שתף קטע נבחר

ליברמן התלונן על האזנות סתר, 3 נעצרו

פעיל הימין אביגדור אסקין נעצר ביחד עם שני חוקרים פרטיים, רפי פרידן ואביב מור, בחשד לביצוע האזנות סתר שלא כחוק לגורמים המקורבים לאיש העסקים מיכאל צ'רנוי. את התלונה הגיש השר לעניינים אסטרטגים, אביגדור ליברמן. סניגורו של אסקין: "מדובר בכוחות גדולים שלא קשורים אליו"

המתיחות בין פעילי ימין לשר אביגדור ליברמן - הולכת ומחריפה. פעיל הימין, אביגדור אסקין, נעצר היום (ב') ביחד עם שני חוקרים פרטיים מתל-אביב, רפי פרידן ואביב מור, בחשד לביצוע האזנות סתר שלא כחוק לגורמים המקורבים לאיש העסקים מיכאל צ'רנוי. את התלונה נגד השלושה הגיש השר לעניינים אסטרטגיים, אביגדור ליברמן, הטוען כי ההאזנות נועדו לפגוע בו, בין היתר.

 

חוקרי היחידה הארצית לחקירות בינלאומיות (יאחב"ל) של המשטרה, עצרו לפנות בוקר את השלושה, בחשד לביצוע עבירות של האזנת סתר שלא כחוק, שימוש שלא כחוק בהאזנה, קשירת קשר לביצוע פשע ועבירות על חוק הגנת הפרטיות. על פי החשד, קשרו השלושה קשר, ביחד עם גורמים נוספים, נגד השר ליברמן ואיש העסקים צ'רנוי לביצוע העבירות המיוחסות להם.

 

החקירה החלה במשרדי היחידה הארצית לחקירות בינלאומיות של המשטרה, בעקבות תלונה שהגיש השר אביגדור ליברמן לפני מספר ימים. בתלונתו ציין ליברמן כי החשודים עושים הכל כדי להכפיש את שמו, במסגרת קמפיין נגדו. על פי החשד, אסקין שכר את שירותיהם של שני החוקרים הפרטיים, והם שביצעו לכאורה את ההאזנות.

 

גורמים המקורבים לאביגדור אסקין אמרו ל-ynet "זהו ניסיון של המשטרה לסגור חשבון עם אביגדור אסקין על הקמפיין, שהוא היה חלק ממנו, הקורא לשחרורו של יגאל עמיר".

 

במקביל למעצר, ביצעו חוקרי המשטרה חיפושים בבתיהם ובמשרדיהם של שלושת החשודים, במהלכם נתפסו, לדברי גורמים במשטרה, חומרים רלוונטיים לחקירה, הקושרים אותם לחשדות המיוחסים להם.

 

גורמים המקורבים לאסקין אמרו ל-ynet כי זה לא סוד שבמשך שבועות פעל אביגדור אסקין במסגרת קמפיין הקורא לליברמן לצאת מהממשלה. עם זאת לדבריהם, בחודש האחרון היה אסקין עסוק בקמפיין לשחרורו של רוצח ראש הממשלה, יגאל עמיר. ב"ישראל ביתנו" סירבו להגיב לידיעה.

 

מושך בחוטים או שליח של גדולים ממנו?

אחר הצהריים הוארך מעצרו של אסקין בחמישה ימים ומעצרם של פרידן ומור הוארך בארבעה ימים. בדיון להארכת מעצרם של החוקרים הפרטיים טענה המשטרה כי בחיפושים בבתיהם נמצאו מסמכים רבים ונתפסו מחשבים. נציג יאחב"ל הוסיף בדיון כי השניים האזינו זמן ממושך לראש הלשכה של צ'רנוי - האזינו לקו הטלפון והטמינו מיקרופון במשרדהּ.

 

מהדיון עולה כי בחקירתו פרידן ענה לשאלות החוקרים בצורה סלקטיבית. ההאזנות נעשו בחצי השנה האחרונה ולפני שבועיים נפתחה החקירה ביאחב"ל. בדיון טען נציג המשטרה כי לפרידן 42 עבירות קודמות על האזנות סתר ופגיעה בפרטיות ולמור פחות, מה שמלמד כי הם חוזרים על מעשיהם. סניגורם של השניים אמר כי הם מכחישים את המיוחס להם.


אסקין מובא לדיון בהארכת מעצרו (צילום: ירון ברנר)

 

בדיון של אסקין שנערך בנפרד טען נציג המשטרה כי הוא החשוד המרכזי בפרשה. "על פי החשד, הוא משך בחוטים, הפעיל את החשודים האחרים לצורך ביצוע עבירות פליליות, האזנת סתר והטרדה. הוא היה מקבל דיווחים שותפים על 'התקדמות הפרויקט' שלקח על עצמו". בדיון טען עוד נציג המשטרה כי מעורבותו של אסקין כבדה בכל הפרשה, וכי שלושת החשודים יצאו בחודשים האחרונים כמה פעמים לרוסיה.

 

במהלך הדיון שאל סנגורו של אסקין, עו"ד נפתלי ורצברגר, אם עולה מהחקירה שחלקו של אסקין בפרשה קטן, והאם הוא רק תיווך בין החוקרים לאדם אחר ברוסיה וכי לא אסקין הוא זה שהיה צריך את המידע. נציג המשטרה השיב כי הוא אינו יכול לענות בשלב זה על השאלה.

 

בדיון טען ורצברגר כי אסקין מנהל פעילות עסקית בישראל ובחו"ל. לדבריו, אם יש בחומר הראיות דבר מה שקושר אותו לפנייה לחוקר פרטי כדי לבצע פעילות חקירה כזו או אחרת, בעצם הפנייה אין עבירה פלילית, וכי אם החוקרים עשו פעילות יתר וגלשו לעבריינות - אין לקשור את אסקין לכך.

 

בהחלטה קבע השופט כי אין ספק שהחומר שנתפס קושר את אסקין לעבירות המיוחסות לו, וכי מי שעומד מאחורי ההזמנות להאזנות הסתר ונהנה מתוצאותיהן לכאורה הוא אסקין בעצמו.

 

לאחר הדיון אמר עו"ד ורצברגר כי אסקין היה מופתע מאוד משרבוב שמו של השר ליברמן לפרשה, וכי הוא טוען שאין לו מאבק או יריבות - לא עם ליברמן ולא עם צ'רנוי. "התחושה היא שמדובר בכוחות גדולים שלא קשורים אליו". ורצברגר הוסיף כי יש קשר בין המעצר לפעילותו של אסקין למען יגאל עמיר.

 

אתמול נמנה אסקין עם פעילי הימין שהפגינו הפגנת תמיכה בעת ברית המילה של בנו של עמיר בכלא רימונים. ורצברגר הוסיף עוד כי ספק אם יש פעילות פלילית, כי מדובר במאבק בין אוליגרכים וכי אסקין הוא רק כלי קטן במשחק.


פורסם לראשונה 05/11/2007 11:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
האזנות. צ'רנוי
צילום: מיכאל קרמר
צילום: אילן מזרחי
תלונה. ליברמן
צילום: אילן מזרחי
רפי פרידן
צילום: ירון ברנר
אביב מור
צילום: ירון ברנר
מומלצים