שתף קטע נבחר

בוז לכחולי המדים

אם ועדת זיילר הייתה "קו 300" של המשטרה, מה אפשר לומר כשהגוף שאמור לאכוף את החוק עושה לו אינתיפאדה?

כבר חשבנו שראינו הכל במשטרת ישראל: שוטרים שמאפשרים לאנס סדרתי לברוח בדילוג קל מחצר המעצרים של בית-המשפט; שוטרים ששומרים על מועדונים תמורת בצע כסף; שוטרים שמשתתפים באופן פעיל בשוד מזוין; שוטרים שמבצעים עבירות מין; ואפילו שוטר אחד, שנשכר כמחסל מטעם ארגון פשע. אבל מה שהתרחש בחודשים האחרונים בימ"ר צפון, שובר את כל השיאים: שוטרים במדים, שמטמינים בזמן מילוי תפקידם מטעני חבלה בכלי-רכב של עבריינים - את זה עוד לא ראינו.

 

מסכן אבי דיכטר. הגיע למשטרה עם סל מלא בכוונות טובות, עם הילה של ראש השב"כ שחיסל את האינתיפאדה. היום, את האינתיפאדה נגד המדינה ושלטון החוק, מבצעים גורמים בתוך הארגון שעליו הוא מופקד. אם את ועדת זיילר כינה "קו 300" של המשטרה, מה יגיד הפעם - יום כיפור?

 

עוד על רעידת האדמה במשטרה: 

 

קרנן של היחידות המרכזיות בכל רחבי הארץ ירדה כבר מזמן. פעם, כששוטר היה מזדהה כאיש היחידה המרכזית - אפילו העבריינים היו נותנים לו כבוד. עצם המושג "מדוֹר-ניק" היה פעם מעורר אימה. אני זוכר אותם כילד ברחובות תל-אביב, מסתובבים ב"קורטינות" שלהם ונחשבים ליחידת העילית של המשטרה. אבל השנים חלפו, ומ"סיירת מטכ"ל" הפכו היחידות המרכזיות לעוד גוף חקירתי ומסורבל ש"דופק שעון", ולא מביא יותר מדי תוצאות.

 

המשטרה למדה בדרום את הלקח וסגרה את היחידה הכושלת, שבראשה עמד נצ"מ יורם לוי. "פעילותו בהפעלת האחים עודד ושרון פריניאן הייתה פסולה ואולי אף בלתי חוקית", אמרו זיילר והחברים על האיש, שהיה אמור לפענח את הפשיעה החמורה. על ניצב אילן פרנקו נכתב: "אנו מוצאים חומרה בחוסר ההבנה שגילה - ומוסיף לגלות עד עצם היום הזה - בכל הנוגע למה שמותר ולמה שאסור לעשות". אבל במקום לעזוב את המשטרה, אותו פרנקו, שנפסל מלכהן כמפכ"ל בקדנציה הנוכחית, הועבר למחוז הנחשק, תל-אביב.

 

ומה קורה בתוך תל-אביב? היחידה המרכזית, שנחשבת בתקופה האחרונה לכושלת, פועלת ללא מפקד. ניצב פרנקו, גיבור ועדת זיילר, מתקשה למצוא לה מפקד. הסיבה פשוטה: האינטריגות והמחנאות שבתוך היחידה הפכו אותה מסיירת מטכ"ל למפלגת הגמלאים.

 

ועכשיו מחוז הצפון נמצא בעין הסערה. צריך לזכור שימ"ר-גליל היא גם האחראית לחקירת הרצח השנויה במחלוקת של תאיר ראדה ז"ל, שאפילו הוריה מתקשים להאמין כי רומן זדורוב הוא רוצח בתם. עתה מתברר כי גם ביחידה הזאת פעלו עשבים שוטים באין מפריע. ואסור לשכוח: הפעם, עד המדינה בפרשה הוא לא איזה שוטר תמים, שהחליט לחשוף שחיתות נוראית מתוך איזו תחושת שליחות ואחריות מוסרית; המדובר באיש משטרה, שלאחר שמח"ש חשפה בפניו את הממצאים החמורים - נאלץ להודות ולהפליל את חבריו.

 

אז מה יקרה במשטרה ביום שאחרי? כלום. הכותרות יזעקו לשמים, פרשנים יאמרו שצריך להעיף את מפקד המחוז והמפכ"ל, השוטרים יורידו קצת את הראש, דיכטר יגיד כמה שזה נורא, אולי אפילו תוקם ועדת בדיקה חדשה - אבל בסופו של דבר יום, לא נראה חדש תחת השמש. כי בישראל, כמו בישראל, העבריינים נובחים והמשטרה עוברת.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
חשבנו שראינו הכל
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים