שתף קטע נבחר

סקר: 57% מהחילונים לא מתנגדים שהבן יתבולל

אזרחי ישראל חלוקים ביחס לשידוך עם עולים שאינם יהודים: 36% אומרים לסקר ynet-גשר: "מספיק שהכלה ישראלית". 31% ישכנעו את בן הזוג להתגייר ו-28% ינסו למנוע את החתונה "בכל דרך". והאם מדובר בכלל בבעיה? החילונים לא מוטרדים, הדתיים רואים בה "טעות איומה שנעשתה", ויש גם מי שיישב שבעה על בן שהתבולל

איך תגיבו אם אחד מילדיכם יבחר להתחתן עם אחד העולים הלא יהודים שהגיעו לארץ? מסקר ynet יהדות וגשר עולה כי ל-36% זה כלל לא יפריע, "בגלל שמספיק שהעולים ישראלים". 31% אומרים כי ינסו לשכנע את בן הזוג להתגייר, ו-28% ינסו למנוע את החתונה "בכל דרך". 5% מכלל הנשאלים הרחיקו לכת עוד יותר והשיבו כי ישבו שבעה במקרה שהחתונה תתקיים.

 

309 אלף עולים שאינם יהודיים, על פי ההלכה, חיים כיום במדינת ישראל ומהווים את אחת הסוגיות הנפיצות ביותר בסוגיות דת ומדינה. מתוצאות הסקר עולה כי אזרחי ישראל חלוקים בדעותיהם בשאלת היחס אליהם. הסקר השבועי נערך על-ידי מכון "מותגים" בקרב 501 נשאלים, המהווים מדגם מייצג של האוכלוסיה היהודית הבוגרת דוברת העברית בישראל.

 

בפילוח על פי הגדרות דתיות עולה כי 57% מהחילונים מצהירים כי אין להם בעיה עם נישואי בנם לעולה שאינה יהודייה על פי ההלכה. 27% מהם ינסו לשכנע את הכלה להתגייר, ו-16% יעדיפו למנוע את החתונה בכל מחיר.

 

בקרב הנשאלים הדתיים השיבו 67% כי מדובר בטעות קשה, וכך הסכימו גם 94% מהחרדים. תוצאות כלל הנשאלים בעלי הדעה מלמדות כי 42% מהציבור עדיין סבור כי מדובר בטעות, 34% השיבו כי הדבר מעמיד במבחן את הרבנים, ובעיני 24% מדובר בהיטמעות חיובית שתחזק את העם.

 

61% מהחרדים: נמנע את ה"שידוך" בכל דרך"

בקרב החרדים השיבו 61% כי ימנעו את ה"שידוך" בכל דרך, וכך גם 57% מהדתיים. נתון מפתיע מלמד כי 13% מהדתיים לא רואים כל בעיה עם התבוללות שכזו, והאזרחות הישראלית היא שקובעת.

 

בפילוח להגדרות דתיות מסתבר כי החילוני הממוצע מוטרד פחות מהאחרים מהעלייה הלא יהודית הגדולה לארץ. 41% מבעלי הדעה רואים בהיטמעות העולים הלא יהודיים מהלך חיובי שיחזק את העם היהודי, ורק 27% מגדירים אותה "טעות קשה שתורגש במיוחד בדור הבא". 34% נוספים רואים במציאות החדשה מבחן לממסד הרבני, שייאלץ להכריע כבר בקרוב האם להקל בהליכי הגיור או להותיר את תנאי הכניסה לעם היהודי נוקשים.

 

מנכ"לית "גשר", שושי בקר, אומרת בתגובה כי "מציאות שבה שליש מתושבי ישראל לא רואים בעיה בכך שאחד מילדיהם יתחתן עם בן/בת זוג לא יהודי על פי ההלכה, מול שליש שינסו לשכנע לגיור ושליש שינסו למנוע זאת בכל דרך, יוצרת מצב מדאיג של קיטוב ומחלוקת בנושא קיומי לעם היהודי בישראל".

 

לדברי בקר, "הסקר מציג מחלוקת גדולה הדורשת טיפול יסודי וזריז בטרם תהפוך המחלוקת למצוקה קיומית לצעירים רבים במדינה ומשפחותיהם. חשוב שכל חלקי העם יראו את התמונה הזו ויהיו מודעים לה וכן להעמיק את השיח על דרכי ההתמודדות".

 

סקרי ynet יהדות וגשר: 

 

בכל שבוע יפרסם ynet יהדות, בשיתוף עם עמותת "גשר", סקר בנוגע לסוגיות יהודיות-חברתיות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי, שמעון בארה
הייתם מאשרים לילדה לצאת איתו?
צילום: איי פי, שמעון בארה
צילום: רפי דלויה
שראס ולינור. בקרוב אצלכם?
צילום: רפי דלויה
חתונה. רק על פי ההלכה?
צילום: ישראל ברדוגו
צילום: יואב פרידמן
שושי בקר. מחלוקת גדולה
צילום: יואב פרידמן
מומלצים