שתף קטע נבחר

הירשזון השעה את עצמו; אולמרט ממלא-מקום

בשיחת טלפון לראש הממשלה הודיע שר האוצר: אני משעה את עצמי לשלושה חודשים. במשטרה סבורים כי יש די ראיות להעמידו לדין על גניבת כספים בהיותו יו"ר הסתדרות העובדים הלאומית. ניצב דנינו יעדכן היום את מזוז בהתקדמות החקירה. אולמרט הודה לשר היוצא על הפעולות שעשה "ממש עד לדקות האחרונות", והבטיח: ה"אג'נדה הכלכלית-חברתית" תיושם

החקירה הפלילית והלחץ הציבורי עשו את שלהם: שר האוצר, אברהם הירשזון, השעה את עצמו לשלושה חודשים. את ההודעה הרשמית על כך מסר הבוקר (יום א') לראש הממשלה, אהוד אולמרט, בשיחת טלפון. "קיבלתי את הודעתו ואיחלתי לו הצלחה בהמשך הדרך", דיווח אולמרט לשרים בפתח ישיבת הממשלה - ממנה, כמו גם מ"ישיבת שרינו" שקדמה לה, נעדר הירשזון. "הודיתי לו על כל הפעולות שעשה בתפקידו ממש עד לדקות האחרונות", הוסיף.  

 

החל מהבוקר, מחזיק אולמרט גם בתיק האוצר - ובכוונתו להמשיך ולעשות כן, לפחות בזמן הקרוב: "אני אמלא באופן זמני את תפקיד שר האוצר, עד שנחליט אחרת. אכנס בזמן הקרוב ישיבה עם בכירי האוצר וראשי המשק כדי לדון בהמשך ההתפתחויות ולהתעדכן בנעשה. נמשיך לבצע את כל הפעולות שהכרזתי עליהן, כולל התוכנית החברתית-כלכלית, שלה היה שותף הירשזון, המיועדת לשלוש השנים הקרובות, וזאת במטרה להוריד את שיעור העוני מ-20.2% ל-17.2%".

 

לספקנים, הבהיר אולמרט: "הכוונה ליישם בתוך שלוש שנים את התוכנית כדי שלא לדבר רק בסיסמאות, אלא להציב יעדים שאפשר לעמוד בהם". את ישיבת ההתייעצות עם ראשי המשק בכוונתו לקיים כבר היום בצהריים.  

 

הבורסה הגיבה בעליות שערים על הודעתו הדרמטית של הירשזון. בממשלה הגיבו ברגשות מעורבים: "זו החלטה מתבקשת", אמרה יולי תמיר, "עם זאת, אני מאחלת לשר הירשזון שייצא זכאי במשפט". זאב בוים אמר כי מדובר ביום לא קל לממשלה: "זו החלטה שלו, הוא הגיע למסקנה שיוכל להגן על עצמו טוב יותר מעמדה שבה לא יכהן בתפקיד. אני מאחל לו שיצליח להגן על עצמו; אין לחפש עכשיו שינוי ביחסי הכוחות בממשלה או סדקים בתוכה".  

 

החשדות התחזקו

הירשזון, אם כן, ויתר על תיק האוצר בגלל התיק במשטרה. אחר הצהריים יתייצבו ראש אגף החקירות, ניצב יוחנן דנינו, וראש צוות החקירה של הירשזון, תת-ניצב יואב סגלוביץ', בלשכתו של היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, ויעדכנו אותו בהתפתחויות החקירה. במשטרה ממשיכים לטעון שיש די ראיות להגשת כתב אישום בפרשה.

 

צוות החוקרים גורס שהתחזקו החשדות בנושא עמותת ניל"י והסתדרות העובדים הלאומית, שבה כיהן יו"ר. הירשזון חשוד בגניבה, בקבלת דבר במירמה בנסיבות מחמירות, מירמה והפרת אמונים וברישום כוזב במסמכי תאגיד. על-פי החשד - עמותות ההסתדרות הלאומית שימשו צינור להעברת כספים במרמה לבכירים בארגון, שבראשו עמד הירשזון במשך שנים רבות. החקירה מתנהלת נגד עמותת ניל"י, מצעד החיים, קרן וולקר (המעניקה מלגות לסטודנטים נזקקים) וקרן הפנסיה יובלים.

 

בקרוב צפוי הירשזון להיחקר בפעם החמישית במשרדי היחידה הארצית למאבק בפשיעה

 הכלכלית בלוד. בחקירתו האחרונה שבו החוקרים ועימתו אותו עם מסמכים שנאספו בתקופה שבה כיהן כיו"ר הסתדרות העובדים הלאומית ועמותות הסמך שלה, בהן עמותת ניל"י. על פי החשד, הוא קיבל מעטפות מלאות בכסף מהמעורבים במעילה בהסתדרות הלאומית. שר האוצר, שהתקשה להסביר מהיכן הגיעו לחשבונו כארבעה מיליון שקלים, הכחיש שהם הושגו במרמה וטען שקיבל אותם מבנו עופר ומאחותו העשירה של רעייתו המנוחה, המתגוררת באיטליה.   

 

מאז "התפוצצה" הפרשה, ממעט שר האוצר להופיע ולהתבטא בפומבי. מ"מצעד החיים" ביום השואה האחרון הוא נעדר, בין השאר - לבקשת הפולנים.


פורסם לראשונה 22/04/2007 07:15

 

בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי ואפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסקנות אישיות. הירשזון
צילום: אלכס קולומויסקי
התיק בידיו. אולמרט
צילום: גיל יוחנן
צילום: ניב קלדרון
יעדכן את מזוז. דנינו
צילום: ניב קלדרון
מומלצים