שתף קטע נבחר

עזמי בשארה חשוד בסיוע לאויב במלחמת לבנון

אחרי שבועות של שמועות וספקולציות, הותרו לפרסום החשדות המרכזיים נגד הח"כ לשעבר: יעוץ לאויב בעת המלחמה, מגע עם סוכן חוץ, עבירות על חוק איסור הלבנת הון - ועוד פרטים, שעבורם ניאלץ להמתין להסרת הצו באופן מלא

הקץ לשמועות ולניחושים. שבועיים לאחר שהחל המיסתורין הרב סביב הסתלקותו של הח"כ לשעבר עזמי בשארה מהארץ הותרו בצהריים (ד') לפרסום החשדות המרכזיים נגדו: מסירת מידע לאויב בעת מלחמת לבנון השנייה נגד חיזבאללה, עבירות על חוק איסור הלבנת הון ועבירות נוספות, שטרם הותר לפרסמן.

 

במהלך החודשים האחרונים מתנהלת חקירה בשב"כ בשיתוף היחידה הארצית לחקירות בינלאומיות של המשטרה כנגד חבר הכנסת עזמי בשארה החשוד בהעברת מידע לאויב. במערכת הביטחון חושדים כי במהלך מלחמת לבנון השנייה העביר חבר הכנסת ויו"ר מפלגת בל"ד מידע לאויב וקיים מגע עם סוכן זר.

 

בית המשפט נענה לבקשה שהוגשה בידי עו"ד פז מוזר, ממשרד ליבליך-מוזר והתיר עוד לפרסם כי החקירה מתנהלת תוך עדכון וקבלת החלטות בידי היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה. כוחות הביטחון טוענים שבחקירה נאספו עד כה ראיות המבססות חשדות לכאורה לביצוע העבירות, כולל קבלת סכומי כסף משמעותיים שמקורם בחו"ל, ושהועברו אישית לידי בשארה בהיותו חבר כנסת.

  

בשארה נחקר בפרשה זו פעמיים והתבקש למסור את גרסתו. במפגש האחרון של בשארה עם החוקרים - הוא הודיע להם שבכוונתו לצאת את הארץ למספר ימים. הוא הצהיר שישוב להמשך החקירה וציין כי תואם עימו מועד המפגש הבא. לאחר שלא התייצב למועד שסוכם עימו - בהתאם להנחיית היועץ המשפטי לממשלה הועבר אליו מסר ובו הוא התבקש להתייצב לחקירה עד ליום 22/04/2007, אך גם במועד זה הוא לא התייצב.

 

החוקרים עדיין ממתינים לבואו של בשארה. ובית המשפט קבע בינתיים שבעוד שבוע ימים יבוטל סופית צו איסור הפרסום והפרטים יצאו לאור.

 

"אני לא גיס חמישי"

יצוין כי עזמי בשארה, שכבר הואשם בידי חברי כנסת שהוא משתף פעולה עם חיזבאללה במהלך מלחמת לבנון, הכחיש שהוא עומד בקשר עם גורמים עוינים. לדבריו, "יש עיוות והסתה נגד הח"כים הערבים בכנסת בתקופה האחרונה. ח"כים משתתפים במסע בו הם מטיחים נגדנו ההאשמות כאילו אנחנו 'גיס חמישי'. זה מתחת לכבודי ואני לא אענה להם כדי שלא יזכו לסיקור תקשורתי",

 

לפני כשבועיים עזב בשארה במפתיע את המדינה לירדן ומשם המשיך לקטאר ולמצרים, כאשר כל העת הוא מאשים את מערכת הביטחון, חברי הכנסת והתקשורת בישראל ברדיפה פוליטית מכוונת נגדו. יש לציין כי החקירה הדרמטית נגד בשארה החלה בעקבות מידע מודיעיני שהגיע לידי מערכת הביטחון וחבר הכנסת נחקר באופן כללי על נושא זה, עוד קודם עזיבתו את הארץ.

 

מיד לאחר שעזב בשארה את ישראל הוטל צו איסור פרסום על דבר החקירה המתנהלת נגדו. רק לפני שבוע התיר בית משפט השלום בפתח-תקווה לפרסם כי מתנהלת חקירה נגד בשארה אך עם זאת לא התיר לפרסם פרטיה. השופטת בדיון אמרה: "כל חשיפה שלא בעיתה עלולה לפגוע בצורה ממשית בהתקדמות החקירה וגם בזכויות נחקריה".

 

עם עזיבתו של בשארה את גבולות המדינה נודע מפי מקורות שונים כי בכוונתו להתפטר מהכנסת אולם רק ביום ראשון האחרון נתן הוא עצמו אישור לדיווחים, כאשר הניח מכתב ההתפטרות על שולחנו של שגריר ישראל בקהיר, שלום כהן. במכתב ההתפטרות כתב: "מאז הבחירות האחרונות גמלה בלבי ההחלטה להתפטר מהכנסת ולפנות יותר זמן לכתיבה הגותית וספרותית, מה עוד שתמיד האמנתי שאני נמצא בכנסת בשליחות ולא כמקצוע". ההתפטרות תיכנס לתוקף ביום שלישי ואת מקומו בכנסת יחליף עו"ד סעיד נפאע.

 

זמן קצר לאחר שהגיש את התפטרותו התראיין בשארה לרשת "אל ג'זירה", בראיון הסביר את הנימוקים מאחורי ההתפטרות. "בתקופה האחרונה גברו הקולות נגדי בכנסת. במצב הזה נראה היה כאילו אני מנצל את חסינותי, אך לא כך הם פני הדברים. אני לא רוצה לתת לאנשי הימין את ההזדמנות הזאת וממילא תיכננתי להתפטר, ולפיכך החלטתי להגיש את התפטרותי. ניתן להגיש את ההתפטרות בכנסת או בנציגויות ישראל בחו"ל ולכן הגשתי התפטרותי לשגריר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב קלדרון
ח"כ עזמי בשארה. חשדות חמורים
צילום: ניב קלדרון
מומלצים