שתף קטע נבחר

גוגל השיקה מרכז מחקר ופיתוח ראשון בארץ

ענקית האינטרנט חנכה בחיפה את מרכז המחקר והפיתוח הראשון שלה בישראל. המרכז כבר תורם את חלקו בפיתוח מוצרים לשוק המקומי

גוגל חנכה היום (ג') את מרכז המחקר והפיתוח הראשון שלה בישראל. המרכז החיפאי, המופעל בשיתוף פעולה עם הטכניון, הוא השביעי של גוגל מחוץ לגבולות ארצות הברית. לחברה מרכזי פיתוח בלונדון, מוסקבה, ציריך, בנגלור, ביג'ינג וטוקיו. ענקית החיפוש מתכננת לפתוח מרכז פיתוח נוסף בישראל באיזור תל-אביב.

 

תחת שמיים מעוננים חלקית, ראש העיר חיפה יונה יהב, ומנהלת מרכז המרכז והפיתוח, ד"ר יואל מארק, שיחררו אל על בלונים בצבעי אדום,כחול, צהוב וירוק – צבעי הלוגו של גוגל. בטקס גם הוסר הלוט מעל שלט גוגל ענק אשר נקבע בראש בניין 30 במתחם מת"מ, אשר למרגלות הכרמל.

 

 

 

מרכז המחקר והפיתוח החדש יעסוק בפיתוח יישומים הן עבור השוק העולמי והן עבור השוק המקומי. מרכז המו"פ מעסיק כרגע כעשרה עובדים, מהנדסים אנשי תוכנה ואנשי גיוס, אשר אמורים לצוד כשרונות חדשים עבור החברה. מקור כשרונות בלתי אכזב הצמוד למרכז הפיתוח הוא חממת הטכניון, כאשר המוסד האקדמי פועל בשיתוף פעולה מחקרי עם גוגל.

 

ד"ר יואל מארק אשר נבחרה לעמוד בראש המרכז, היא בכירה לשעבר במעבדות הפיתוח של IBM. למארק 17 שנות ניסיון בתחום ההנדסה, והיא הצטרפה ל-IBM לאחר השלמת תואר הדוקטורט שלה בטכניון. במסגרת תפקידיה ב-IBM, ד"ר מארק הייתה אחראית על מחלקת ניהול הידע של המעבדות והייתה מעורבת בפיתוח מנוע החיפוש ג'ורו (Juru), שפותח כולו במעבדות IBM בחיפה. היא גויסה לתפקידה הנוכחי בידי סגן הנשיא העולמי להנדסה של גוגל.

 

גוגל האח הגדול ?

גוגל הפכה להיות שם נרדף לחיפוש באינטרנט. השנה נכנס הפועל To Google, כתיאור לפעולת החיפוש הנפוצה למילון מרים-וובסטר האמריקני. אך גוגל אינה מתמקדת רק בחיפוש באינטרנט ושולחת ידה במגוון רחב של תחומים – בהם שירותי מפות, דוא"ל, תוכנות משרד מקוונות ופרויקט ענק של העברת ספרים לפורמט דיגיטלי, Google Book Search.

 

רבים חוששים כי גוגל, אשר חולשת כבר היום על גישה עצומה למידע כללי ואישי, ומחזיקה ביכולת להצליב את המידע, עלולה להפוך להיות "האח הגדול". אך מארק ממהרת להרגיע את החוששים ומציינת שגוגל מאוד נזהרת בנושאי פרטיות. הדוגמה שהיא מציינת: הדוא"ל האישי שלה, כמו זה של מייסד גוגל, לארי פייג', מצויים באותם מרכזי מידע המאחסנים את הדואר של שאר משתמשי גוגל. "ה-Do No Evil ('אל תרע', עקרון המנחה את גוגל מאז היווסדה נ.ל.) זה משהו אמיתי”, טוענת מארק.

 

השנה רכשה גוגל את אתר שיתוף תכני הווידאו YouTube תמורת סכום חסר תקדים של 1.65 מיליארד דולר. גוגל גם ביצעה מגוון של רכישות קטנות יותר, של חברות בעלות טכנולוגיה ייחודית אשר עתידות להשתלב בחזון שלה – להעביר את כלל הידע האנושי לרשת.

 

בניגוד לרכישות הקטנות יותר של גוגל, כמו למשל, חברת iRows הישראלית שנטמעה לתוך שירות Docs & Spreadsheets, המותג YouTube נותר עצמאי. ד"ר מארק חושבת שהעובדה ש-YouTube טובים כל כך במה שהם עושים, היא הסיבה לכך שהמותג ימשיך לשמור על עצמאותו.

 

מתקדמים בקצב איטי

גוגל ישראל כבר פועלת קרוב לשנה בארץ, אך קצב התרגום וההתאמה של מוצרי גוגל לשוק המקומי, מתקדם בקצב איטי. ד"ר מארק מסבירה: “אנחנו מאוד זהירים. אנחנו לא מבטיחים לכם דברים. אנחנו רוצים להוציא דברים שתתרשמו מהם ותאהבו אותם”.

 

יחד עם זאת, מבטיחה מארק כי המוצרים העבריים יגדלו וישתפרו. ולא רק בשל העובדה שיש מרכז פיתוח בישראל. העובדה שישראלים מפתחים אותם – תתרום רבות למוצר, לטענתה. מארק הבטיחה השקה של מוצר עברי נוסף בקרוב.

 

היא מפרגנת גם למתחרים בשוק מנועי החיפוש הישראליים, ובמיוחד ל"וואלה!” שזה עתה קפצה למים עם השקת מנוע חיפוש חדש משלה: “תחרות זה טוב, תחרות זה בריא. זה גם מראה לגוגל שיש גאונים בארץ וצריך להגדיל את המשאבים. אנחנו בטוחים שאנחנו יותר טובים. זה ידחוף את השוק קדימה".

 

עשרים אחוז

מארק גם מגלה בראיון טפח מהתרבות הארגונית של גוגל וכיצד החברה הזו פועלת. מסתבר, שגוגל היא ארגון ללא היררכיה - כל מרכז פיתוח, למשל, הוא עצמאי. זו חברה שבנויה "מלמטה למעלה", מסבירה מארק, ומסתמכת מאוד על היכולת היצירתית והמוטיבציה של עובדיה.

 

במסגרת הרצון לעודד את אותה היצירתיות, החברה מעודדת את המהנדסים ואנשי הפיתוח שלה לבלות 20% מזמנם (יום בשבוע) בפיתוח פרוייקטים יצירתיים שמעניינים אותם. רבים מהשירותים הבולטים של גוגל כמו Gmail ושירות החדשות Google News, צמחו במסגרת "זמן ה-20%".

 

כשהיא נשאלת במה היא עוסקת במסגרת פרוייקטי ה"עשרים אחוז" שלה, ד"ר מארק מחייכת. "הבעייה שלי היא שיש לי הרבה רעיונות לפרוייקטי 'עשרים אחוז'. אני כבר עכשיו עובדת על שניים או שלושה. אני צריכה לחשוב על זה". 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים