שתף קטע נבחר

צילום: דלית שחם

לנורית יוסף יש אוסף של 6,000 הפתעות ביצי קינדר

נורית יוסף משקיעה אלפי שעות בהתעסקות עם אוסף הפתעות ביצי הקינדר שלה: "זו השמחה שלי וזה מה שעושה אותי מאושרת". ומה אומר בעלה? "התחתנתי עם שריטה, לא עם אישה"

זהו. הפעם זה קרה לי בפעם הראשונה, ובטח שלא בפעם האחרונה - התאהבתי באוסף של נורית יוסף: לא פחות מ-6,000 הפתעות "ביצי קינדר" מצאו את משכנם בביתה היפה שבגדרה. "אני לא מתפלאת" אומרת האספנית בת ה-42, העובדת כאדריכלית נוף למחייתה. "האוסף ממגנט ופשוט רוצים לגעת בו ולשחק בו, וזו בעיה ענקית כשבאים לכאן ילדים שנמשכים להפתעות"

 

ואכן דלה המקלדת שלי מלהכיל מעט ממה שראיתי: אלפי ההפתעות מסודרות בסדר מופתי, חלקן לפי סדרות כגון שלגיה, שר הטבעות, דרדסים, משפחת "סופר על" ועוד. "יש את התנ"ך שלנו וזה הקטלוג השנתי, בו מופיע כל פריט ופריט שיוצר באותה השנה", מסבירה נורית. "לפי הקטלוג אני יכולה להשלים סדרות וגם במקרים רבים להצליח ולבנות את ההפתעה על פי התמונה שלה, דבר שקורה לא מעט בגלל חוסר בהוראות ההרכבה שאבדו בדרך".

 

אגב, אותן הוראות יכולות להיות שוות הון לא קטן לדברי נורית מהסיבה שהוראות בשפות שונות "מטריפות" את האספנים: "אנשים לא יודעים איזה אוצר היה להם ביד. ההוראות בעברית נחטפות, והפתעות נדירות שכולם זרקו בשלוות נפש במשך השנים מתומחרות כיום בסכומי עתק".

 

מי שמתלהב קצת פחות מכל האובססיה הוא בעלה כושי, שמביט בעיניים זועמות על הארון הגדוש באלפי הדמויות: "התחתנתי עם שריטה, לא עם אישה. אתה צריך לראות מה קורה כשחוזרים מחו"ל: שלושה ימים אין לה שום דבר אחר בראש אלא רק ההפתעות שהביאה, ומה החליפה, ורישומים ומחשבים, וקטלוגים. ואז באים האספנים וכל הבית כמרקחה וכל מה שאני שומע זה 'יש לך את ההוא, ואולי את זה, וחסר לי את החלק, ואולי נחליף את החלק של זה' – זה פשוט הורס לי את הבריאות ואני משתדל להתרחק מזה".

 

נורית מספרת כי לארץ לצערה מגיעות סדרות מיושנות, ומגוון ההפתעות מעציב אותה לאור הכפילויות הרבות. כהוכחה ירדנו ל"מעבדה", שם מסודרים בסדר מופתי ארגזים שלמים שמלאים במאות הפתעות. "כאן אני מבלה המון שעות, הכוח שלנו כאספנים זהו מאגר ההחלפות - אנו דואגים אחד לשני, וכאן יש אלפי חלקים מהם אני מנסה לבנות פריט אחד מושלם, כי אחרת הוא לא 'זכאי' להיכנס לאוסף".

 

במרתף קרטונים המקוטלגים לפי שנות ייצור, סוגים, קבוצות ומינים כשהכמות אינה נתפסת: "אני לא אשקר ואודה שהשקעתי אלפי שעות בהתעסקות עם האוסף. אבל זו השמחה שלי וזה מה שעושה אותי מאושרת. אני יותר שמחה לקבל הפתעות מאשר מתנת יום הולדת".

 

כדי להמחיש עד כמה האוסף יקר לה מספרת נורית על נסיעה לגרמניה שהניבה תוצאה שהיא לא תשכח לעולם: "פגשתי אישה זקנה באיזה שוק פשפשים ששמה לב כיצד אני עוברת מדוכן לדוכן ומלקטת את ההפתעות. היא ניגשה אל אחותי והזמינה אותנו לביתה - עכשיו תאר לעצמך את הסיטואציה: נוסעים לאיזה בית של קשישה שמעולם לא ראינו ונכנסים, כאשר שם כמעט פרחה נשמתי: ארגזים שלמים של "קינדרים" מפורקים ומבולגנים. הוצאתי את כל הבגדים והדברים שהיו לי בתיק וחזרתי עם מזוודות שכל מה שהיה בהם אלו החלקים. הבגדים והקניות נשארו בגרמניה".

 

נורית מדברת על ההפתעות משל היו חיות נכחדות: "אני פונה לכל מי שיש לו הפתעות או חלקים: אני אגיע לאסוף, אבל אנא, אל תשליכו את ההפתעות לפח. יש להן כאן בית ואני אשמח לקבל כל פיסה וכל חלק שיש לכם, כי ללא עזרתכם לא אוכל להגדיל את האוסף (שמונה בכללותו מעל ל-13,000 פריטים מ.ד.), לכן אני ממש מבקשת ליצור עימי קשר כדי שאוכל להגדיל את האוסף, ולעשות אותי מאושרת עוד יותר.  nurit-10@zahav.net.il

 

יש לכם אוסף מעניין ואתם רוצים לפרסם אותו? שילחו מייל עם הפרטים שלכם לאי מייל: money@y-i.co.il- ואם המערכת תמצא בכך עניין, ניצור עימכם קשר.

 

כתבות קודמות בסדרה:

הדי אור אוסף 25 שנה בקבוקי אלכוהול מיניאטוריים

  

מוטי לזר אוסף סכינים וחרבות מכל העולם

  

יאיר גונן אוסף כוסיות טקילה

  

מירי אסא אוספת גביעי ביצים

 

זאב מגדרה אוסף ליצנים

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נורית על רקע האוסף
צילום: יהונתן צור
וחלק קטן מהאוסף
צילום: יהונתן צור
מומלצים