שתף קטע נבחר

ח"כים: להדק את הפיקוח על ניסויים בבעלי חיים

בעקבות חשיפת הניסויים בקופים במכון ויצמן, דנה מליאת הכנסת בהצעה לבחון את נושא הניסויים בבעלי חיים וקופים בפרט. חברי הכנסת חנין, כבל, חסון וסער קראו להגביר את הפיקוח על המועצה לניסויים בבע"ח ולצמצם את הפגיעה בחיות. מנגד, הזהיר ח"כ אלדד: מנסים למכור לציבור שקרים עטופים בתמונות עצובות של קופים

מליאת הכנסת אישרה אחר הצהריים (ד') הצעה לסדר היום בנושא ניסויים בקופים במכון ויצמן, ברוב של 10 קולות, ללא מתנגדים או נמנעים. כעת ממתינים ארגוני בעלי חיים לפסיקתה של ועדת הכנסת בשבוע הבא, שתחליט איזו ועדה תדון בנושא. פעילי עמותת "תנו לחיות לחיות" שנכחו במשכן, הביעו סיפוק רב מהחלטת המליאה.
 
ח"כ יואל חסון, (קדימה) יו"ר השדולה למען בעלי חיים, הצהיר בפני המליאה: "אני מקווה כי לא קיים ויכוח על כך שניסויים שהם לא להצלת בעלי חיים הם דבר שצריך להעבירו מהעולם. גם כאשר משתמשים בטיעון של הצלת חיים בשביל ניסוייים בבעלי חיים, הכותרת הזו היא גורפת מדי מכיוון שתחתיה מתאפשרים לעיתים ניסויים שהם מחרידים ומזעזעים".
 

לדבריו, נושא הפיקוח הקיים כיום אינו מתאים מאחר והוא רחב מדי, ואינו בודק את הפעילות המתרחשת מדי יום במעבדות. "מן הראוי לבחון את נושא הפיקוח, לוודא כי הניסויים המתקיימים אינם גורמים סבל לבעלי החיים, ומשתמשים בכל הטכנולוגיות והאפשרויות לצמצם את הסבל, אבל גם להבטיח שהניסויים יהיו ממוקדים ומפוקחים מתחילתם ועד סופם".

 


במוקד הדיון - הניסויים בקופים (צילום: באדיבות "תנו לחיות לחיות" ו"יומן חייתי")

 

ח"כ איתן כבל (העבודה), אמר: "כשאנחנו מדברים על ניסויים בבעלי חיים, אין המשמעות כי אנו מעמידים את חיי בעלי החיים לפני חיי האדם. מי שלא יודע לדאוג לבעלי החיים, גם לא ידע לדאוג לבני האדם. אינני מרגיש שהמערכת עושה את כל אשר נדרש כדי שאם חייבים ואין ברירה לבצע ניסוי, הוא יתבצע בצורה מבוקרת, אחראית, תוך פגיעה מינימלית בבעלי החיים. הגיע הזמן שהנושא יוסדר בצורה ברורה".

 

ח"כ גדעון סער (ליכוד) הביע דאגה רבה בכל הקשור להתנהלות בניסויים בבעלי החיים בישראל והצביע על ממצאי דו"ח מבקר המדינה שהוצג לפני מספר שנים. לטענתו הדו"ח ביקר בחריפות את תפקוד המועצה לניסויים בבעלי חיים ואת הנהלות האוניברסיטאות. "אנו ככנסת, צריכים לנקוט בצעדים שיבטיחו הרכב מאוזן יותר של המועצה, תוך בדיקה האם ישנן אלטרנטיבות לניסויים המביאות לצמצום הסבל ויהיו הומנטריות יותר".

 

ח"כ ד"ר דב חנין (חד"ש), יו"ר עמית של השדולה הסביבתית חברתית בכנסת, אמר כי יש צורך בהגברת הפיקוח על המועצה. "הדבר לא נועד לגרום למצב בו לא ניתן יהיה לעשות ניסויים, אלא שהמסגרת המפקחת תהיה יותר מאוזנת", ציין חנין והציע שבמועצה תהיה נציגות גדולה יותר לארגונים שעניינם הגנה על בעלי חיים. "רק כך נוכל ללכת בהסכמה מלאה, בעמדה מוסרית ושקולה להגנה על בריאותם של בני האדם. הגיע הזמן שאף אחד לא יחלוק על כך שיש צורך בהגנה על בעלי חיים מפני התעללות".

 

מנגד טען ח"כ פרופ' אריה אלדד (איחוד לאומי - מפד”ל) כי חשיפת הניסויים  על ידי עמותת "תנו לחיות לחיות" ב"ידיעות אחרונות" היא "דוגמא מצויינת לעיתונות צהובה ופופוליסטית, שמנסה למכור עיתונים, מלאה שקרים עטופים בתמונות עצובות של קופים ומצליחה להוליך שולל אנשים נבונים.

 

"אני מוכן לקבל עמדות מוסריות לאנשים המתנגדים לניסויים בבעלי חיים, בלבד שהם לא יהיו צבועים ויצהירו שהם יסרבו לקבל תרופות, מכשירים ותכשירים, או לעבור ניתוח מציל חיים שפותח באמצעות ניסויים בבעלי חיים או על מוחו של קוף עצוב", אמר אלדד.

 

גם שר הבריאות, יצחק בן-יזרי (הגמלאים) יצא להגנת הניסויים והתייחס בדבריו לטענה לפיה הניסויים שנחשפו במכון ויצמן נערכים לכאורה בדרך לא נכונה ותוך הפרת החוק ותנאי המועצה. "המועצה לניסויים בבעלי חיים העניקה את האישורים הנדרשים לניסויים במכון ויצמן", אמר השר. "נערכים ביקורות שוטפות וביקורות פתע במוסדות רבים בארץ והמועצה פועלת באופן שוטף על מנת לקדם את נושא הפיקוח והבקרה בכל מוסדות המחקר וכך תמשיך".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות חוות מזור
"בחינה מחודשת של הפיקוח על הניסויים בבעלי חיים"
באדיבות חוות מזור
"פגיעה מינימלית בבעלי חיים"
צילום: אלי אלגרט
מומלצים