שתף קטע נבחר

לנו זה עולה יותר: מוצרי החלב בפיקוח מתייקרים ב-6%

גל ההתייקרויות ממשיך: אחרי שהמחלבות העלו את מחירי הגבינות והמעדנים שאינם בפיקוח, הגיע גם תור מוצרי החלב שבפיקוח משרד החקלאות להתייקר מחר. החלב הטרי יתייקר ב-7%, החמאה ב-8% והגבינה הצהובה - ב-6%. הסיבה: התייקרות החלב הגולמי, בגלל עליית מחירי המזון לפרות

מחירי מוצרי החלב שבפיקוח יעלו מחר (ד') בבוקר בשיעור ממוצע של 6%. כך החליטה וועדת המחירים של משרדי החקלאות והאוצר.

 

שקית חלב טרי 3% שומן תעלה 4.75 שקלים, התייקרות של 7% לעומת מחירו הנוכחי. שקית חלב דל שומן תתייקר ב-6% ותעלה 4.46 שקלים לליטר. קרטון חלב טרי רגיל יעלה 5.91 שקלים, וקרטון חלב דל שומן יעלה 5.56 שקלים. חלב עמיד יעלה 6.02 שקלים. האשל יתייקר ב-4.8% ויעלה 1.5 שקלים. שמנת חמוצה תתייקר ב-4.4% ותעלה 2.11 שקלים, ושמנת מתוקה תעלה 5.06 שקלים. החמאה תתייקר ב-8% ותעלה 3.06 שקלים. גבינה צהובה עמק תתייקר ב-6% ותעלה 42.8 שקלים, ואילו גבינה צהובה של גלבוע תעלה 40.45 שקלים.

 

בשבועות האחרונים העלו המחלבות הגדולות - תנובה, שטראוס וטרה - את מחירי מוצרי החלב שאינם בפיקוח, כמו גבינות לבנות, גבינות צהובות יוקרתיות ומעדנים. במקביל, פנו המחלבות למשרד החקלאות וביקשו לייקר את מחירי מוצרי החלב שבפיקוח. עליית מחירי מוצרי החלב, שבפיקוח ושאינם בפיקוח, נובעת מהתייקרות חדה של מחיר המטרה - המחיר שבו מוכרים הרפתנים את החלב למחלבות.

 

התייקרות החלב הגולמי נובעת מעלייה בעלות הייצור שלו. "עליית המחירים נובעת מהתייקרות עלות הייצור של החלב הגולמי ברפתות ועלות ייצור מוצרי החלב במחלבות, בשל התייקרות עולמית של מוצרי המספוא לבעלי חיים", אומר המפקח על המחירים במשרד החקלאות, איציק בן דוד. 

 

מחירי מוצרי החלב כבר עלו באוגוסט בשיעור דומה, אך מאז חלה התייקרות של 15.5% במחירי המזון לפרות בשווקי העולם. בנוסף, סובלות המחלבות מהתייקרות של 100% במחירי אבקת החלב, שחלה בשווקים העולמיים מאז יולי 2006.

 

התייקרות מוצרי החלב היא חלק מגל התייקרויות של מוצרי יסוד רבים. בחודשים האחרונים עלו גם מחירי הדלק,  הפסטה, הסוכר, הקמח, הנייר וחומרי הניקוי. הבוקר הודיעה הרשות לשירותים ציבוריים חשמל על העלאת תעריפי החשמל, ומשרד התמ"ת מנהל בימים אלה משא ומתן להעלאת מחירי הלחם האחיד. הסיבה לכל ההתייקרויות היא המהפיכה התעשייתית הפוקדת בשנים האחרונות את הודו וסין, ומביאה לעלייה עצומה בביקוש לדלק ולמזון תעשייתי בכל העולם.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חלב בשקית. יעלה יותר
צילום: סי די בנק
גבינה צהובה. גם המחיר שלה יעלה
צילום: סי די בנק
מומלצים