שתף קטע נבחר

בחב"ד לא יודעים איפה לקבור את הבושה

העושר מנקר העיניים בו נהגו בכירים בגוף האחראי על הפצת תורתו של הרבי מלובאוויטש, גרם במשך שנים להתמרמרות קשה בקרב השלוחים, הנאלצים להתמודד עם קשיי פרנסה. השבוע, עם גל המעצרים, הכל יצא החוצה והתושבים במבוכה: מה יהיה על שמה הטוב של החסידות

אי אפשר להגיד שמעצרו של יו"ר "צעירי אגודת חב"ד", יוסף יצחק אהרונוב, בבוקרו של יום רביעי השבוע, הפתיע מישהו בכפר חב"ד. כמובן, שהמעצר שלווה בקול תקתוקי מצלמות ודיווחים נרחבים בכלי התקשורת הכה הדים והותיר את אנשי חב"ד נרעשים, אבל זה היה רק עניין של זמן עד שזה יגיע. "סוף-סוף מישהו הוציא את זה לתקשורת", כך נשמע אחד מחסידי חב"ד אומר בשיחת טלפון, תוך שהוא ממתין בתחנת הרכבת הממוקמת בפאתי הכפר.   


מרכז צעירי אגודת חב"ד, כפר חב"ד (צילום: ירון ברנר)

 

הפרשה "מתפוצצת" עם פיטורי גזבר עמותת "צעירי אגודת חב"ד" (צא"ח), יוסף סגל, לפני כשנתיים וחצי. בעקבות חשדות נגדו, פותחת הנהלת העמותה בחקירה פנימית משלה ומגלה חשבון בנק שלא ידעו על קיומו עד כה, דרכו הועלמו קרוב למעלה מ-17 מיליון שקל, כך הם מאשימים את סגל. אנשי ההנהלה, ובראשם אהרונוב, מעמתים את סגל עם הטענות. לדברי מקורביו של אהרונוב, הצדדים מסכמים שסגל ימשכן את ביתו שבראשון לציון לטובת העמותה לשם כיסוי החוב, כאשר סגל אכן התחייב לכך ובחתימת ידו. הכסף תמורת מכירת הבית הועבר לקופת הנהלת העמותה, כאשר דובר כפר חב"ד, מנחם ברוד, מעריך את הסכום ב-120-130 אלף דולר.

 

בשלב השני דורשים אהרונוב וסמנכ"ל העמותה, יוסף יצחק לבנהרץ, שנעצר אף הוא במהלך השבוע, את מכירת ביתו של סגל בכפר חב"ד, בבית בו הוא מתגורר עם בני משפחתו. "אז הוא התחיל להתחמק", מגולל מנחם ברוד את הניסיונות 'לסגור' בשקט את הפרשה.

 

בשלב מסוים, כך לדבריו של ברוד, שולף סגל את נשק יום הדין שלו ומאיים: "אם תלכו לבית המשפט אז אני אטען ואוכיח שגם אתם שותפים למעילה ולא רק אני". התיק מגיע לבית המשפט המחוזי בתל אביב לפני כשנה וחצי, כאשר לפני שמונה חודשים מגיש סגל כתב הגנה בו הוא טוען כי החשבון שימש למשיכת כספים וחלוקתם כ"השלמת משכורת" לרב אהרונוב ומקורביו, מבלי לדווח לשלטונות המס. מדובר בהתחמקות לכאורה ממס בהיקף של למעלה מ-20 מיליון שקל במהלך השנים והוצאות פיקטיביות בהיקף דומה.

 

בכתב ההגנה מופיע פירוט על נסיעות לחו"ל במחלקה ראשונה, משכורות עתק לנהגים, הוצאות אישיות ופיקטיביות לבכירים. אחד האישומים אף כלל חשבון הוצאות פתוח על שם בית ספר בקייב בחנות הסופר של הכפר לטובת גורמים בעמותה.  


הבית של סגל, כפר חב"ד (צילום: עופר עמרם)

 

חתנו של סגל, מודה בשיחה עם ynet כי הדירה כבר איננה בבעלותו של חמיו, "וזאת בגלל שהוצאה ממנו תחת הפעלת לחץ ואיומים וזיוף מסמכים. הדירה הוצאה ממנו שלא כחוק", הוא טוען כנגד הגרסה של אנשי אהרונוב. "ביחס לשאר האישומים נגדו", מוסיף החתן "הם טוענים שהוא מעל בכספים והוא מכחיש את כל האישומים. מנסים להפיל עליו את המעילה הגדולה והוא לבית המשפט הסביר לאן הלכו הכספים. המשטרה קלטה שיש פה מעילות במיליוני דולרים ובעקבות חקירת המשטרה עצרו אותם".

 

אבל לא רק אהרונוב ולבנהרץ נעצרו במהלך השבוע האחרון, אלא סגל נעצר אף הוא. ברוד דוחה בשאט נפש את האשמותיו של סגל כלפי הבכירים בעמותת 'צעירי אגודת חב"ד'. הוא נדהם כיצד המשטרה מאשימה כעת את הנהלת העמותה וזאת לאחר שהעמותה היא זו שפנתה בתלונה למשטרה ובהמשך גם הגישה את התביעה לבית המשפט כנגד סגל. את התנהלות המשטרה מכנים באי כוחו של אהרונוב כ"שערורייתית". "איך יכול להיות שהעמותה גילתה את המעילה, מפטרת את הגזבר, ופונה לבית המשפט בתביעה נגדו, ובסוף המשטרה מאמינה לסיפורי הבדים של סגל והופכת את המאשימים לנאשמים", תמה ברוד.

 

טירות פאר, מכוניות שרד

את ביתו של סגל, יש המכנים כ"טירה". גם את ביתו של אהרונוב, יש המכנים "טירה". "לשניהם יש טירות", מעיד תושב הכפר, מנדי (שם בדוי) ששימש בעברו כשליח ב'צעירי אגודת חב"ד' בארץ ובחו"ל. כשהפרשה יצאה לאור, פורסמו תמונות מתוך ביתו של סגל באינטרנט על ידי בעלי עניין, על מנת להוכיח את עושרו הרב. "הראו שם דברים די מדהימים מתוך הבית", אמר ל-ynet אחד החסידים. מנגד, כתב ההגנה של סגל, אף הוא פורסם באינטרנט. כל זאת מתרחש לפני כשמונה חודשים, כשבמקביל מתחילה המשטרה לחקור. מעצרם של דמויות מרכזיות בצעירי אגודת חב"ד הסעיר את הרוחות השבוע בקרב אנשי הכפר והחסידות מתבוננים בפרשייה מהצד, ולא יודעים היכן לקבור את הבושה.


אחוזת אהרונוב, כפר חב"ד השבוע (צילום: עופר עמרם) 

 

לדבריו של יהודה (שם בדוי), גורם המעורה היטב בנעשה בחב"ד, העושר מנקר העיניים בו נהגו הבכירים בעמותה האחראית על הפצת תורתו של הרבי מלובאוויטש, גרם להתמרמרות קשה בקרב 'השלוחים' הפועלים במסגרת 'אגודת צעירי חב"ד', הנאלצים להתמודד עם קשיי פרנסה. "אהרונוב גר בכפר חב"ד ויש לו וילה בכמה מיליוני שקלים והוא מחזיק רכב שרד מפואר", הוא קובל. "לעצמם הבכירים יודעים לדאוג ו'השלוחים' מתמודדים בקושי עם הפרנסה ולרובם קשה לקנות אוכל לשבת. תלוי כמה הם מצליחים לגייס לעצמם, מדובר בסדר גודל של 2000 שקל בערך בחודש".

 

עלונים, על חשבון השלוחים

מספר שבועות לפני כינוס 'השלוחים' השנתי של חב"ד, אותו ציינו בתחילת השבוע בראש חודש כסליו, החלה תחלופת אי מיילים בפורום פנימי בין 'השלוחים'. כ-200 'שלוחים', מתוך 350 הפועלים בישראל, התעתדו לנסוע לכינוס בברוקלין. חלקם הציעו במרמור שלא להגיע בכלל לכינוס, שכל כולו למעשה, הוקרת תודה לחוד החנית של התנועה שהם 4,000 'השלוחים' הפזורים ברחבי הארץ והעולם. "בשביל מה אנחנו צריכים לנסוע לכינוס? כדי לאכול ארוחת ערב?", תהה אחד מהם.

 

הטענות ברובן, נסבו סביב דרישות מקוממות מצד צא"ח. מסתבר שאת ההוצאות על המשימות והמבצעים בהם נוטלים 'השלוחים' חלק במסגרת פעילותם ב'אגודת צעירי חב"ד' ובמצוותו של הרבי מלובאוויטש, הם נאלצים לממן מכיסם. על עלוני פרשת השבוע למשל, המופצים על ידי העמותה ומחולקים על ידם, משלמים 'השלוחים' 30 אגורות לכל יחידה. הכסף נגרע ממשכורתם. כשיצאו 'השלוחים' למבצע סוכות, חולקו להם סוכות ניידות המורכבות על גבי רכבים. בתמורה לשימוש באותן הסוכות, נדרשו 'השלוחים' לשלם דמי שכירות. בנוסף, חלקם אף נאלצו לשלם על הדלק בעבור הנסיעה בעת פעילות המבצע.


וגם זה היה השבוע, כינוס השלוחים השנתי (צילום: ישראל ברדוגו)

 

מצבם העגום של 'השלוחים' ידוע לכולם בחב"ד, אך מתקבל בהסכמה שבשתיקה. חשיפת פרשת המעילה בבית המשפט, והביקורת הציבורית הקשה בחב"ד על המעשים, כנראה שלא נעלמה מאוזניהם של הבכירים בעמותת אגודת צעירי חב"ד' ובאופן הפוך, דווקא היטיבה עם 'השלוחים'. "פעם שליח היה הרבה יותר מרושש ממה שהוא היום", אומר מנדי. "אחרי שהכול התפוצץ, הם התחילו להתמתן בדרישות שלהם למימון הפעילות, אבל עדיין זה עולה להם הרבה כסף. הם בוכים בצדק", מזדהה מנדי עם הטענות. "הסיפורים המחישו לאיפה הולך בדיוק הכסף. במקום ללכת למטרה האמיתית, לפעילות, זה הולך לבתים ומכוניות פאר". "התפקיד של אהרונוב, כבעל השליטה ארגונית, הוא גם לעזור להם בפרנסה. בקליפורניה למשל, הרב שלמה קונין גייס 6-7 מיליון דולר למען 'השלוחים' שנמצאים תחתיו", טוען יהודה.

 

דובר כפר חב"ד, מנחם ברוד יוצא להגנתו של אהרונוב: "כל אגורה שיש לעמותה, או אפילו שאין לה, מפונית לצורך הפעילות. אין לנו להזרים סכומי עתק ל'שלוחים' כפי שהיינו רוצים. הכספים האלו לא קיימים". ברוד אינו מכחיש שלעיתים 'השלוחים' נאלצים לממן מכיסם את השליחות שהם מבצעים במצוותו של הרבי. "הם לא משלמים על המצוות", הוא מסביר, "הם משלמים על החומרים שהם מקבלים. צריך לממן את זה איכשהו".

  

באופן טבעי, פרסום הפרשה והגילויים אודות היעלמותם של מיליונים מקופת העמותה, רק איששו את הטענות כלפי הבכירים בעמותה, בעיניהם של 'השלוחים' שהרגישו שהם הסובלים העיקריים בסיפור. "כשזה התפוצץ", משחזר מנדי, "אנשים וגם 'השלוחים' אמרו: עכשיו אנחנו מבינים לאן הולך כל הכסף שתמיד אומרים שאין. במקום לעזור לנו זה הולך על בניית בתים מפוארים וטיסות במחלקה ראשונה. הסיפורים שיצאו רק המחישו את הטענות".

 

ברוד טוען בתוקף לחפותם של אהרונוב ושאר העצורים בפרשה ודוחה את הטענות."מה שאנחנו יכולים לתת ל'שלוחים' אנחנו נותנים. כל כסף שיש לנו. הייתה כאן מקרה מאוד מצער של אדם שמעל וגנב. כשמוצאים גנב זה לא אומר שכולם גנבים", טוען ברוד. "אם העמותה חשפה את השחיתות והיא זו שנאבקת להחזיר את הגזילה זה מעיד שיש כאן איזשהו יושר".

 

"הבית שייך בכלל למשפחת האישה"

גם את הדיבורים בדבר בית הפאר בו מתגורר אהרונוב מבקש ברוד למתן ולהכניס לפרופורציות המתאימות. לדבריו, השטח עליו בנוי הבית שייך למשפחת אשתו של אהרונוב ועלות הבית מסתכמת להערכתו, באומדן הכי מופרז בכ-250-300 אלף דולר. "את הבית אהרונוב התחיל לבנות כבר לפני 18 שנה, עוד הרבה לפני שמונה להיות מנכ"ל צעירי חב"ד", אומר ברוד.

 

עם פרסום הפרשה ברעש גדול ביום רביעי בבוקר, לא מפסיק מנדי לקבל טלפונים והודעות טקסט מאנשים שהכיר במהלך עבודתו כשליח בארץ ובחו"ל. "אנשים שולים לי SMS'ים, מטלפנים, שואלים אותי מה קורה אצלכם בכפר חב"ד", הוא כואב על המחיר אותם נאלצים לשלם חסידי חב"ד על הפגיעה בשמה הטוב של התנועה החסידית ושליחיה.

 

"זה כואב לשמוע. לי באופן אישי זה מאוד מפריע. אני סולד מכול אותם אנשים שהשתן עלה להם לראש והתחילו להשתולל עם הכסף", הוא אומר. "אני נמצא כל הזמן בקשר עם אנשים לא דתיים, שמסתכלים על חב"ד ואומרים עכשיו- אתם גנבים כמו כולם... 'השלוחים' עושים את עבודתם קודש וזה לא נעים לשמוע". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
הפשיטה הגדולה, כפר חב"ד
צילום: ירון ברנר
צילום: ירון ברנר
לאן הלך הכסף? החקירה
צילום: ירון ברנר
מומלצים