שתף קטע נבחר

מקורבי רה"מ: למרות הבעייתיות המינוי לא בידינו

מקורבי ראש הממשלה אומרים כי למרות הפן הציבורי הבעייתי בשקריה של טרטמן, אין מניעה חוקית לביצוע המינוי - והדבר בידיו של ליברמן. בישראל ביתנו שומרים בינתיים על שתיקה רועמת תחת לחץ ציבורי כבד. יו"ר המפלגה, שגורל מינויה של טרטמן בידיו, ישוב הלילה ממוסקבה. מחר יתייחס לפרשה בפגישה עם כתבים

"אין מניעה חוקית למנותה לשרה". כך אמרו הערב (יום ג') גורמים בממשלה המקורבים לראש הממשלה, אהוד אולמרט, בעקבות הגילויים על השקרים והזיוף בקורות החיים של שרת התיירות המיועדת, אסתרינה טרטמן. זאת למרות שהם מודים כי במינוי יש פן ציבורי בעייתי. כעת ממתינים בלשכה להכרעתו של ליברמן, שבידיו ההחלטה באשר לגורל מינוי טרטמן לשרת התיירות.

 

ח"כים על טרטמן
"בכנסת אין מקום לשקרנים" / אמנון מרנדה ואטילה שומפלבי
במערכת הפוליטית סערו הרוחות בעקבות הגילויים כי בניגוד להצהרותיה, לחברת הכנסת טרטמן אין אפילו תואר ראשון מאוניברסיטת בר אילן. ח"כ רן כהן אמר כי אין לאשר את מינויה לשרה שכן בממשלה ובכנסת אין מקום למי שאינו דובר אמת. מזכ"ל העבודה כבל קרא לעצור את המינוי: "למנוע את התבזות הממשלה"
לכתבה המלאה

גורמים בסביבת ראש הממשלה אמרו כי על פי השיטה הפוליטית הנהוגה בישראל, כל מפלגה סוברנית יכולה להחליט מי יהיו השרים שלה, וישראל ביתנו אינה יוצאת דופן. לדבריהם "לא היה תקדים שראש הממשלה קבע למפלגה אחרת מי יהיו שריה". הגורמים הוסיפו כי בלשכת אולמרט ממתינים לשובו של השר ליברמן מחו"ל ולהתייחסותו לנושא. "רק אז נחליט אם וכיצד להגיב".

 

גורמים בכירים ביותר במערכת הפוליטית ציינו כי לפי שעה אין שום אינדיקציה לשאלה אם ליברמן מתכוון לשנות את דעתו לגבי מינויה של טרטמן. עם זאת ציינו כי "הפרסומים האחרונים בעייתים מבחינה ציבורית ולא יתרמו לתפקוד תקין של שר".

 

מזגזגים באתר האינטרנט

טרטמן עצמה מוסיפה לשמור על שתיקה ולא מסרה תגובה לאף אחד מכלי התקשורת. גם בישראל ביתנו לא השמיעו קול גינוי או מחאה רשמי. יו"ר המפלגה, אביגדור ליברמן, יתייחס רק מחר לפרשה, עם שובו ממוסקבה. ליברמן, אשר ישוב הלילה, עודכן במהלך היום על ההתפתחויות בפרשיות טרטמן. הוא האיש שבידו לקבוע אם טרטמן תמונה אם לאו.

 

מחר יגיע לוועדת חוץ וביטחון בשעות הבוקר, ובצהריים יערוך פגישה עם תא הכתבים הפרלמנטרים. גורמים בישראל ביתנו אמרו כי מחר הוא צפוי להתייחס לנושא, אך מוקדם להעריך אם יבוטל מינוייה של טרטמן לשרת התיירות.

 

בינתיים מזגזגת ישראל ביתנו באתר האינטרנט שלה: בעקבות הפרסום כי טרטמן פיברקה גם את התואר הראשון, הוסרו קורות החיים של טרטמן כליל מאתר הבית של ישראל ביתנו. היא אף הוסרה מרשימת המועמדים באתר. כעבור כשעתיים הופיעה טרטמן מחדש באתר.

 

הבוקר פורסם כי טרטמן אינה מחזיקה בתואר שני בניגוד למה שהצהירה בקורות החיים שלה. בצהריים כבר התברר כי טרטמן פיברקה גם את התואר הראשון מאוניברסיטת בר אילן. מקורביה של טרטמן סירבו היום להתייחס לנושא, אך שבו וציינו כי "יריביה הפוליטיים מבקשים לנגח אותה בשל דעותיה".

 

דובר אוניברסיטת בר אילן, שמוליק אלגרבלי, מסר כי בבדיקות שנערכו ברישומי האוניברסיטה לתואר ראשון מאז 1977, "השם לא מופיע. אנחנו עדיין מצפים שגברת טרטמן היא זו שתמסור מידע אודות לימודיה, והיכן למדה. במידע הממוחשב שלנו, לצערנו לא נמצאו פרטים המעידים על לימודים". ל-ynet נודע כי טרטמן כנראה למדה במסגרת לימודי חוץ במרכז להשתלמויות, ומדובר בלימודים שאינם במסגרת תואר בוגר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אין מניעה למינוי. טרטמן
צילום: עמית שאבי
אולמרט. מקורביו מודעים לבעיתיות
צילום: גיל יוחנן
יתייחס לנושא מחר. ליברמן
צילום: ירון ברנר
מומלצים