה כשר - לא תטיל וטו על מינויו בממשלה.

 

"ישיבה לצד ליברמן - מצב לא פשוט ולא קל"

מוקדם יותר אתמול אמר השר מג'אדלה ל-ynet כי הוא "רואה במינוי צעד היסטורי תקדימי. אם תרצו - אין זו אגדה", וכי לא יכול היה לסרב לפניית פרץ. עם זאת - גם השר החדש מבין את עיתוי ההחלטה של פרץ ואומר כי "אין ספק שהמהלך יוצר אהדה לעמיר פרץ בקרב הציבור הערבי".

 

על הישיבה עם ליברמן בשולחן אחד אמר מג'אדלה כי "זה מצב לא פשוט ולא קל, אך נתמודד איתו. ראינו בכניסת ליברמן בעייה גדולה מאוד, אך זה לא המצב הטוב ביותר. במפלגות הערביות תהיה ביקורת על המהלך, בגלל ליברמן ובגלל שעמיר שר ביטחון וכו'. אבל זה לגיטימי. זה תפקידם לעשות את זה".

 

מג'אדלה סיפר שפנו אליו לאחר שאופיר פינס התפטר, אך הוא התלבט מאוד והחליט להיענות רק לאחר הפנייה השנייה ורק לאחר שנועץ בחברים, "לדעתי, זה מהלך תקדימי שיירשם בהיסטוריה של החברה הישראלית".

 

"גם מי שלא אוהב אותי בפנים, יגיד שזה מהלך גדול", משוכנע מג'אדלה. "המפלגות הערביות יגיבו נגד המינוי, אבל זה בסדר,

 משום שהן בונות את עצמן על הכישלונות של הממשלה. הציבור הערבי שתומך בנו, במפלגת העבודה, או שאוהד אותנו - לא יעמוד מנגד. הוא יראה בזה צעד היסטורי.

 

"הוא ייתן לעמיר אהדה ותמיכה. כל מי שהיה עושה את זה, היה מקבל הערכה ותמיכה. כל השנים רצו להשתלב בחיי המדינה. כשעושים צעד כזה, מעריכים את זה. אני מקווה שבעקבות זה, יבואו צעדים נוספים. אני מקווה שהתוכנית המדינית של עמיר פרץ תשנה את המצב ושיוסרו מחסומים".


פורסם לראשונה 11/01/2007 20:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אביגדור ליברמן. פרץ מקדם את עצמו
צילום: גיל יוחנן
ראלב מג'אדלה. ישראל ביתנו לא תכשיל מינויו
סופג התקפות מכל צד. פרץ
צילום: פלג חבצלת
מומלצים