שתף קטע נבחר

ואנונו חוזר לכלא: נידון לשישה חודשי מאסר

מרגל האטום, שישב 16 שנים בכלא ויצא לחופשי ב-2004, הפר בזו אחר זו את המגבלות שהוטלו עליו - החל מיצירת קשרים עם אזרחים זרים באמצעות האינטרנט ועד ראיונות אסורים לתקשורת. בית משפט השלום בירושלים שלח אותו למאסר בפועל. "הנאשם גילה זלזול מוחלט בצווי האלוף", קבע השופט בגזר הדין

בית משפט השלום בירושלים גזר הבוקר (ב') שישה חודשי מאסר בפועל על מרגל האטום, מרדכי ואנונו, שהורשע בהפרת המגבלות שהוטלו עליו עם שחרורו מהכלא באפריל 2004.  בנוסף נגזרו עליו שישה חודשי מאסר על תנאי לשלוש שנים.

 

לקריאת גזר הדין המלא - לחצו כאן

 

בחודש אפריל השנה הורשע ואנונו ב-14 הפרות צו אלוף פיקוד המרכז, שאסר עליו לקיים מגע עם עיתונאים זרים ולצאת מן הארץ לאחר ששוחרר מהכלא. משפטו של ואנונו המשיך לשלב הטיעונים לעונש ובסופו ניתן גזר הדין, בעקבותיו יחזור אל בין כתלי הכלא.

 

"אין לפנינו מקרה של נאשם שטעה, התרשל או לא הבין מה שנאמר בצו", צייין השופט יואל צור בגזר הדין. "הוא הבין אותו היטב, אך לא הסכים לאיסורים שבצו והעמיד אותו כמה פעמים למבחן של בית המשפט העליון. אין זה קל לקבוע לגבי עבירותיו החוזרות ונשנות של ואנונו מרכיב של עונש מאסר בפועל, במיוחד כשהוא ריצה בעבר עונש מאסר ארוך שרובו היה בתנאי בידוד, אך נראה שהנאשם גילה זלזול מוחלט בצווי האלוף".

 

כתב האישום הראשוני אמנם ייחס לואנונו 22 הפרות שונות של הצו, אולם במהלך המשפט הגישה הפרקליטות כתב אישום מתוקן, ובסופו של דבר הוא הואשם ב-19 סעיפים - מתוכם זוכה רק בחמישה. נגד ואנונו נטען כי קיים קשרים עם עיתונאים זרים ומסר להם ידיעות ופרטים על הכור האטומי. כן נטען נגדו כי יצר קשרים עם אזרחים זרים באמצעות האינטרנט, בשיחות צ'אט, וידאו וקול - אך מעבירות אלה הוא זוכה.


ואנונו. אחרי יותר משלוש שנים - חוזר לכלא (צילום: גיל יוחנן)

 

נציג הפרקליטות, עו"ד דן אלדד, אמר לאחר הרשעתו של ואנונו כי הוא שמח שהוא חי במדינה דמוקרטית בה כל החלטה של מערכת הביטחון נבדקת בביקורת שיפוטית: "איני מופתע מהכרעת הדין, עניינו של ואנונו הועלה שלוש פעמים מאז שחרורו, ובית המשפט העליון קבע שהצווים מידתיים, ואנחנו אכפנו אותם".

 

כאשר שוחרר ואנונו מהכלא הוטלה עליו חבילת מגבלות שאושרה על-ידי אלוף פיקוד העורף, יאיר נווה, ושר הפנים אברהם פורז. נאסרה עליו היציאה מהארץ וכן נקבע כי לא יוכל להשתתף בצ'טים באינטרנט ללא אישור מראש. בנוסף, נאסר עליו לקיים קשרים, ללא קבלת היתר מראש, עם אזרחים ותושבים זרים, או להתקרב לנציגויות זרות.

 

בחודש מארס השנה הוגש נגד ואנונו כתב האישום בו נטען שמרגל האטום הפר מאז שחרורו את הצו שהוצא נגדו באופן שיטתי. הפרקליטות טענה כי הוא קיים קשרים עם עיתונאים זרים רבים, ואף התבטא באזני חלקם תוך שהוא מודע שהוא מפר בכך את ההוראות שקיבל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרדכי ואנונו. זלזול מוחלט בצו
צילום: רויטרס
מומלצים