שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אילת: חופי הרחצה נפתחו מחדש
  משרד הפנים הודיע כי בדיקות של דגימות המים, שנלקחו ממימי מפרץ אילת, נמצאו תקינות והוחלט לפתוח מחדש את החופים לרחצה ולאפשר לנופשים לבלות ללא חשש לבריאותם. תאגיד הביוב של אילת: כמויות המזהמים היו מזעריות. ראש עיריית אילת כועס על ההחלטה הגורפת לסגור את כל החופים: "לא הייתה לכך הצדקה... זו הייתה הכפשה שגרמה לנזק כלכלי גדול לעיר"

  משרד הפנים אישר אחר הצהריים (א') לפתוח מחדש את החופים המוכרזים באילת לרחצה. את ההודעה פירסם המשרד לאחר שהבדיקות של דגימות המים שנלקחו אתמול ממימי מפרץ אילת נמצאו תקינות. בתוך כך הודיע המשרד להגנת הסביבה כי פתח בחקירה לבדיקת נסיבות האירוע באילת. בראש צוות החקירה יעמוד רני עמיר, ראש אגף ים וחופים במשרד.

   

  המפקח הארצי לאתרי הרחצה במשרד הפנים, יוסף עמאר, אמר אחר הצהריים בשיחה עם ynet: "הבדיקות האחרונות נמצאו תקינות ולכן החלטנו על פתיחתם מחדש של חופי הרחצה". עמאר ציין כי ההחלטה לסגור את כל החופים היתה נכונה: "אנחנו לא מתחרטים שסגרנו את כל החופים. זו היתה סגירה טוטאלית שבאה לטובת הציבור. משרד הפנים לא יסכים שאחד מהנופשים ייפגע בשל ביוב".

   

  "מדובר היה בזרימת ביוב שנוצרה עקב תקלה בצינור המרכזי. לא רצינו להפחיד את הציבור, אבל כן היה מדובר בתקלה רצינית, שלקח זמן לטפל בה. עם זאת פרק הזמן בו היו החופים סגורים לא היתה ארוך. מדובר בסך הכל ביומיים, והודות לשיתוף פעולה של העירייה ומשרדי הממשלה התקלה נפתרה, וכעת ניתן לרחוץ בחופי אילת".

    

  זיהום במפרץ אילת:

   

  עין נטפים: "מהומה על מאומה"

  במסיבת עיתונאים שכינס באילת אמר ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, כי מינה ועדת בדיקה עירונית לחקירת האירוע. הלוי אמר כי פנה גם ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לחקור מדוע סגר משרד הפנים את כל החופים ללא הצדקה ממשית.

   


  החופים נותרו ריקים (צילום: יוסי דוס-סנטוס) 

   

  יצחק הלוי לא הסתיר את זעמו על התנהלות משרד הפנים בפרשה, ועל ההוראה לסגור באופן גורף את כל החופים. "זה מעשה חסר אחריות של גורם מוסדי שגרם נזק כלכלי גדול לעיר", אמר במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס. "הממצאים שהוצגו לאחר בדיקת המעבדה מוכיחים כי לא הייתה הצדקה לסגירת החופים".

   

  "נעשתה כאן הכפשה וריקוד על הדם, וצריך לחקור את זה. מכעיס אותי שרבבות נופשים נכנסו לדאגה, מוצדקת מבחינתם, בעקבות אמירות חסרות אחריות... ". יצחק הלוי האשים גם כי גורמים לא אחראיים, וביניהם כלי התקשורת ובעלי אטרקציות באזור, היו בין אלה שליבו את האווירה וגרמו לחשש מיותר בקרב התושבים והאורחים בעיר.

     

  באותו מעמד ביקשה חן סלטי, יושבת ראש דירקטוריון תאגיד המים והביוב העירוני, לגמד את מימדי האירוע בסוף השבוע. "תוצאות הבדיקה מוכיחות בצורה חד משמעית כי הייתה מהומה על מאומה. תוצאות בדיקת החיידקים הצואתיים מוכיחות כי בדגימות שנלקחו היה שיעור החיידקים הצואתיים מזערי, ולא הצריך כלל את סגירת החופים.

   

  הנופשים נותרו מאוכזבים

  החופים נסגרו ביום שישי מעט לפני חצות, לאחר שהתברר שתקלה במערכת הביוב של אילת גרמה להזרמת שפכים לים. את ההודעה המאכזבת קיבלו הנופשים הרבים באילת בשבת בבוקר. חופי הים, שאמורים להיות הומים אדם במשך חגי תשרי בכלל ובחופשת חול המועד סוכות בפרט, נותרו ריקים. רבים העדיפו להישאר מחוץ למים או שלא להגיע לחוף בכלל.

   

  "עין נטפים", תאגיד המים והביוב בעיר, הודיע בשבת כי בשל התקלה הוזרמו כ-500 מטרים מעוקבים של ביוב גולמי למפרץ באזור נמל אילת. על פי הודעה, התקלה נגרמה בעקבות קריסת צינור ראשי שאילץ לסגור תחנת שאיבה במקום.

    

  ועם זאת, גורמים שונים ששוחחו עם ynet הטילו ספק בהודעת התאגיד באשר לכמות הביוב שהוזרם לים. הגורמים אמרו שזרימת ביוב של צינור ראשי במשך 12 שעות מסתכמת בהרבה יותר מאשר 500 מטרים מעוקבים. במסיבת העיתונאים חזרו אנשי "עין נטפים" על טענתם כי הצינור שרוקן לים לאחר התקלה הכיל 500 ממ"ק בלבד.

   

  חשש לשונית ובריאות הדולפינים

  בעקבות הזיהום הביעו גורמים העוסקים בשימור הטבע והחי במפרץ אילת חשש מפני פגיעה בשונית האלמוגים, שממילא מצבה קשה והיא אינה מתפתחת בקצב טוב. הם גם הביעו דאגה רבה לבריאותם של הדולפינים החיים במתחם ריף הדולפינים ליד הנמל - קרוב מאוד לאחד ממוקדי הזרמת הביוב.

   

  אנשי רשות הטבע והגנים העריכו שהזיהום לא יגרום לתמותה מיידית מאסיבית של דגים, אך אמרו שלאירועים מסוג זה יש לרוב השפעה ארוכת טווח, שניכרת רק אחרי זמן מה. גם בריף הדולפינים אמרו שאין פיתרון מיידי למצב ונותר רק לעקוב אחר מצב בריאותם, לתת להם תוספי מזון ותרופות מונעות זיהום, ולקוות שהמערכת החיסונית הרגישה שלהם תחזיק מעמד.

   

  הבוקר, עוד לפני הודעת משרד הפנים על תוצאות בדיקות המים ופתיחת החופים, הגישה עמותת "צלול" תלונה במשטרה מחוז תל אביב נגד יו"ר דירקטוריון "עין נטפים" חן סלטי, ונגד יצחק הלוי בגין הזנחה של מערכת הביוב בעיר, והעדר תוכנית חירום לתקלות.

   

  כמו כן, יושב ראש ועדת הפנים והגנת הסביבה, ח"כ אופיר פינס, הודיע כי מיד לאחר חג הסוכות תתכנס הוועדה לדיון דחוף בנושא זיהום החופים כתוצאה משפיכת מי ביוב לים.


  פורסם לראשונה 30/09/2007 15:06

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הכסאות נותרו מיותמים. אילת אתמול
  צילום: יוסי דוס-סנטוס
  חשש לבריאות הדולפינים. ארכיון
  צילום: עומר ארמוזה
  מומלצים