שתף קטע נבחר

קלינטון מפחידה: מי יענה לטלפון בבית הלבן?

הילארי קלינטון יודעת שחלום הנשיאות עלול להיגנז - לפחות לשנים הקרובות - ורגע לפני שזה קורה שוגרו תשדירי הפחדה שמציגים את ברק אובאמה כבלתי מוכן למשרה הרמה. היריב העולה לא נותר חייב, לקראת סבב נוסף של בחירות מקדימות באמצע השבוע

שלושה ימים לפני הבחירות המקדימות בטקסס ואוהיו שעלולות להוריד לטמיון את חלום הנשיאות של הילארי קלינטון, עוברת הסנאטורית מניו-יורק ל"נשק יום הדין" - ההפחדה. המטרה: להציג את ברק אובאמה כבלתי מוכן לנשיאות, מבלי לנקוב בשמו.

 

בתשדיר הבחירות של קלינטון נראים ילדים מתכרבלים מתחת לשמיכות, וברקע נשמעת קריינות: "השעה שלוש לפנות בוקר, והילדים שלך ישנים בביטחה. ואולם בבית הלבן מצלצל הטלפון ומישהו מרים את השפופרת. דברים קורים בעולם. הקול שלך יקבע מי יענה לצלצול. האם זה מישהו שמכיר את מנהיגי העולם ומכיר את הצבא? מישהו שעמד במבחן ומוכן להנהיג עולם מסוכן? שלוש לפנות בוקר והילדים שלך בטוחים וישנים. מי אתה רוצה שיענה לצלצול הטלפון?"

 

 

בהיסטוריה של הבחירות בארצות-הבחירות שודרו לא מעט תשדירי הפחדה מסוג זה. המפורסם ביותר הוא התשדיר של הנשיא הדמוקרט לינדון ג'ונסון נגד יריבו הרפובליקני בארי גולדוואטר ב-1964, שהסתיים בצילום של פטרייה גרעינית. וולטר מנדייל - ששימש סגן הנשיא ב-1980-1976 - נקט בשיטת "הטלפון האדום" בתשדיר הפחדה נגד יריבו הדמוקרטי גרי הארט בבחירות 1984.

 

אובאמה הגיב במהירות לתשדיר של קלינטון בתשדיר משלו. "כשצלצול הטלפון נענה, האם לא צריך לענות הנשיא האחד שיש לו כושר השיפוט והאומץ להתנגד למלחמה בעיראק מההתחלה? בעולם המסוכן, כושר השיפוט הוא הקובע", נאמר בתשדיר התגובה.

 

בהופעה ביוסטון, טקסס, אמר סנאטור אובאמה: "זה לא יעבוד הפעם, כי השאלה אינה מי ירים את השפופרת. השאלה היא איזה כושר שיפוט אתה עושה כשאתה עונה. היה לנו רגע של 'טלפון אדום' כשנתקבלה ההחלטה לפלוש לעיראק. סנאטור קלינטון נתנה תשובה לא נכונה. ג'ורג' בוש נתן תשובה לא נכונה. ג'ון מקיין נתן תשובה לא נכונה".

 

סכום שיא בפברואר

תשדיר ההפחדה של קלינטון הוא רק המבוא למה שמצפה לאובאמה אם יהיה מועמד המפלגה הדמוקרטית לנשיאות. יועצי בחירות רפובליקנים אומרים שתשדירים קשים הרבה יותר מהתשדיר הרך והמרומז יוצגו בטלוויזיה - בין אם ישירות על ידי מטה מקיין והמפלגה הרפובליקנית, או בעקיפין, במימון של ארגונים שמרניים.

 

דובר המפלגה הרפובליקנית הבהיר: "הרפובליקנים יתמקדו בנושאים המרכזיים העומדים על הפרק. הרקורד של סנאטור אובאמה בנושאים הקשורים לביטחון הלאומי יעמוד במרכז הדיון".

 

סקר של מכון זוגבי וסוכנות רויטרס קובע כי אובאמה מוביל ב-6 אחוזים בטקסס ומפגר רק בשני אחוזים באוהיו, לקראת הבחירות המקדימות המכריעות שיהיו ביום שלישי בטקסס, אוהיו, ורמונט ורוד איילנד.

 

במרוץ על הכסף - המבטא גם הוא מאבק על לב ההמונים - הצליחה קלינטון לגייס 33 מיליון דולר בפברואר. ואולם לרוע מזלה הצליח אובאמה להאפיל עליה גם בכך, וגייס סכום שיא של 50 מיליון דולר. עד כה תרמו כסף למטה לבחירתו יותר ממיליון איש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפחדת הציבור. קלינטון
צילום: AFP
תגובה מהירה. אובאמה
צילום: AP
מומלצים