שתף קטע נבחר

דיפלומטים בדמשק: נגיע לאנאפוליס

כמעט בדקה ה-90 הודיעה סוריה כי תיענה לחיזורי ארצות הברית, ותשגר נציג רשמי לוועידת אנאפוליס. במשלחת הישראלית בירכו על ההחלטה הסורית. השרה לבני אמרה טרם ההחלטה: לא מן הנמנע שנושא הגולן יועלה כי "כל אחד יכול לדבר על מה שהוא רוצה"

אחרי המתנה ארוכה למוצא פיו של אסד, סוף-סוף מאשרת סוריה כי תיענה להזמנה האמריקנית, ותגיע לאנאפוליס. דיפולמטים בדמשק הודיעו בצהריים (יום א') כי סוריה צפויה לשגר נציג לוועידה. סוכנויות הידיעות השונות מדווחות דיווחים סותרים באשר לזהות הנציג הסורי בוועידה - שר החוץ הסורי ואליד מועלם, או סגנו. במשלחת הישראלית לוועידה בירכו על ההחלטה הסורית.

 

 

רשת אל-ג'זירה דיווחה, כי סגן שר החוץ, פייסל מקדאד, ייצג את סוריה בוועידה, לאחר שהובהר לה כי נושא הגולן ייכלל בה, כפי שדרשה. עוד דווח, כי דמשק נמנעה משליחת ייצוג בדרג גבוה, "לאור הניסיון המר במו"מ עם ישראל". לפי הדיווח, סוריה שלחה בכל זאת ייצוג, בדרג בינוני, כדי לראות מה תוכל לקבל בהמשך.

 

שרת החוץ, ציפי לבני, העריכה מוקדם יותר כי בסופו של דבר סוריה אכן תופיע באנאפוליס, אך לא ידעה לומר באיזה דרג. היא הבהירה גם שעל פי תביעת ישראל, סוגיית הגולן לא תופיע בסדר היום הרשמי של הפגישות באנאפוליס. עם זאת, כדבריה, לא מן הנמנע שמדינות ערביות שונות יעלו את הנושא.

 

לאחר שנודע על ההשתתפות הסורית, הודיעה המשלחת הישראלית כי היא מקבלת בברכה את המהלך, אך עם זאת הדגישו שנושא רמת-הגולן לא יעמוד במרכז הוועידה ולא נמצא בסדר היום הרשמי. כמו כן הדגישו כי נציגי מדינות ערב שיגיעו לאנאפוליס מיועדים לחזק את הפלסטינים במו"מ ולא מעבר לכך.

 

"הם יעלו גם את נושא ירושלים וגם את הגולן. כל אחד יכול לדבר על מה שהוא רוצה, אבל כשאומרים 'דיון על הגולן' זו הוצאת הדברים מקונטקסט, כי הנושא הישראלי-סורי מורכב הרבה יותר", אמרה לבני עם נחיתתה בוושינגטון, טרם שנודע סופית על ההשתתפות הסורית.

 

אמש עוד ניסה גורם מדיני בכיר להנמיך ציפיות כשאמר ל-ynet:

 "אם הסורים יגיעו או לא יגיעו, זה כבר לא חשוב, הבעיה היא שלהם. הם צריכים להחליט אם הם שותפים למשא ומתן המדיני המתפתח באזור, או אם לאו. כל העולם מסתכל עליהם". 

 

אמש הודיעה גם לבנון כי תשתתף בוועידת אנאפוליס, וזאת מבלי להמתין להודעה הסורית. שר התרבות הלבנוני, טארק מיטרי, אמר כי ייצא לארצות-הברית כדי לייצג את ארצו בוועידה והוסיף כי ההשתתפות נעשית על בסיס ההסכמה הכלל-ערבית. השר מיטרי יצא את ביירות לאחר דיון שקיימה ממשלת לבנון בעקבות המשבר המתחולל בה סביב סוגיית הנשיאות. ממשלת לבנון תשתתף בוועידת אנאפוליס גם כדי לשוב ולהדגיש את יוזמת השלום הערבית אשר יצאה אל הדרך בפסגה הערבית של ביירות ב-2002, ואשר שבה ואושררה בפיסגה הערבית האחרונה בריאד", אמר השר.


פורסם לראשונה 25/11/2007 15:24

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי נחמיאס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנשיא אסד עם רעייתו
צילום: רויטרס
אולמרט ורעייתו לאחר הנחיתה בוושינגטון
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
מומלצים