שתף קטע נבחר

בייניש לפרידמן: אתה זורע ריב ומדון

ביקורת חסרת תקדים בחריפותה של נשיאת בית-המשפט העליון על שר המשפטים: "צר לי על המערכת החשובה הזאת - מאבני היסוד של המשטר הדמוקרטי בישראל - שהיא נתונה תחת איומים מתמידים להחלשתה; כאשר במקום להתמודד עם צרכיה ובעיותיה - אתה מקדם תוכניות מסוכנות משיקולים לא-ענייניים". העילה: יוזמת פרידמן להקים ועדות איתור לנשיאי בתי-המשפט וסגניהם

עוד שיא במתיחות בצמרת מערכת המשפט. בצל המחלוקות הקשות עם שר המשפטים, פרופסור דניאל פרידמן, החליטה נשיאת בית-המשפט העליון כי הגיעו מים עד נפש. במכתב חסר תקדים בחריפותו מאשימה השופטת דורית בייניש את השר, כי הוא מכרסם במעמדה של הרשות השופטת, אינו מכיר את אופן התנהלותה - ו"מעורר ריב ומדון".  

 

 

העילה למכתב הנוקב הייתה הוויכוח סביב דרך מינוי

הנשיאים לבתי-המשפט בערכאות הנמוכות יותר. השופטת בייניש קובלת על הצעתו של פרידמן להקים ועדות איתור לנשיאים ולסגניהם. לשיטתה, לא יעלה על הדעת שיועלו יוזמות שכאלה מבלי להיוועץ בה קודם לכן. המינויים, היא מזכירה, נמצאים אמנם בסמכותו - אולם כפופים לאישורה שלה. לפיכך, היא כותבת, "חוקיותן של התקנות המוצעות מוטלות בספק, והן מפרות את המסורת החוקתית שעל פיה מתנהלת מערכת המשפט שנים רבות".

 

וכך מתנסחת השופטת: "ההצעות שהפצת הן חולייה נוספת בשורה של צעדים שהינך נוקט, המעוררים ריב ומדון, ונועדו לפורר את המבנה הקיים של מערכת השיפוט ולכרסם במעמדו של מוסד נשיא בית-המשפט העליון. הטעם שהעלית בפומבי, לפיו הינך חרד לאי-תלות הנשיאים, מעורר תמיהה. האם אכן ראוי הוא כי הנשיאים יהיו תלויים בשר, קרי - ברשות המבצעת, ובלבד שהמערכת השיפוטית לא תפעל כרשות המצויה באחריותו של נשיא בית-המשפט העליון; האם לזאת ייקרא אי-תלות?"

 

"מעבר לכל אלה" - מסכמת השופטת, בהתייחסה לשלל היוזמות שהעלה פרידמן לאחרונה - "ההצעות שהינך מעלה מעידות על כך שאינך מכיר את מערכת בתי-המשפט ואת תפקידיהם של הנשיאים וסגני הנשיאים". וממשיכה הנשיאה במכתבה התקיף לשר: "אתה חותר לערער את העיקרון המעוגן בהוראת חוק בתי-המשפט לעניין סמכות המינויים, שיש בו ביטוי לאחריות המשותפת של השר ונשיא בית-המשפט העליון לניהול מערכת בתי-המשפט". 

 

את מכתבה הקשה בחרה השופטת לסיים בנימה אישית: "צר לי על המערכת החשובה הזאת, שהיא מאבני היסוד של המשטר הדמוקרטי בישראל, שהיא נתונה תחת איומים מתמידים להחלשתה; כאשר במקום להתמודד עם צרכיה ובעיותיה - אתה מקדם תוכניות מסוכנות משיקולים לא-ענייניים. אני עדיין מקווה שיהיה בך הכוח להתעשת ולהגן על המערכת המשפטית, ולא תמהר לפגוע בתשתית שהונחה וטופחה מאז קום המדינה לבנייתה של מערכת המשפט מקצועית, עצמאית ובלתי תלויה".

 

היוזמה של השר פרידמן להקים ועדות איתור הייתה למעשה קריאת תיגר נוספת על בייניש, זאת לאחר שלאחרונה הציע להגביל את כהונת נשיאי בית המשפט העליון ולשלול מבג"ץ את הסמכות הבלעדית לפסול חוקים. מלבד זאת יש לציין כי המתח בין שני האישים נבנה עוד בטרם מונה פרידמן לשר המשפטים, לאחר שהעביר ביקורת ישירה על מינויה של בייניש כנשיאת בית המשפט העליון. 

 

דבריה החמורים של השופטת בייניש נגד פרידמן באים יממה לאחר שזכתה לחיזוק מראש הממשלה אהוד אולמרט. על רקע חילוקי דעות קשים בינו לבין בית המשפט העליון והעומדת בראשו, אמר אולמרט: "את הקרדיט לכל הדברים הללו (יציבות הדמוקרטיה) יש להעניק למערכת המשפט ובעיקר לקטר המוביל אותה - בית המשפט העליון. אני גאה בבית המשפט העליון שלנו בראשותה של כבוד הנשיאה דורית בייניש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צר לי על המערכת: בייניש
צילום: גיל יוחנן
ועדות איתור: פרידמן
צילום: חיים צח
מומלצים