שתף קטע נבחר

שני אתרי כתוביות בעברית ייסגרו

האתר Myakuza ייסגר לחלוטין, אך מפעילו לא יהיה חייב בפיצויים לבעלי הזכויות, על הסרטים שכתוביותיהם פורסמו באתר. מפעיל אתר xvoom, לעומת זאת, ישלם 15,000 ש"ח כפיצויים. הקרב המשפטי מול האתר השלישי טרם הגיעו לסיומו

המאבק המשפטי של א.ל.י.ס, האגודה להגנה על יצירות סינמטוגרפיות (המייצגת את בעלי הזכויות על סרטים), נגד שלושה אתרים שהציעו כתוביות להורדה ולצפייה לסרטים פיראטיים, donkey,xvoom ו-mYakuza - דועך: מפעיל xvoom, ובני הזוג שמביתם הופעל האתר mYakuza, הגיעו להסכמי פשרה

עם א.ל.י.ס. ההסכמים יקבלו תוקף מחייב של פסק-דין.

 

תחילת הפרשה בספטמבר האחרון, אז פשטו אנשי א.ל.י.ס על בתיהם הפרטיים של המפעילים, פשיטות שגררו תלונות על דרכי הפעולה של הארגון.

 

במסגרת ההסכמים, א' שייסד את mYakuza, ייאלץ לסגור לחלוטין את האתר, אך לא נדרש לשלם פיצויים. י', בת זוגו, אינה חייבת באף תשלום אף היא. כמו-כן, מחשבה האישי, שהוחרם ביום הפשיטה, יוחזר לרשותה תוך 30 יום. מצבו של מפעיל אתר xvoom, לעומת זאת, מוצלח פחות: הוא יחויב לשלם לא.ל.י.ס 15,000 ש"ח פיצויים, ומחשבו יוחרם לצמיתות.

 

"התחושה קשה מאוד. אתר שהשקעתי בו שנתיים וחצי של עבודה נסגר", אומר א' מ-mYakuza, שלא נעזר בהגנה משפטית ואינו חייב בתשלום. "קישורים לסרטים פיראטיים אף פעם לא היו באתר. העדפתי לא להרוס לעצמי את החיים ולסגור אותו לגמרי. יש להם יותר עורכי דין וכסף. יצאנו בזול".

 

"הצגתי את הפן האנושי מאחורי המקרה לבאי כוח א.ל.י.ס והם ברוב הגינותם הגיעו להסדר הפשרה, שאני סבור שנותן את התוצאה הראויה לכל הצדדים", אומר עו"ד אביב אילון, המתמחה בדיני אינטרנט ומחשבים, שייצג את הנתבעת י'. "א.ל.י.ס ביצעו את התפיסה בבית של אדם פרטי, שנטענו נגדו טענות קשות מאוד על הפרת זכויות יוצרים ופגיעה בזכויות קניין, ולבסוף נסגר התיק נגדה תוך שמירה על חסיון פרטיה ושמה". המחשב של י' ישוב לרשותה אחרי שיועתק תוכן הדיסק הקשיח.

 

לא רצים לבית המשפט

כל ההליכים המשפטיים שהתנהלו עד כה בישראל כנגד פיראטים, הסתיימו בפשרות מחוץ לכתלי בית המשפט, ובעלי הזכויות לא

ניסו להשיג הרשעה. סדרת תביעות נגד מפעילי האתרים lionetwork, lala.co.il ו-shift.co.il, שפירסמו קישורים שהפנו להורדות סרטים ברשתות, הסתיימה ב-2006 במספר הסכמים, שעיקרם תשלום פיצויים לבעלי זכויות היוצרים.

 

איציק כהן, מנכ"ל א.ל.י.ס, אינו רואה זאת ככישלון: "כשהצד השני רוצה ומוכן להגיע לפשרה, ואנחנו הרי רוצים לסגור את האתרים האלו, פשרה היא עניין מועיל. יש עוד מקרה שנשאר לדיון, של מפעיל אתר donkey, ואם לא תהיה ברירה נקיים דיון משפטי".

 

"מבחינתנו זה ניצחון", אומר כהן. "הצלחנו לסגור את אותם אתרים בהסכמה".

 

"אין ספק שהורדת אתר לחלוטין משחקת תפקיד משמעותי בהרתעה", סבור גם עו"ד אילון. אך א', שאתרו נסגר לצמיתות ומכיר את זירת הפעילות, חושב אחרת: "על כל אתר שנמחק קמים עוד חמישה", הוא אומר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
א.ל.י.ס ממשיכים בקו של פשרות בלבד
צילום: ניב ליליאן
מפעיל אתר mYakuza. יסגור את האתר
צילום: ניב ליליאן
מומלצים