שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שדרות: לא נשלח את התלמידים לכיתות בלי מיגון
  לפני שנה נפתחו הלימודים בשדרות באיחור של שבועיים. למרות פסיקת בג"ץ למגן את כל הכיתות עד תחילת שנת הלימודים הקרובה אין כל התקדמות בנושא וועד ההורים העירוני מודיע: "לא נפתח את שנת הלימודים, עד השלמת המיגון". במקביל נעשתה פנייה לבג"ץ לחייב את המדינה למלא אחר פסק הדין. בג"ץ דחה בקשת המדינה לקיים דיון נוסף בנושא

  כמו בשנה שעברה, כך גם השנה צפוי ועד ההורים בשדרות להשבית את פתיחת שנת הלימודים בעיר עד לסיום עבודות המיגון בכל בתי הספר בעיר. "המיגון לא יושלם עד ה-1 בספטמבר ואני תוהה - להיכן יישלחו אלפי התלמידים? המדינה חייבת למצוא לנו מקומות חלופיים, ומכיוון שאין כאלה, לא נפתח את שנת הלימודים" אמרה היום (ה') יושבת ראש וועד ההורים בשדרות בתיה קטר. אשתקד נפתחה שנת הלימודים בשדרות באיחור של שבועיים, רק לאחר שהתקבלה הבטחה למיגון הכיתות.

   

  שופטי בג"ץ דחו היום את בקשת המדינה לקיים דיון נוסף בשאלת המיגון. לפיכך, ההחלטה לפיה ימוגנו בתי הספר כבר בחודשים הראשונים של שנת הלימודים, עומדת בעינה, אך ההורים טוענים שדבר לא מתקדם בנושא.

   

  ירי רקטות הקסאם אל הנגב המערבי פחת אמנם בתקופה האחרונה אולם לא נעצר לחלוטין. היום נפלה רקטה בין שני בתי מגורים, גרמה לשבעה נפגעי חרדה ונזק לרכוש, והזכירה שוב את הסכנה המרחפת מעל התושבים.

   

  כמעט במקביל לנחיתת הרקטה בעיר, הגיש ועד הורי שדרות באמצעות עורכת הדין קרן רז-מורג ממשרד עורכי הדין כבירי נבו קידר, בקשה לבג"ץ להורות למדינה לקיים את פסק הדין שבג"ץ עצמו נתן, המחייב למגן את בתי הספר בשדרות ועוטף עזה. פסק הדין החמור ניתן על ידי בג"ץ כבר בחודש מאי השנה. המדינה הגישה בקשה לדיון נוסף אך לא הגישה בקשה לעיכוב ביצוע פסק הדין - ככל הנראה מאחר שהיה ברור כי לא יינתן אישור לעיכוב ביצוע שכזה לאור נחרצות בית המשפט בפסק הדין. ההחלטה לקיים דיון נוסף טרם ניתנה בבג"ץ.

   

  אלא שמתברר כי למרות שהמדינה לא קיבלה אישור דחייה או עיכוב, מרבית עבודות המיגון כמעט הופסקו לחלוטין. "המדינה נכנסה להלם בעקבות ההחלטה", אמר לפני מספר ימים ראש מועצת שער הנגב, אלון שוסטר. בוועד ההורים אומרים כי לאחר פסיקת בג"ץ התלוננה המדינה שלא תספיק לבצע את העבודות בזמן שנותר ולא תוכל לעמוד בלוח הזמנים. כעת, מלא מתבצעות כלל עבודות המיגון, טוענים בוועד ההורים כי המצב החמיר אף יותר.

   

  "המשמעות המעשית של מחדלי המדינה היא ששנת הלימודים בשדרות אמורה להיפתח עם כיתות לא ממוגנות בניגוד להחלטת בג"ץ, לכן נשבית את הלימודים בתחילת השנה עד לסיום כל עבודות המיגון", אומרים בוועד ההורים.

   

  עו"ד רז-מורג מוסיפה: "המדינה מעמידה את התלמידים בסיכון כפול - לסיכון מפני נפילות טילי קאסם כאשר הם ישובים בכיתות לא ממוגנות מתווסף כעת סיכון בטיחותי מעצם העובדה שהם לומדים בבתי ספר שיהפכו לאתרי בניה, בגלל ביצוע מאוחר של פסק הדין. לא יתכן כי פסק הדין שניתן נגד המדינה לא מבוצע על ידה. בהיעדר סנקציה כלפי הגורמים האחראים המדינה רואה בהחלטות בג"ץ המלצות בלבד".


  כיתה בשדרות, ב-1 בספטמבר 2006 (צילום: אמיר כהן)

   

  במקביל  לפנייה אל בג"ץ פנתה היום עו"ד רז-מורג אל מבקר המדינה בנושא. "ביום בו מתפרסם דו"ח המבקר על היערכות העורף, מן הראוי להתייחס גם לשאלת ביצוע החלטה שיפוטית בנושא, במיוחד כאשר על הכף מונח ביטחונם האישי של התלמידים", ציינה.

   

  לדברי בתיה קטר, הורים רבים ביקשו בשל המצב הנוכחי להוציא את ילדיהם מחוץ לשדרות למקומות בטוחים יותר ללמוד, "אבל נתקלנו בהתנגדות של עיריית שדרות. נוצר מצב שבו המדינה לא דואגת לתלמידים ולא מאפשרת להורים לדאוג לעצמם".

   

  גם במועצת שער הנגב מטילים ספק באפשרות ששנת הלימודים תיפתח כסדרה. לדברי ראש המועצה אלון שוסטר, "הממשלה שוב מראה לתלמידי שער הנגב חוסר אונים ואי יכולת בקבלת החלטות. אנו דורשים מיידית תקציב למימוש חלופת בית הספר אשר הוסכמה על ידי כל הגורמים".

   

  במועצה נערכו מראש למתן מענה הולם למיגון בקרית החינוך שער הנגב, באמצעות חלופה בקיבוץ רוחמה הממוקם מחוץ לטווח טילי הקסאם. תוכנית החלופה מקובלת על ידי כלל הגופים המקצועיים והממשלתיים, אולם לדברי המועצה חרף ההסכמה, לא נמצא התקציב המיועד לביצוע. "אי לכך, ספק אם תלמידי שער הנגב יוכלו לפתוח את שנת הלימודים הקרבה", אומרים במועצה.

   

  "אנו מצפים ממדינת ישראל לפתוח את שנת הלימודים בשער הנגב, כמו בכל מקום אחר במדינה", אומר זיו מצליח, נציג פורום ההורים של תלמידי שער הנגב. פורום ההורים כבר מתארגן לפעילויות מחאה ובראשיתן החתמה על עצומה של מאות ההורים השולחים את ילדיהם למוסדות החינוך באזור.

   

  בהכנת הידיעה השתתף אבירם זינו
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "שדרות: לא נשלח את התלמידים לכיתות בלי מיגון"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פגיעת הקסאם היום בשדרות
  צילום: אמיר כהן
  בתיה קטר
  צילום: רונן בוידק
  מוצר השנה
  מומלצים