שתף קטע נבחר

דו"ח: החיסונים מונעים תמותה ממחלות ב-99%

חוקרים מהמרכז לבקרת מחלות בארצות-הברית שבדקו 13 חיסונים נגד מחלות קטלניות, מצאו כי החיסונים מנעו תמותה בשיעור של כמעט מאה אחוזים. ואצלנו: השתוללות חצבת בקרב חרדים

הנה ההוכחה שחיסונים מצילים חיים: דו"ח חדש של חוקרים בארצות-הברית מצא כי החיסונים הפחיתו תמותה בשיעור של 99%, מ-13 מחלות קטלניות. הדו"ח החדש פורסם בגליון החדש של כתב העת JAMA של ההסתדרות הרפואית בארצות-הברית.

 

החיסון הוגדר על ידי אנשים רבים מתחום הבריאות כמתנת הרפואה לאדם. ממגיפות שקטלו מיליונים ברחבי העולם, אפשרו החיסונים, בזריקה אחת, להגןמפני מחלות חיידקיות ונגיפיות רבות. חברות החיסונים המובילות בעולם כמו גם חברות ביוטכנולוגיה שונות עוסקות במרץ בפיתוח חיסונים רבים וחשובים אשר עשויים לתת מענה למחלות זיהומיות קשות ומאתגרות בהיקף כלל עולמי.

 

החוקרים מהמרכז לבקרת מחלות בארצות-הברית בדקו את שיעור התחלואה והתמותה בקרב 13 מחלות להן קיים חיסון ובהן דיפתריה, שעלת, טטנוס, פוליו, חזרת, חצבת, אדמת, הפטיטיס, אבעבועות רוח, אבעבועות שחורות, פנאומוניה והמופילוס אינפלואנזה B.

 

מחלת האבעבועות השחורות הוכחדה בשנת 1979 הודות לחיסון, שכיום כבר לא ניתן באופן שגרתי. הנתונים הראו הצלחות מרשימות גם במחלות האחרות. כך למשל, בין 1936 ל- 1945 מעל 12 אלף בני אדם נדבקו בדיפתריה, ו- 1,800 מתו ממנה בכל שנה. עם זאת בשנת 2006 לא דווח על אף מקרה מוות כתוצאה מהמחלה, הודות לחיסון.

 

בין השנים 1953 ל-1962, מעל חצי מיליון איש נדבקו בחצבת מידי שנה, 440 מתו ממנה. עם זאת, בשנת 2006 דווח על 55 מקרים בלבד בארצות-הברית. גם מספר חולי החזרת צנח בשיעור של 95.9% לאחר החיסונים. מספר מקרי הטטנוס והשעלת צנחו בשיעור של 92%. שיעור מקרי המוות משתי המחלות הללו צנח ב-99%.

 

"התחלואה מכל המחלות שלהן יש חיסון הוא הנמוך בכל הזמנים", אמרו החוקרים, "גם שיעור האשפוזים ומקרי המוות נמצאים בירידה מתמדת. ההישגים הללו הם בזכות שיעור החיסונים הגבוה מהינקות ועד הילדות".

 

ואצלנו: השתוללות חצבת בעדה החרדית

למרות תוכנית החיסונים של משרד הבריאות, ששיעור ההיענות שלה בקרב האוכלוסיה עומד על כ-90%, ממאנים חוגים רבים באוכלוסיה החרדית בירושלים וסביבתה לחסן את ילדיהם. כתוצאה מכך ארעו מספר מקרי הדבקה בשבועות האחרונים במחלת החצבת הקטלנית.

 

בשבוע שעבר נדבקו 8 ילדים בני משפחה חרדית בירושלים במחלת החצבת, לאחר שלא חוסנו בחיסוני השגרה של טיפת חלב. אחת הילדות, בת 14, נכנסה למוות קליני, ונזקקה להחייאה ממושכת ולטיפול במכונת לב ריאה ביחידה לטיפול נמרץ של בית החולים לילדים "ספרא" בתל-השומר.

 

בשל שיעורי ההתחסנות הנמוכים באוכלוסיה החרדית באיזור ירושלים, עלה חשש במשרד הבריאות מפני התפשטות המחלה בעקבות התייר החרדי הנגוע, שהדביק קבוצה גדולה של חרדים בעת שהגיע לחתונה בעיר. בשל כך פרסם משרד הבריאות כרוזים בשכונות החרדיות בירושלים ובבתי הכנסת שם, בהם נדרשים המשתתפים בחתונה לקבל חיסון כנגד המחלה. בתוך כך התריע המשרד בפני רופאי המחוזות בישראל מפני חצבת המיובאת לישראל.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
דקירה אחת וזה עובר
צילום: איי פי
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים