שתף קטע נבחר

זירת הקניות

משרד הבריאות: כל חופי אילת נקיים מזיהום

תוצאות של בדיקות מים שנלקחו משני חופים באילת ביום ראשון העידו על זיהום של חיידקי קולי צואתיים. במשרד הבריאות הרגיעו ואמרו כי ככל הנראה לא מדובר בזיהום אלא בטעות הקשורה לדגימות המים, ולכן אין הכרח בסגירת החופים. דגימות נוספות נלקחו - ותוצאותיהם נמצאו תקינות

משרד הבריאות הודיע בצהריים (ג') כי כל החופים באילת נקיים מזיהום ואין כל חשש מרחצה בהם. ההודעה באה לאחר שאמש התעורר חשד באשר לתוצאות חריגות בדגימות שנלקחו משני חופים.

 

החשד התעורר לגבי החופים "המצילים" ו-"נביעות" מהם נלקחו דגימות מים ביום ראשון. תוצאות הדגימות העידו על חריגה מהתקן של חיידקי קולי צואתיים, אולם בדיקה בשטח של פקח לא מצאה גורם מזהם והוחלט שלא לסגור אותם. משרד הבריאות נטל דגימות מים נוספות מהחופים, ובצהריים התקבלו התוצאות שהיו תקינות.

 

בשבת נסגרו כל חופי אילת בשל זיהום במפרץ בעקבות תקלה במערכת הביוב. דגימות מים נלקחו מכל החופים וביום ראשון הודיע משרד הפנים כי כל הבדיקות תקינות והורה לפתוח את כל החופים. במקביל, לצורך מעקב, נלקחו ביום ראשון דגימות מים נוספות.

 

אמש התקבלו תוצאות דגימות המים שנלקחו ביום ראשון. מהתוצאות עלה כי כל החופים נמצאו נקיים מזיהום למעט שניים. בשני החופים נמצאה חריגה מהתקן של הימצאות חיידקי קולי צואתיים במים. ואולם, לאחר בדיקה פיזית בשטח הוחלט שלא לסגור את החופים עד בירור נוסף, ובמשרד הבריאות טענו כי החריגות בתוצאות אינן מעידות בהכרח על זיהום.

 

המפקח הארצי לבריאות הסביבה במשרד הבריאות, זאב פיש, הסביר כי אין סיבה לדאגה ושהתוצאות החריגות נובעות ככל הנראה מסיבות טכניות ולא מזיהום הים. "בדגימות שלקחנו בשבת בצהרים כל החופים יצאו נקיים. זה היה השלב בו משרד הודיע כי החופים מותרים לרחצה. יחד עם זאת המשרד המשיך בבדיקות, וביום ראשון נלקחו דגימות נוספות מכל החופים".

 

מהדגימות שנלקחו ביום ראשון התברר, כאמור, כי בשני החופים ישנם ערכים גבוהים של חיידקים. "עם קבלת התוצאות, בהתאם לנוהל שלנו, יצא מפקח לשטח שבדק את המקום, אך לא מצא סימנים לזיהום", הסביר פיש. "לא נמצאה גלישה של ביוב, או אפילו שרידים של גלישה, ולכן אין שום סיבה לסגור את החופים הללו. יחד עם זאת, בהתאם לנהלים, ולמרות שלא נמצא שום גורם מזהם, נלקחו מחופים אלה דגימות נוספות", הסביר פיש.

 

עוד אמר פיש כי הסיבות לתוצאות החריגות יכולות להיות מגוונות, ולא בהכרח נובעות מזיהום. "יתכן שהתוצאות התקבלו בגלל בקבוק מזוהם שהיה במקום, אולי זיהום בבקבוק הדיגום או אולי טעות טכנית בבדיקה. יש אלף ואחת סיבות שיכולות לגרום לתוצאות חריגות. לא הולכים וישר סוגרים חוף. אותן שתי נקודות היו במצב מצוין בשטח (ביום ראשון - מ.ר), ולא היתה שום סיבה לסגור את החופים. גם נכון להיום אין שום סיבה לזיהום בחופים הללו. החופים מכל שאר הצדדים נקיים לחלוטין".

פורסם לראשונה 01/10/2007 21:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל כהן
הים פתוח. ארכיון
צילום: טל כהן
מומלצים