שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

סוף סוף: סקורסזה חתן האוסקר

סרטו של מרטין סקורסזה קטף את הפרס היוקרתי והעניק לבמאי הוותיק את האוסקר הראשון שלו. הלן מירן זכתה בפרס השחקנית, פורסט וויטאקר בפרס השחקן. ג'ניפר האדסון זכתה בפרס שחקנית המשנה, אבל שותפה ל"נערות החלומות", אדי מרפי, הפסיד אותו לאלן ארקין מ"מיס סאנשיין הקטנה"

"השתולים", סרטו של מרטין סקורסזה, זכה בפרס הסרט הטוב ביותר בטקס האוסקר ה-79 שהתקיים הלילה בלוס אנג'לס, וסקורסזה זכה בפרס הבמאי הטוב ביותר. "השתולים" מוביל את רשימת הסרטים הזוכים עם ארבעה פרסים. השניים הנוספים הם עבור התסריט והעריכה.

 


מרטין סקורסזה מנסה להרגיע את הקהל (צילום: רויטרס)

 

"אפשר לבדוק שוב את המעטפה?", שאל סקורסזה, שזכה סוף סוף בפרס הבימוי, פרס שנמנע ממנו לכל אורך הקריירה המגוונת שלו, עבור סרטו "השתולים". לקח לו 26 שנה, שש מועמדויות לפרס הבמאי ושתיים לפרס התסריט - אבל בסופו של דבר הוא קיבל את האוסקר שלו. סקורסזה זכה לתשואות רמות שליוו אותו לבימת אולם קודאק, והקהל הרב קם ממקומו והריע לו ממושכות. את הפרס העניקו לו שלושה חברים במאים, סטיבן שפילברג, פרנסיס פורד קופולה וג'ורג' לוקאס. "כל כך הרבה אנשים במהלך השנים איחלו לי את זה", סיפר הבמאי הזוכה.

 

הפעם האחרונה שסקורסזה היה מועמד לפרס היתה לפני שנתיים עבור "הטייס", והוא הפסיד אותו לטובת קלינט איסטווד ו"מיליון דולר בייבי". גם הפעם התחרה סקורסזה מול איסטווד, אלא שבסיבוב הזה ידו היתה על העליונה. אף ש"הטייס" הוא סרט טיפוסי יותר לזכייה באוסקר, סקורסזה בן ה-64 זכה לבסוף דווקא על "השתולים", ששייך לז'אנר סרטי הפשע שסקורסזה התמחה בהם בעבר, ביניהם "רחובות זועמים", "נהג מונית" ו"החבר'ה הטובים". "השתולים" גם היה הסרט הקופתי ביותר מבין המועמדים לפרס הסרט, עם 128.6 מיליון דולר.

 

בערב שבו לא היה סרט בולט אחד שקטף פרסים, זכו שלושה מארבעת השחקנים שהובילו במרוץ: הלן מירן, פורסט וויטאקר וג'ניפר האדסון.

 

פורסט וויטאקר זכה בפרס השחקן עבור "המלך האחרון של סקוטלנד", בו גילם את דמותו של הדיקטטור האוגנדי אידי אמין. "כשהייתי ילד, הדרך היחידה שבה ראיתי סרטים היתה מהמושב האחורי במכונית של משפחתי בדרייב-אין", סיפר וויטאקר בנאום נרגש. "זה לא היה מציאותי עבורי לחשוב שאני אשחק בסרטים. לכן המשמעות של קבלת הפרס הזה הערב היא שזה אפשרי".

 


פורסט וויטאקר עם הפרס. "זה אפשרי" (צילום: רויטרס)

 

הלן מירן זכתה בפרס השחקנית עבור תפקידה בסרט "המלכה", בו גילמה את דמותה של המלכה אליזבת השנייה. "במשך 50 שנה ויותר, אליזבת ווינדזור שמרה על הכבוד שלה, תחושת השליחות שלה והתסרוקת שלה", אמרה מירן.

 


הלן מירן אוחזת בפסלון. רשמית - המלכה (צילום: אי.אף.פי)

 

ג'ניפר האדסון זכתה בפרס שחקנית המשנה על תפקידה בסרט "נערות החלומות". זהו סרטה הראשון של האדסון, שהתפרסמה רק לפני שנתיים כמתמודדת ב"אמריקן איידול". "לא האמנתי שאזכה", אמרה האדסון בדמעות, "לו רק סבתי היתה רואה אותי עכשיו. היא היתה ההשראה הגדולה שלי".

 


ג'ניפר האדסון. לא האמינה (צילום: אי.אף.פי)

 

אלן ארקין זכה בפרס שחקן המשנה עבור תפקידו בסרט "מיס סאנשיין הקטנה". בנאומו אמר ארקין כי התפעל מהפתיחות הגדולה שבה התקבל הסרט. ארקין בן ה-72 זכה באוסקר יום אחד לאחר שזכה בפרס הסרט העצמאי על הסרט. זכייתו של ארקין נחשבת מפתיעה, לאחר שאדי מרפי זכה בכמה פרסים חשובים על תפקידו ב"נערות החלומות" ונחשב כבעל סיכויים גבוהים לזכות באוסקר, לראשונה בחייו. "מיס סאנשיין הקטנה" זכה גם בפרס התסריט המקורי שהוענק למייקל ארנדט עבור תסריטו הראשון.

 


ארבעת הזוכים בפרסי המשחק. מימין: ארקין, מירן, האדסון, וויטאקר (צילום: אי.אף.פי)

 

בפרס הסרט התיעודי הטוב ביותר זכה סרטו של אל גור על התחממות כדור הארץ, "אמת מטרידה". "אנחנו, אנשים מכל רחבי העולם, חייבים לפתור את המשבר האקלימי. זו לא סוגיה פוליטית, זו סוגיה מוסרית", אמר גור כשלצידו במאי הסרט, דיוויס גוגנהיים.

 

הסרט "חיים של אחרים" מגרמניה, סרטו הראשון של פלוריאן הנקל פון דונרסמרק, זכה בפרס הסרט הזר הטוב ביותר.

 

שני הפרסים הראשונים בטקס - עיצוב אמנותי ואיפור - הוענקו לסרטו דובר הספרדית של גיירמו דל טורו, "המבוך של פאן", והעידו על טקס עם מתמודדים ממגוון מקומות בעולם. עובדה זו זכתה להתייחסות מצד המנחה אלן דג'נרס. "איזה ערב נפלא, איזה מגוון אנשים יש כאן, בשנה שבה נאמרו כל כך הרבה דברים שליליים על השתייכותם הגזעית, הדתית והמינית של אנשים", אמרה ומיד הוסיפה הלצה: "אם לא היו שחורים, יהודים והומואים - לא היה אוסקר".

 

"נערות החלומות", שהיה מועמד ליותר פרסים מכל סרט אחר - שמונה - יצא מהערב עם שני פרסים בסך הכל: אחד להאדסון והשני על ערבול סאונד. באופן פרדוקסלי משהו, הסרט לא זכה בפרס השיר המקורי, אף שהיו לו שלושה מועמדים בקטגוריה זו. "נערות החלומות", עיבוד למחזמר של ברודווי, היה הסרט הראשון ב-79 שנות אוסקר בעל מספר המועמדויות הרב ביותר אך ללא מועמדות לפרס הסרט. גם ביצועיו של הסרט בקופות לא מלהיבים: רק לאחרונה הגיע בזחילה ל-100 מיליון דולר בארה"ב, ומחוץ לה מצבו קשה בהרבה.

 

מפסיד נוסף היה "בבל". הסרט הרב-תרבותי היה השני ברשימת המועמדויות (שבע) וזכה רק בפרס אחד, על הפסקול המקורי. גם "לגעת ביהלום" יצא בידיים ריקות לאחר שהפסיד בכל חמש הקטגוריות בהן היה מועמד, ו"רמז לסקנדל" לא זכה באף אחד מארבעה הפרסים להם היה מועמד.

 

והיה גם את פיטר אוטול. שחקן התיאטרון והקולנוע הוותיק בן ה-74 היה מועמד בפעם השמינית ב-40 שנה, על תפקידו בסרט "ונוס". הוא הפסיד גם הפעם לטובת וויטאקר שלקח את הפרס במועמדות הראשונה שלו.

 

זה היה הטקס בעל המגוון האתני הרחב ביותר בתולדות האוסקר. שני שחקנים שחורים זכו בפרסים, וסרטים ממקומות שונים דוברי שפות שונות כמו "המבוך של פאן", "בבל" ו"מכתבים מאיוו ג'ימה" לא יצאו בידיים ריקות.

 

הפתעה נרשמה בקטגוריית סרט האנימציה: "תזיזו ת'רגליים", סרט הפינגווינים המרקדים, הוא זה שלקח את הפרס ולא "מכוניות" שהיה הפייבוריט. הסרט "West Bank Story", קומדיה מוזיקלית על תחרות בין שני דוכני פלאפל בשטחים, של הבמאי יליד ישראל ארי סנדל, זכה בפרס הסרט הקצר הטוב ביותר. 

 

"אפוקליפטו", סרטו של מל גיבסון, הפסיד בכל שלוש הקטגוריות בהן היה מועמד, כולן בתחום הטכני. גיבסון, שסרטו "לב אמיץ" היה הזוכה הגדול בטקס האוסקר של 1995, הוקע על ידי רבים בהוליווד בעקבות ההערות האנטישמיות שהשמיע לאחר שנעצר נוהג בשכרות בקיץ האחרון.

 

בטקס הוענק פרס מפעל חיים למלחין האיטלקי אניו מוריקונה.

 

ביום שלישי בשעה 21:30 תשודר בערוץ יס 1 גרסה ערוכה ומתורגמת של הטקס.

 

רשימת הזוכים המלאה

 

הסרט הטוב ביותר

 

"השתולים"

 

הבמאי הטוב ביותר

 

מרטין סקורסזה ("השתולים")

 

השחקן הטוב ביותר

 

פורסט וויטאקר ("המלך האחרון של סקוטלנד")

 

השחקנית הטובה ביותר

 

הלן מירן ("המלכה")

 

עריכה

 

"השתולים"

 

שיר הנושא

 

"I Need to Wake Up", מליסה את'רידג' ("אמת מטרידה")

 

תסריט מקורי

 

מייקל ארנדט ("מיס סאנשיין הקטנה")

 

הפסקול

 

"בבל"

 

הסרט התיעודי

 

"אמת מטרידה"

 

הסרט התיעודי הקצר

 

"The Blood Of Yingzhou District"

 

שחקנית משנה

 

ג'ניפר האדסון ("נערות החלומות")

 

הסרט הזר

 

"חיים של אחרים" (גרמניה)

 

אפקטים מיוחדים

 

"שודדי הקאריביים: תיבה של איש מת"

 

צילום

 

גיירמו נבארו ("המבוך של פאן")

 

עיצוב תלבושות

 

"מארי אנטואנט"

 

תסריט מעובד

 

וויליאם מונהאן ("השתולים")

 

סרט אנימציה

 

"תזיזו ת'רגליים"

 

שחקן משנה 

 

אלן ארקין ("מיס סאנשיין הקטנה")

 

ערבול סאונד

 

"נערות החלומות"

 

עריכת סאונד

 

"מכתבים מאיוו ג'ימה"

 

סרט קצר

 

"West Bank Story"

 

סרט אנימציה קצר

 

"The Danish Poet"

 

איפור

 

"המבוך של פאן"

 

עיצוב אמנותי

 

"המבוך של פאן"

 

תזכורת: מי לקח את האוסקר בשנה שעברה?

הזוכים בפרסי גלובוס הזהב 2007

האתר הרשמי של האוסקר

 

 

 


פורסם לראשונה 25/02/2007 09:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סקורסזה ודיקפריו מאושרים
צילום: איי פי
אלן ארקין מניח את הפסלון על הרצפה
צילום: איי אף פי
דיאן קיטון, ג'ק ניקולסון והקרחת
צילום: רויטרס
אלן דג'נרס. איזה ערב נפלא
צילום: איי פי
"המבוך של פאן". שלושה פרסים
לאתר ההטבות
מומלצים