שתף קטע נבחר

עבד רבו: נשקול להכריז עצמאות כמו קוסובו

תקדים קוסובו - הכרזה חד-צדדית על פרישתו של חבל מארץ-האם - עומד לנגד עיני הפלסטינים. יועצו של אבו-מאזן: "אם לא נתקדם לקראת הקפאת ההתנחלויות בפועל, אם לא נצעד בדרך של משא-ומתן רציף ומתמשך - אזי ניזום מהלך ונכריז על עצמאות באופן חד-צדדי"

המודל הקוסוברי של הכרזת עצמאות חד-צדדית הוא אופציה עבור הפלסטינים, "למקרה שהמשא-ומתן ימשיך לקרטע" - כך אומר היום (ד') יאסר עבד רבו, הנמנה עם צוות המשא-ומתן הפלסטיני ומשמש יועץ לנשיא אבו-מאזן.

 

"אם לא נתקדם לקראת הקפאת ההתנחלויות בפועל, אם לא נצעד

 בדרך של משא-ומתן רציף ומתמשך - אזי ניזום מהלך ונכריז על עצמאות באופן חד-צדדי. ישראל דוחפת אותנו לשם, השיחות לא הולכות לשום מקום", אמר עבד רבו לסוכנות "רויטרס".  

 

בתגובה לדברים אמר ראש צוות המשא-ומתן הפלסטיני, אבו-עלא, בנימה מאופקת יותר: "צריך קודם לקבל החלטה (על עצמאות) ורק אז להכריז על כך - ולא להיפך". לדבריו, הסוגייה עליה דיבר עמיתו מעולם לא עלתה לדיון בקרב ההנהגה הפלסטינית.  

 

עולם מפוצל

בתחילת השבוע הכריזה קוסובו על עצמאות מסרביה, ובאופן רשמי שינה את שמה לקוסובה. בכך הפכה למדינה השביעית מארצות יוגוסלביה לשעבר. 

 

הכרזת העצמאות בפרישטינה קרעה את העולם: בעוד ארצות-הברית הזדרזה להכיר במדינה הצעירה ולברך את עמה, ברוסיה גינו את הצעד, ואילו באיחוד האירופי מתחבטים: מדינות כמו ספרד וקפריסין, המכילות עמים בעלי שאיפות בדלניות, הבהירו כי לא יכירו בקוסובו. בריטניה, גרמניה, צרפת ואיטליה - וכמותן גם אוסטרליה - הצטרפו לוושינגטון והכירו בקוסובו.  

 

פרשנים ומדעני מדינה ציינו כי ההתפתחות

 בבלקן - אם תצלח ותזכה להכרה בינלאומית - עשויה להקרין גם על מהלכיהם של עמים נוספים, ובהם הפלסטינים.      

 

ומהבלקן - בחזרה למשא-ומתן. אמש נועדו שוב ראש הממשלה, אהוד אולמרט, והנשיא הפלסטיני אבו-מאזן. הדיווחים על הפגישה היו סותרים במעט: בעוד הישראלים מתעקשים שנושא ירושלים לא עלה על השולחן, הבהיר ראש צוות המשא-ומתן הפלסטיני סאיב עריקאת: "דיברו גם על ירושלים, ולא על השלג. הבהרנו שהבנייה הישראלית שם אינה חוקית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גלי תיבון
כמו בקוסובו: עבד רבו
צילום גלי תיבון
מומלצים