שתף קטע נבחר

מקורבי בייניש: אולמרט מהלך אימים על בג"ץ

המתקפה של ראש הממשלה על בית-המשפט העליון, סביב מיגון הבתים בשדרות, עוררה זעם רב אצל הנשיאה: "הוא רוצה להרוס את מערכת המשפט כי היא זו שתצטרך להחליט בענייניו", אומרים ל-ynet מקורבי השופטת. את השר דיכטר, שאמר דברים דומים, הם מכנים "חסר מעצורים". וגם על השר פרידמן הם אינם חוסכים במילים

בסוף השבוע ביקר ראש הממשלה בקיבוץ יפעת שבעמק יזרעאל. בין שדות מוריקים ותושבים ותיקים, תקף אהוד אולמרט את בית-המשפט העליון על רקע התערבותו בנושא המיגון בשדרות. "לא בית המשפט יחליט איפה נמגן וכמה נמגן", אמר. אלא שראש הממשלה לא ידע כי בדבריו, שפורסמו לראשונה ב-ynet, הוא פותח חזית מול נשיאת בית-המשפט העליון בכבודה ובעצמה. "זה להלך אימים על בית המשפט", אומרים ל-ynet מקורביה של השופטת דורית בייניש. "ראש הממשלה רוצה להרוס את המערכת הזו, כי המערכת הזו היא זו שתצטרך להחליט בענייניו".

 

"ההתערבות בלתי נסבלת וזה לא יעלה על הדעת. זאת החלטה של הממשלה, ואם הממשלה טועה - שיחליפו אותה", אמר אולמרט לחברי הקיבוצים בעמק, בהתייחסו למיגון הבתים. מקורביה של בייניש לעכל את הדברים, ומדברים על "מתקפה בוטה" נגד בית-המשפט. "ראש ממשלה הרי יודע בדיוק על מה הוא מדבר, בעיקר כשיש לו שר משפטים כזה שהוא שלח", הם אומרים.

 

המקורבים הזכירו כי גם השר לבטחון פנים, אבי דיכטר, אמר דברים

 דומים. "האמירות האחרונות הן חלק מהשתלחות של אולמרט, דיכטר ושר המשפטים, שאומרים מצד אחד: 'אנחנו נגן על בית המשפט העליון' - ובפועל עושים דבר אחר. זה להלך אימים על בית-המשפט העליון. עבור דיכטר זו גם לא הפעם הראשונה. הוא כבר עשה זאת במקרה של תנ"צ בנצי סאו, נגד השופטת איילה פרוקצ'יה (דיכטר קידם את סאו בניגוד להמלצת ועדת אור, ואף תקף את בג"ץ לאחר שנפסלה החלטתו - א.ז). זה אדם חסר מעצורים".  המקורבים אומרים כי השרים מקבלים "אור ירוק" למתקפה נגד בג"ץ כשראש הממשלה מתנהג כך: "הוא רוצה להרוס את המערכת הזו כי המערכת הזו היא זו שתצטרך להחליט בענייניו".

 

החוק של פרידמן? "קשקוש"

בעניין  שדרות עצמה, אמרו המקורבים לנשיאה בייניש כי "בג"ץ לא מנהל את מיגון שדרות. הממשלה החליטה שיהיה מיגון לשדרות ובג"ץ קבע שהם חייבים לעמוד במה שהחליטו. זה לא שבג"ץ לקח את תפקידו של שר הביטחון. הייתה החלטה שלא קויימה". בבית-המשפט העליון, אומרים המקורבים, פועלים ללא מורא, אלא בפני החוק.

 

נקודה נוספת שמבקשים המקורבים להעלות היא התדהמה שאחזה בהם כאשר שמעו את שר המשפטים, דניאל פרידמן, מעיר בשבוע שעבר לבית-המשפט העליון בעניין תיק תלוי ועומד - העתירה נגד עסקת הטיעון עם הנשיא לשעבר, משה קצב. מקורבי הנשיאה הדגישו עם זאת כי היא עצמה אינה מוכנה להתבטא בנושא, שכן שופטים מדברים בפסקי הדין ובאולם הדיונים.

 

על פי המקורבים לשופטת בייניש, כל מה שנאמר באולם היה "מקצועי לחלוטין". "שר המשפטים הזה עושה דברים שלא ייאמנו", אמרו המקורבים - ונתנו כדוגמה את החוק המגביל כהונה של נשיאי בתי משפט, אותו כינו "קשקוש".

 

ובתוך כך, החיכוך הבא בין בייניש לפרידמן כבר עומד בפתח. ב-30 ליולי תתכנס מחדש הוועדה למינוי שופטים, שהצליחה להסכים עד כה רק על מינוי אחד לבית המשפט העליון. הוועדה, שבה חברים השניים, תדון במינויים של שופטים נוספים לבית המשפט העליון כשהמוביל שבהם יהיה עורך הדין יורם דנצינגר - מי שמינויו לא צלח בפעם הקודמת. בנוסף תדון הועדה גם בשאלת מינוי שופטים מחוזיים ושופטי עליון בפועל. מסורת המינוי בפועל נועדה כדי ליצור מעין "תקופת מבחן" לקראת מינוי של קבע, אך שר המשפטים מתנגד לשיטה זו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מדברת בפסקי הדין. בייניש
צילום: דודי ועקנין
הורס את המערכת? אולמרט
צילום: גיל יוחנן
צילום: עמית שאבי
אולמרט שלח. פרידמן
צילום: עמית שאבי
חסר מעצורים? דיכטר
צילום: ירון ברנר
מומלצים