שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  אוסקר 2008: "בופור" הפסיד לאוסטרים

  הסרט הישראלי לא זכה בפרס הסרט הזר שהוענק לסרט האוסטרי "הזייפנים". המנצחים של טקס האוסקר ה-80: האחים כהן עם "ארץ קשוחה" שזכה בארבעה פרסים. בטקס, שהתאפיין ברבגוניות לאומית, זכו דניאל דיי לואיס בפרס השחקן הטוב ביותר ומריון קוטיאר בפרס השחקנית. לראשונה מזה 44 שנים כל ארבעת פרסי המשחק הוענקו ללא-אמריקנים

  אכזבה לסרט הישראלי "בופור" בטקס האוסקר: הפרס בקטגוריית הסרט הזר הוענק לסרט האוסטרי "הזייפנים". זו היתה הפעם הראשונה מזה 24 שנה שסרט ישראלי זכה למועמדות בקטגוריה זו באוסקר. "הייתי רוצה לזכות בפרס", אמר הבמאי יוסף סידר ל-ynet דקות אחדות לפני הטקס, "אבל בכנות, גם אם זו קלישאה, אני שמח על עצם המועמדות".

   


  האחים כהן עם מגיש הפרס, הבמאי מרטין סקורסזה. הסרט, הבימוי, התסריט

   

  את פרס הסרט הטוב ביותר בטקס האוסקר ה-80 שהתקיים הלילה בלוס אנג'לס לקח "ארץ קשוחה" של האחים גו'אל ואיתן כהן, שזכה גם בפרסי התסריט המעובד לאחים כהן ושחקן המשנה הטוב ביותר עבור חוויאר בארדם. האחים כהן השלימו את המסע שלהם מהשוליים אל המיינסטרים של הוליווד עם ארבעה פרסי אקדמיה. "אנחנו מודים לכולכם על שאתם מאפשרים לנו להמשיך לשחק בפינה שלנו בארגז החול", אמר ג'ואל כהן עם קבלת פרס הבימוי.

   

  האחים כהן, שזכו בפרס על תסריט (מקורי) ב-1996 עבור "פארגו", החמיצו הזדמנות לעשות היסטוריה, ולהיות הראשונים שזוכים בארבעה פרסים על אותו סרט. זה קרה כשהפסידו את פרס העריכה שלו היו מועמדים תחת השם הבדוי רודריק ג'יינס. אבל הם מצטרפים לחבורה מכובדת של קולנוענים שזכו בשלושה פרסים בלילה אחד, ביניהם פרנסיס פורד קופולה ("הסנדק 2"), ג'יימס קמרון ("טיטאניק") ובילי וויילדר ("הדירה").

   

  "ארץ קשוחה" הוא גם הסרט המצליח ביותר מבחינה מסחרית של האחים כהן, שנוטים לפנות לקהל מצומצם, עם 64 מיליון דולר בקופות הכרטיסים של ארה"ב. סרטיהם כוללים מלבד "פארגו" את "אחי, איפה אתה?", "הקפיצה הגדולה" ו"האיש שלא היה שם".

   


  דניאל דיי לואיס מקבל את הפרס מידי הלן מירן

   

  דניאל דיי לואיס זכה בפעם השנייה בקריירה בפרס השחקן, עבור "זה ייגמר בדם". את  הפרס הראשון קטף ב-1989 על "כף רגלי השמאלית".

   

  זכייה מפתיעה היתה זו של מריון קוטיאר, שלקחה את פרס השחקנית על משחקה ב"החיים בוורוד", שבו גילמה את הזמרת הצרפתייה אדית פיאף, וגברה על ג'ולי כריסטי. קוטיאר, השחקנית הראשונה בהיסטוריה שזוכה בקטגוריה זו עבור סרט בשפה הצרפתית, הודתה בדמעות לבמאי שלה, אוליביה דהאן. "מאסטרו אוליביה, אתה שינית את חיי", אמרה קוטיאר. "תודה, חיים. תודה, אהבה. וזה נכון שיש כמה מלאכים בעיר הזאת". כריסטי, שרבים צפו כי תזכה בפרס עבור "הרחק ממנה", זכתה באוסקר לפני 42 שנה על הסרט "דרלינג".

   


  מריון קוטיאר. השחקנית הטובה ביותר 

   

  טילדה סווינטון, שזכתה בפרס שחקנית המשנה על "מייקל קלייטון", הקדישה את הפרס לסוכן האמריקני שלה, שמצאה בו דמיון רב לפסלון המוזהב. "אני מקדישה לו את זה, כי אין סיכוי שהייתי נמצאת באמריקה אם זה לא היה בשבילו".

   


  טילדה סווינטון. פרס שחקנית המשנה

   

  כל ארבעת הזוכים בפרסי המשחק הם שחקנים אירופים: קוטיאר הצרפתייה, בארדם הספרדי, והבריטים דיי לואיס וסווינטון. זו הפעם הראשונה מאז 1964, וקוטיאר היא הצרפתייה הראשונה מאז 1960 שזכתה בפרס. הענקת הפרסים לקשת רחבה של סרטים, שחקנים ושחקניות מארצות שונות משקפת את מגמת הגלובליזציה של הקולנוע הגוברת בתקופה האחרונה.

   


  חוויאר בארדם. שחקן המשנה הטוב ביותר

   

  "אני מודה לאחים כהן שהיו מטורפים מספיק לחשוב שאני יכול לעשות את זה, ועל כך שהציבו את אחת התספורות המחרידות ביותר בהיסטוריה על ראשי", אמר בארדם. בארדם הספרדי היה מועמד לפרס השחקן בשנת 2000 עבור "לפני שהלילה יורד", סרטו הראשון באנגלית. 

   

  בקטגוריית סרט האנימציה זכה הלהיט הקופתי "רטטוי" שביים בראד בירד. זהו סרטו השני של בירד שזוכה באוסקר: ב-2004 זכה עם הסרט "משפחת סופר על", והוא כיום מחזיק למעשה בשניים מתוך שבעת הפרסים שחולקו בקטגוריה חדשה זו, שנוספה ב-2001.

   

  הסרט "זהות אבודה" זכה בכל שלוש הקטגוריות שבהן היה מועמד: עריכה, עריכת סאונד וערבול סאונד. הזכייה של הסרט בקטגוריה האחרונה מסמנת גם את המשך הכשלונות של קווין אוקונל, שהיה מועמד באותה קטגוריה עבור "רובוטריקים", ושהשלים הערב עשרים מועמדויות - בלי אף זכייה אחת.

   


  דיאבלו קודי. פרס התסריט עבור "ג'ונו"

   

  מייקל מור, שתקף את הנשיא בוש בנאומו בטקס האוסקר לפני חמש שנים אחרי שזכה עם סרטו "באולינג לקולומביין", הפסיד הזדמנות נוספת לעלות על הבמה. סרטו "סיקו" הפסיד בקטגוריית הסרט התיעודי ל"Taxi to the Dark Side", שעוסק בנהג מונית חף מפשע ממוצא אפגני שמת בזמן שהיה עצור.

   


  סטפן רוזוביצקי האוסטרי מקבל את פרס הסרט הזר מידיה של פנלופה קרוז

   

  ג'ון סטיוארט, שחזר לתפקיד מנחה הטקס, החל את המונולוג הפותח עם הערה על שביתת התסריטאים שהסתיימה בדיוק בזמן כדי לקיים את טקס האוסקר כרגיל. "שלושה וחצי השבועות האחרונים היו קשים מאוד. העיר היתה קרועה על ידי סכסוך מר, אבל אני שמח לומר שהקרב נגמר", הכריז סטיוארט, "אז הלילה, ברוכים הבאים לסקס הפיוס".

   

  סטיוארט התלוצץ בטקס לגבי הסרטים המועמדים השנה שעוסקים ב"רוצחים פסיכופטיים". "האם העיר הזאת זקוקה לחיבוק? מה קרה? 'ארץ קשוחה', 'סוויני טוד', 'זה ייגמר בדם'? תודה לאל שיש הריון נעורים", אמר סטיוארט והתכוון ל"ג'ונו".

   

  המחווה המסורתית שמקיימת האקדמיה מדי שנה בטקס לזכר אנשי הקולנוע שהלכו לעולמם בשנה האחרונה, הסתיימה בסצנה מתוך "הר ברוקבק" שבה נראה הית' לדג'ר, שמת בחודש שעבר.

   

  רשימת הזוכים המלאה

   

  הסרט הטוב ביותר

   

  "ארץ קשוחה"

   

  הבמאי הטוב ביותר

   

  ג'ואל ואיתן כהן ("ארץ קשוחה")

   

  השחקן הטוב ביותר

   

  דניאל דיי לואיס ("זה ייגמר בדם")

   

  התסריט המקורי הטוב ביותר

   

  "ג'ונו"

   

  הפסקול המקורי הטוב ביותר

   

  "כפרה"

   

  צילום

   

  "זה ייגמר בדם"

   

  הסרט הזר הטוב ביותר

   

  "הזייפנים" (אוסטריה)

   

  שיר הנושא

   

  "Falling Slowly" ("פעם אחת")

   

  השחקנית הטובה ביותר

   

  מריון קוטיאר ("החיים בוורוד")

   

  התסריט המעובד הטוב ביותר

   

  "ארץ קשוחה"

   

  שחקנית המשנה הטובה ביותר

   

  טילדה סווינטון ("מייקל קלייטון")

   

  שחקן המשנה הטוב ביותר

   

  חוויאר בארדם ("ארץ קשוחה")

   

  סרט האנימציה הטוב ביותר

   

  "רטטוי"

   

  עיצוב אמנותי

   

  "סוויני טוד"

   

  אפקטים מיוחדים

   

  "מצפן הזהב"

   

  איפור

   

  "החיים בוורוד"

   

  עיצוב תלבושות

   

  "אליזבת: תור הזהב"

   

  עריכת סאונד

   

  "זהות אבודה"

   

  ערבול סאונד

   

  "זהות אבודה"

   

  עריכה

   

  "זהות אבודה"

   

  הסרט התיעודי הטוב ביותר

   

  "Taxi to the Dark Side"

   

  הסרט התיעודי הקצר הטוב ביותר

   

  "Freeheld"

   

  הסרט הקצר הטוב ביותר

   

  "The Mozart of Pickpockets"

   

   

   

  סייעה בהכנת הידיעה: קורין הלר, לוס אנג'לס

   

  (צילומים: AP, רויטרס, AFP)


  פורסם לראשונה 25/02/2008 03:34

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  דניאל דיי לואיס. פעם שנייה
  צילום: רויטרס
  ג'ון סטיוארט. מה קרה השנה?
  צילום: רויטרס
  יוסף סידר. לא הגיע לפסלון
  צילום: מרב יודילוביץ'
  לאתר ההטבות
  מומלצים