שתף קטע נבחר

ה"הודנה" של בייניש ופרידמן: יהיה שיתוף פעולה

אחרי שבועות ארוכים של התכתשויות ומאבקים הצליחו הנשיאים בדימוס שמגר וברק לסכם על "נוסחת פשרה" שתביא לשלום המיוחל. "ברוח המסורת של כבוד הדדי" מסכמים השניים עם שר המשפטים ונשיאת העליון כי בייניש "עומדת בראש המערכת השיפוטית" ופרידמן "אחראי על סדרי המנהל". ויש גם מטרה משותפת: חתירה לעצמאות מערכת המשפט

השגחה עליונה: נשיאי בית המשפט העליון בדימוס, השופטים מאיר שמגר ואהרן ברק, פרסמו אחר הצהריים (יום ד') את "נוסחת הפשרה" ב"הסכם השלום" אליו הגיעו מול שר המשפטים, דניאל פרידמן, במתיחות שבינו לבין נשיאת בית המשפט העליון המכהנת, דורית בייניש.

 

על רקע המתיחות הקשה בין השר לנשיאה, מודיעים שני הנשיאים בדימוס כי בפגישות סוכם על דעתה של בייניש ועל דעתו של שר המשפטים כי "נשיאת בית המשפט העליון ושר המשפטים יפעלו בשיתוף פעולה לקידום מערכת המשפט, וזאת מתוך הכרה במעמדה של הנשיאה כמי שעומדת בראש המערכת השיפוטית, והכרה במעמד שר המשפטים כאחראי על סדרי המנהל של בתי המשפט ברוח המסורת של כבוד הדדי".

  

בנוסף נכתב כי "השר והנשיאה בדעה שיש לקדם מהלכים, לרבות חקיקה, שיקבעו את עצמאות מערכת המשפט ויצרו מנגנונים פנימיים לניהולה בשיתוף פעולה".

 

מלשכתו של פרידמן נמסר בתגובה להצהרה כי "השר שמח על ההסדר. זה תואם את כוונתו לחזק את בתי המשפט".

 

כניסתם של שני נשיאי העליון בדימוס, אהרן ברק ומאיר שמגר, לעובי הקורה נעשתה לאחר שהיחסים בין פרידמן לנשיאת בית המשפט העליון, דורית בייניש, הידרדרו מאוד בשבועות האחרונים. דוברו של שר המשפטים פרסם באחרונה הודעה שבה מתח ביקורת על "ההתקפות המתוזמרות על שר המשפטים". בעוד בייניש עצמה כתבה לפרידמן מכתב ובו הגדירה אותו כמסוכן למערכת המשפט.

 

העילה לחילופי הדברים בין השניים היתה וויכוח סביב דרך מינוי הנשיאים לבתי-המשפט בערכאות הנמוכות יותר. לפני כמה שבועות הציע פרידמן להקים ועדות איתור לנשיאים ולסגניהם ובמכתב ששלח אל בכירי מערכת המשפט, לרבות בייניש, ביקש ללמוד מה דעתם בנושא. בייניש טענה כי מדובר בהתערבות בעצמאות בתי המשפט.

 

בימים האחרונים נכנסו גם משפטנים בכירים אחרים לזירה ופירסמו שתי עצומות. האחת מגנה את דרכי פעולתו של שר המשפטים, דניאל פרידמן. האחרת מביעה תמיכה בשר פרידמן וקוראת לשמור על ויכוח ענייני ולא אישי בין השניים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עומדת בראש. בייניש
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90
הודעה משותפת. פרידמן
צילום: ירון ברנר
נכנסו לעובי הקורה. ברק ושמגר
צילום: ירון ברנר
מומלצים