שתף קטע נבחר

צילום: אלכס קולומויסקי

ליבאי: מניח שזה יומו האחרון של קצב במשכן

"אני מניח שאפשר שזה יהיה לילו או יומו האחרון או כמעט האחרון במשכן נשיא המדינה", כך אמר פרקליטו של הנשיא קצב, פרופ' דוד ליבאי, לגלי צה"ל. עורכי דינו של נשיא המדינה כינסו מסיבת עיתונאים ובה מסרו את תגובתם להמלצת היועץ המשפטי לממשלה להאשים את הנשיא קצב באונס. "אנו מאמינים שהיועץ המשפטי לממשלה ישנה את עמדתו בשימוע"

נשיא המדינה, משה קצב, עומד להכריז על נבצרות ולעזוב את המשכן בקרוב מאוד - כך מסרו הערב (יום ג') פרקליטיו. עורך דינו, פרופ' דוד ליבאי, אמר לגלי צה"ל: "אני מניח שאפשר שזה יהיה לילו או יומו האחרון או כמעט האחרון במשכן נשיא המדינה, אם כי הוא יכול להמשיך ולכהן. אבל ההחלטה היא בידיו והוא זה שיודיע מחר את החלטתו".

 

ליבאי הסביר שזה מה שאמר קצב שיעשה, בתשובה לעתירה שהוגשה לבג"ץ: "כיון שאני זה שהודיע לבג"ץ שהיה והיועץ המשפטי לממשלה יחליט שלכאורה יש לו ראיות נגד הנשיא, אז הנשיא יעזוב את משכן הנשיא ויילך לפרוצדורה הידועה של הנבצרות אז אין בליבי ספק שהנשיא יקיים את דבריו לבג"ץ". עו"ד ציון אמיר אמר בשיחה עם ynet כי "הנשיא יכבד את ההודעה שנתן לבג"ץ. בשלב זה עליו להשעות עצמו". עם זאת הדגיש עו"ד אמיר כי הנשיא הוא שיחליט אם להודיע מחר על השעייתו.

 

  

ליבאי אמר מוקדם יותר ש"נשיא המדינה הוא קורבן של האשמות שווא". במסיבת עיתונאים שכינס במשרדו בבית אמות משפט בתל-אביב, אמר: "קיבלנו בצער רב מכתב מהיועץ המשפטי לממשלה ובו הוא מודיע שהוא שוקל להעמיד לדין את נשיא המדינה ומזמין אותנו להציג בפנינו את טענותינו".

 

עו"ד ליבאי הוסיף: "אנו מאמינים שהיועץ המשפטי לממשלה ישנה את עמדתו בשימוע, כאשר ישמע את טענותינו ויעומת עם ראיות המכחישות את ראיות התביעה. נשיא המדינה משוכנע שעוד יתברר לכולם שהוא קורבן של האשמות שווא ונסיון להדיחו מכהונתו והוא יילחם להוכיח את חפותו".
 

הוא האשים את המתלוננות כי "בין העדות נגד הנשיא ישנן עובדות שנזכרו רק כעבור שנים רבות להעיד נגדו וזאת לאחר שפוטרו מעבודתן, לאחר שביקשו לחזור לעבוד עם הנשיא וסורבו, לאחר שחזרו ואמרו לאחרים שברצונן לנקום בנשיא, לאחר שהכחישו שהוטרדו על-ידו מינית ולאחר שהרעיפו על הנשיא דברי אהבה והערכה".

 

ליבאי הביע סיפוק מהחלטת היועץ המשפטי לממשלה לגנוז את ההאשמות שיוחסו לנשיא בקשר למילוי תפקידו במתן חנינות וכן שאין ראיות להגשת כתב אישום בחשד שהאזין בסתר למי מעובדיו, "נשיא המדינה יכנס מחר מסיבת עיתונאים שבה הוא יתייחס לנושא ואני משוכנע שכבוד הנשיא יעמוד מאחורי הדברים שמסרנו בשמו בבית המשפט הגבוה לצדק".

 

מדובר בארבע עדות, האם אתם יכולים לומר שארבע העדות משקרות?

"שטפו אותנו בהרבה אינפורמציה במשך חודשים, שפטו את הנשיא בהיעדרו ובהיעדרנו, מה הציבור יודע על העדות? הן חסויות. אף אחד לא עשה תחקיר עליהן, מי הן בכלל? לנו יש ראיות שאנו מתכוונים להביא ליועץ המשפטי לממשלה לשימוע, חומרים מסוימים העברנו ויש עמנו חומרים נוספים ולכן נטען את טיעונינו בשימוע ואנחנו שמחים לציין שהיועץ המשפטי לממשלה ראה להדגיש הפעם שהוא באמת פתוח לשכנוע והוא מעוניין מאוד בשימוע".

 

עו"ד ציון אמיר הוסיף: "הודעה מהסוג שהיועץ המשפטי לממשלה העביר אלינו היא הודעה קשה מאוד. התחושות של הנשיא קשות מאוד, אפילו תחושה של עלבון קשה. היתה לנשיא לאורך כל התקופה צפיה ברורה מאוד שהראיות שנמצאות בתיק החקירה וחומרים שהועברו על ידינו במהלך כל התקופה הזאת יביאו לידי החלטה אחרת. התחושה שיש חורים בתיק הזה. ההחלטה הזו נפלה על ראשו כמו מים צוננים והתחושה קשה. יחד עם זאת אני חייב לומר שהנשיא נחוש להמשיך במאבק הקשה שנכפה עליו עד להוכחת חפותו".

 

ההמלצה: קצב יואשם באונס 

מזוז הודיע מוקדם יותר שהחליט להגיש כתב אישום חמור ביותר נגד הנשיא קצב, בשורה של עבירות מין שהחמורה בהן היא אונס. בנוסף, נאשם קצב בבעילה אסורה תוך ניצול יחסי מרות, מעשים מגונים והטרדה מינית. במסגרת פרשת הענקת עשרות גביעי כסף בארועים פרטיים על חשבון קופת בית הנשיא, נאשם קצב במרמה, הפרת אמונים וקבלת דבר בנסיבות מחמירות. אם לא די בכך, הוא נאשם גם בהטרדת עד ובשיבוש מהלכי משפט.

 

עורכת הדין כנרת בראשי, פרקליטתה של המתלוננת הראשית בפרשה, א', אמרה בתגובה ל-ynet: "הלכנו לאורך כל הדרך עם האמת של א'. אני בכלל מצטערת שאנחנו צריכים להגיע למצב כזה ואני מסופקת מכך שהצדק והאמת יוצאים לאור, הגם שמדובר בנשיא המדינה".

 

מיד לאחר פרסום החלטת היועץ מזוז, זרמו קריאות מכל קצוות הקשת הפוליטית בדרישה להתפטרותו של קצב. אחרים טענו שאין להמתין למהלך שייזום הנשיא אלא לכפות עליו התפטרות באופן מיידי. ח"כ רן כהן (מרצ-יחד) אמר כי "החלטתו של מזוז אינה משאירה לנשיא קצב ולו דקה אחת של חסד בתפקידו. עליו להתפטר לאלתר".


פורסם לראשונה 23/01/2007 18:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנשיא קצב. נקרא להתפטר
צילום: איי אף פי
משכן הנשיא, הערב
צילום: יואב גלאי
בסיור עם רעייתו באשקלון
צילום: אמיר כהן
מומלצים