שתף קטע נבחר

מנכ"ל מיקרוסופט: לא עבר זמנן של מערכות ההפעלה

חמש שנים לאחר Windows XP, משיקה מיקרוסופט את Vista. בתשובה לשאלת ynet, מנכ"ל החברה, סטיב באלמר אומר כי לא מדובר במערכת ההפעלה האחרונה

"בשלושת החודשים הבאים נמכור פי חמישה יותר עותקים של Vista מאשר Windows 95 בתקופה המקבילה, ופי שניים יותר מ-XP”, לא היסס להבטיח מנכ"ל מיקרוסופט, סטיב באלמר, באירוע ההשקה העולמי של מערכת ההפעלה שנערך הערב (שעון ישראל) בניו יורק.

 

באלמר נקב בכל החידושים של מערכת ההפעלה החדשה, בהם ממשק ה-Aero והחיפוש המשופר, והזכיר את שיפורי האבטחה. "לא! אין תאריך לחבילת הרחבה ראשונה (SP1) ל-Vista", הוא אמר בתגובה לפרסומים אחרונים בתקשורת, "אך לא נהסס להוציא חבילה כזו אם יהיה בה צורך".

 

"אני מרוצה ומתרגש ממה שאנחנו מספקים", הוא עונה לביקורות על העיכוב הרב בפיתוח של Vista לשוק (שיוצאת קצת יותר מחמש שנים לאחר XP).

 

המנכ"ל האנרגטי סבור כי Vista תאפשר למחשב לנהל את מה שבמיקרוסופט מכנים "אורח החיים הדיגיטלי".

 

"מורגש גל של חדשנות לאחרונה", הוא אומר, "עד לפני זמן לא רב, אנשים רבים לא החזיקו בטלפונים סלולרים, נגני MP3 ומקליטי וידאו אישיים (DVR). מי שכן החזיק בהם נחשב למשתמש מתקדם במיוחד". 

"יהיו עוד מערכות הפעלה"

Vista מגיעה בשיא פריחתם של שירותי הרשת לניהול דואר אלקטרוני, כתיבת מסמכים, עריכת תמונות ווידאו ועוד. השירותים הללו מפחיתים אט אט את הצורך בתוכנות המותקנות על המחשב ומורידים את קרנה של מערכת ההפעלה. לכן, שאלנו את באלמר אם Vista תהיה מערכת ההפעלה הגדולה האחרונה. 

 

באלמר צוחק: "מפתחים צריכים סביבה עשירה יותר לפיתוחים כמו תלת מימד וזיהוי קולי. תחום החומרה גם מתפתח, תראה מה קורה עם ה-HD-DVD למשל. מערכת ההפעלה תצטרך להתפתח, ופלטפורמה שתומכת בחומרה ותוכנה גם צריכה להתפתח. יש לנו רשימה של דברים חדשים שהמהנדסים שלנו רוצים לעשות, ורשימה של דברים שהשותפים שלנו רוצים לעשות".

 

חלק גדול מהמחשבים בשוק היום לא יכולים להריץ את Vista, בגלל דרישות החומרה, אך באלמר לא מתרגש: "צרכנים יקנו אם הם יסברו כי מדובר במוצר בעל ערך. המחיר הוא לא השיקול היחידי. למשל, אנחנו חוזים במגמה של מעבר למחשבים ניידים שנחשבים ליקרים יותר".

 

אפקט ה-Wow

אירועי ההשקה בניו יורק נפתחו בתצוגת "שלט חוצות אנושי" שהציגו פעלולנים ברוח המקפיאה של ניו יורק. אירועי ההשקה והחגיגות הן תחת הסיסמה 'The "Wow" Starts Now' - 'ה"וואו", (תדהמה) מתחיל עכשיו'. "כשהצגנו את המוצרים לצרכנים לפני שנה, המילה שחזרה על עצמה היא 'וואו'" - במילים אלה פתח את האירוע מייק סיברט, סמנכ"ל שיווק Windows במיקרוסופט את האירועים.

 

אירועי ההשקה שנפתחו הבוקר (ב') בעיר צפויים להסתיים בבהשקה המסחרית הרשמית של באלמר בחנות Best Buy במרכז מנהטן, והשקות מסחריות מקבילות של נציגי מיקרופסט ברחבי ארה"ב ביום ג'י בבוקר. חנויות ברחבי המדינה ימכרו את מערכת ההפעלה החדשה החל מחצות הליל.

 

ההשקה בניו יורק היא המרכזית מבין כ-30 השקות מסביב לעולם כשהראשונה נערכה בניו זילנד, שם כבר נמכרת מערכת ההפעלה, ונערכת מספר שעות לאחר אירוע ההשקה של Vista  בישראל.

 

בין לבין, גייטס, הארכיטקט הראשי ויו"ר החברה היוצא, והמנכ"ל באלמר, ונפגשים עם עיתונאים, בלוגרים, שותפים עסקיים, ונסייני בטא של התוכנה החדשה בארוחות ואירועים שונים במהלך שני ימי ההשקה. גייטס אף נפגש עם משפחת נעמני הישראלית, שהייתה נסיינית של Vista, ואת סיפורה המלא נביא בהמשך השבוע. ריי אוזי, יורשו של גייטס לא ממהר לקחת פיקוד, ולא הופיע באירועים המרכזיים בניו יורק. "זו פשוט לא ההשקה שלו", אמר לנו גורם בתעשייה. אוזי יצטרך, ככל הנראה, לחכות לדבר הגדול הבא.

 

נוכחות חזקה

קצת יותר מחמש שנים לאחר שיצאה מערכת ההפעלה XP, מיקרוסופט משחררת את מוצר הדגל הבא שלה - ה-Vista הגיעה וקשה מאוד לפספס אותה. חנויות האלקטרוניקה והמחשבים החלו בפרסום מאסיבי ובמכירה מוקדמת של מערכת ההפעלה מקופסאות או כחלק בלתי נפרד ממחשבים חדשים. חנות Circuit City במנהטן, למשל, אף הציבה מדף עם קופסאות ריקות של Vista מספר ימים לפני ההשקה. המכירה עצמה תחל הלילה בעיר. Vista תימכר ב-39,000 חנויות ברחבי העולם.

 


שלט חוצות אנושי (צילום: אהוד קינן) 

 

חברה בשם FireDog מוכנה למנוע מהאמריקנים לישון ליד החנות בשביל לתפוס תור, ואחר כך לחשוש מאובדן השינה בהתקנה של Vista והיא תתקין מוכרת שירות התקנת Vista בכ-70 דולר. כשירות נוסף, אגב, FireDog מציעה גם לבצע גיבוי מלא של כל הקבצים במחשב למחשב או כונן קשיח חדש - ליתר בטחון.

 

על אף המאמצים של מיקרוסופט, ה-wow סביב Vista הוא יותר תולדה של מאמץ שיווקי ולא התרגשות אותנטית של הציבור, בוודאיכאשר משווים זאת למערכות הפעלה קודמות. למרות הכל, הצמד באלמר-גייטס זוכה עדיין לתשומת לב רבה של התקשורת.  באלמר כיכב בכתבת שער מקיפה של המוסף העסקי של הניו יורק טיימס ביום א'. גייטס צפוי להתארח הלילה בתוכנית הסאטירית הפופולרית של ג'ון סטוארט, ה-Daily Show, המשודרת בכבלים בארה"ב.

 

יוצאת בצל הביקורות

מערכת ההפעלה החדשה זכתה ללא מעט ביקורות בחודשים האחרונים בהם הייתה בשלבי ניסוי. נסיינים רבים מספרים כי בניגוד להשקה של Windows 95 לפני 12 שנים, ב-Vista אין חידושים מדהימים אלא בעיקר טיפולים קוסמטיים, ושהיא אף מזכירה את OS X של אפל. מבקרים נוספים מצביעים על כך שב-Vista נעשו פשרות ותכונות עיקריות, בהן מערכת ניהול הקבצים WinFS, הוסרו.

 

חברות האבטחה מעריכות כי Vista לא תדע להתמודד עם הסכנות העתידיות, כיוון שהווירוסים, התולעים והונאות ה"פישיניג" עוברים אבולוציה ונעשים מחוכמים יותר.

 

חברות האבטחה אף נקלעו לעימות עם מיקרוסופט ונציגיהן אמרו כי הרצת תוכנות אבטחה חיצוניות במקביל למרכז האבטחה המוטמע של Windows עלול ליצור קונפליקט שיהפוך את התוכנות לבלתי-יעילות.

 

מכיוון שבמיקרוסופט לא רוצים שתתקינו עותק אחד של מערכת ההפעלה על מספר מחשבים, נקבעו בה תנאים לא קלים של אקטיבציה. אם ביצעתם "שדרוג מהותי", שעשוי לגרום למערכת ההפעלה לחשוב כי מדובר במחשב חדש - תיאלצו לבצע אקטיבציה מחדש.

 

וכמה כל זה עולה לאמריקני שבכל זאת רוצה לשדרג? מחירה של מערכת ההפעלה החדשה נע בארה"ב בין 99 דולר למשדרגים מ-XP לגירסה הרזה והבסיסית ביותר (home basic), מי שרוצה יותר יוכל לרכוש את גירסת ה-Home Premium, ובקצה העליון יש את הגירסה העסקית המלאה (Ultimate) במחיר של 399 דולרים עבור התקנה מלאה. לחצו כאן למחירים בארץ.

 

גילוי נאות: הכותב הינו אורח של חברת מיקרוסופט בניו יורק.

 

הצטרפתם כבר לניוזלטר החדש שלנו? הירשמו באמצעות תיבת הרישום התכולה מימין ותקבלו בימים ב'-ד' את מהדורת סיכום היום שלנו - עם קישורים מעניינים והערות על המצב

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"היא כאן". Vista בניו יורק
צילום: אהוד קינן
מומלצים