שתף קטע נבחר

זירת הקניות

תביעה ייצוגית נגד "תרכובות ברום" מרמת חובב

שני תושבי היישוב הבדואי ואדי נעים הסמוך לרמת חובב, הגישו בקשה לתביעה ייצוגית של כמיליארד שקלים נגד חברת "תרכובות ברום", בשם תושבי הפזורה הבדואית, באר שבע והאזור המתגוררים ברדיוס של 11 ק"מ מהמפעל. הם טוענים כי זיהום הנפלט מארובותיו מסכן את בריאותם ודורשים קרן למימון בדיקות רפואיות

שני תושבי הפזורה הבדואית בנגב הגישו היום (ב') לבית המשפט המחוזי בבאר-שבע בקשה לתביעה ייצוגית בסך מיליארד ו-86 מיליון שקלים נגד חברת תרכובות ברום. התביעה הוגשה בשמם של 260 אלף תושבי באר-שבע, הפזורה הבדואית, קיבוץ רביבים ושגב שלום - המצויים בטווח 11 קילומטרים מן המפעל. התובעים דורשים שהחברות תקים קרן שתממן עבורם בדיקות רפואיות.

 

התובעים, תושבי היישוב הבדואי ואדי אל-נעם, טוענים כי במשך שנים התגוררו באזור הסמוך למפעל ונחשפו לרעלים שנפלטו מארובותיו. "בבדיקות פתע שהתבצעו בארובות המפעל התגלו חריגות בפליטות מזהמים... בשיעור הנע בין מאות אחוזים לעשרות אלפי אחוזים מהמותר בתקן", נכתב בכתב התביעה. כוונת התובעים לבדיקה שנערכה מטעם המשרד להגנת הסביבה בחודש פברואר 2003, בה התגלו חריגות בפליטות המזהמים. יצויין כי חברת תרכובות ברום מהווה חלק מתאגיד הענק של "כימיקלים לישראל", הכולל גם את מפעלי ים המלח, ואשר נמצא בשליטת סמי עופר ובנק לאומי.

  

עוד בנושא:

 

טענותיהם של השניים נסמכות בין השאר על סקר אפידימיולוגי שהוכן מטעם משרד הבריאות בשנת 2004, העוסק בהשפעה האפשרית של פליטות מאתר רמת חובב על בריאות אוכלוסיית האזור. לצדו מופיעים גם דו"חות נוספים שפורסמו בשנים האחרונות, בהם דו"ח מבקר המדינה משנת 2003, העוסק בסוגיית הזיהום הסביבתי באזור מועצת רמת חובב, ודו"ח העוסק בסוגיות של בריאות וסביבה אשר חובר בשנת 2006 על-ידי ועדת מומחים בינלאומית.

 

טענותיהם של התובעים נוגעות גם לנושא מדיניות האכיפה והצבת התקנים בתחום איכות הסביבה. "התקנים במדינת ישראל הינם מקלים מדי עם המזהמים ביחס למקובל במדינות העולם המערבי", הם כותבים. "קיימים בנוסף חומרים מסכנים רבים שאין להם תקן ואשר אינם נבדקים. בנוסף קיימות בעיות של תת-אכיפה מצד רשויות הפיקוח".

 

באמצעות עורך הדין יוחי גבע דורשים התובעים כי חברת "תרכובות ברום" תפצה כספית את התושבים "בגין פגיעה באוטונומיה של הרצון והעמדה בסיכון בריאותי", שכן לדבריהם "זכותו של התושב להימנע מחשיפה לחומרי מסוכנים הנפלטים שלא כדין". בנוסף, נתבעת הקמתה של קרן מיוחדת שתממן לאזרחים המצויים בטווח האמור בדיקות רפואיות.

 

זוהי תביעה ייצוגית שניה שמוגשת נגד חברה הפועלת במועצה התעשיתית רמת חובב. התביעה הקודמת הוגשה גם היא בשם תושבי ואדי נעים ובאר שבע נגד חברת "מכתשים מפעלים כימיים" בגין זיהום האוויר והעמדתם בסיכון חיים ממשי משנת 2001 ועד היום. גם התובעים בתביעה זו דרשו יותר ממילארד שקלים פיצוי וכן הקמת קרן למימון בדיקות רפואיות.

 

מחברת תרכובות ברום נמסר בתגובה:  "עד כה לא הוגש לחברה כתב תביעה שכזה. החברה מקפידה לעמוד בדרישות החוק ואף מעבר לכך". מהמועצה המקומית רמת חובב נמסר כי "למיטב ידיעתה ובהתאם לנתוני הניטור הקפדניים של המועצה - חברת ברום פועלת לפי התקנים ובהתאם לערכים המוסכמים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין
מפעל תרכובות ברום. ארכיון
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים