שתף קטע נבחר

אינתיפאדה שלישית בדרך?

סביר להניח שהפיגוע הרצחני בישיבת מרכז הרב בירושלים קשור גם בסבב הלחימה האחרון ברצועת עזה. חמאס טרם קיבל אמנם אחריות לפיגוע, אך הוא מגייס את כל משאביו ואת ההמון הפלסטיני המשולהב כדי לפתוח חזית נוספת בתוך שטח ישראל. ומה צריכה ישראל לעשות? למנוע הפרות סדר ולשקול היטב מה דרך הפעולה הרצויה

ב"עצרת הניצחון" שקיים חמאס מיד כשיצאו כוחות גבעתי מהרצועה איים במפורש ראש הפלג הקיצוני של חמאס, מחמוד א-זהאר, כי התגובה על פעולות צה"ל תהיה בתוך שטח ישראל. לכן, סביר להניח שהפיגוע הרצחני בישיבת מרכז הרב בירושלים קשור גם בסבב הלחימה האחרון ברצועת עזה. חמאס אמנם לא קיבל עדיין אחריות לטבח, אבל ידוע כי לארגון יש תשתית מבוססת בשכונות הערביות של ירושלים וסביבתה.

 

המחבל שביצע את הטבח הוא כנראה תושב שכונת ג'אבל מוכאבר בדרום מזרח העיר. לא ברור עדיין אם היה איש חמאס או ארגון אחר - ייתכן אפילו שפעל ביוזמתו - אבל הנסיבות מצביעות לכיוון התשתית החמאסית. אנשי תשתית זו, כמו חברי ארגוני טרור פלסטינים אחרים המתגוררים באזור ירושלים, מצויידים בתעודות זהות כחולות ומספרי מכוניות צהובים המאפשרים להם תנועה חופשית בשטח ישראל ובשכונות היהודיות, אותן הם מכירים היטב.

 

לדון בהפסקת אש מעמדת כוח

גם השימוש בירי עשוי להעיד שהפיגוע יצא מהשכונות הערביות של ירושלים, כיוון שפעולות השב"כ בעיר מונעות הקמת מעבדות לייצור חגורות נפץ כמו שיש בערי הגדה. מלבד שאיפה לנקום על הפגיעות הקשות שספג, יש לחמאס אינטרס חיוני להביא את ישראל להפסיק את תקיפותיה ולמנוע פעולה נרחבת של צה"ל ברצועה, כדי למנוע מיטוט של שלטון התנועה. לכן, מנסה הנהגת הארגון להגיע כעת לרגיעה, "תהדייה", עם ישראל בתיווך מצרים.

 

אבל חמאס אינו מסתפק בהפסקת אש פשוטה. מנהיגיו רוצים שישראל תתחייב להפסיק את הלחץ הצבאי הגובר והולך ואת המצור על הרצועה. זאת, כדי שהארגון יוכל להציג את הסבב האחרון כניצחון שלו וכדי שיוכל להמשיך להתעצם ללא הפרעה. כדי שחמאס יוכל לכפות את תנאיו על מצרים וישראל, מנסים מנהיגיו ליצור מצב שבו ינהלו את המו"מ על הפסקת האש מעמדה של כוח. לכן נמשך ירי הרקטות מהרצועה ללא הפוגה וחמאס מגייס את כל משאביו ואת ההמון הפלסטיני המשולהב כדי לפתוח חזית נוספת בתוך שטח ישראל.

 

הטבח בירושלים, כמו פיגוע ההתאבדות בדימונה וההתפרעויות במזרח ירושלים השבוע, התבצעו במסגרת אסטרטגיה זו. וזה לא הכל. סביר להניח שחמאס ינסה לגייס בימים הקרובים את הגורמים החמושים בגדה, את תושבי מזרח ירושלים וגם את התנועה האיסלאמית בישראל להפרות סדר המוניות שיסלימו ויהפכו אולי לאינתיפאדה שלישית. ייתכן גם שחמאס עשה את הפיגוע בשיתוף עם ארגון פלסטיני אחר, כפי שקרה לא מעט בעת האחרונה - הארגונים משלבים תשתיות לצורך "פיגועי איכות". כך למשל, יורה הג'יהאד האיסלמי רקטות לעבר ישראל באישור חמאס.

 

המשימה: למנוע הפרות סדר

המשימה הראשונה והדחופה ביותר של כוחות הביטחון של ישראל היא למנוע הפרות סדר המוניות שעלולות לפרוץ כתוצאה משלהוב הרוחות בגדה, במזרח ירושלים ובקרב ערביי ישראל. הטבח בירושלים, הנחשב ברחוב הפלסטיני להצלחה גדולה, עלול לעורר צעירים פלסטינים רבים בשטחים ובישראל להתעמת עם כוחות הביטחון. צריך להיערך גם לאפשרות שיהיו התפרעויות ופעולות נקם של יהודים, כתוצאה מהסתה של גורמי ימין.

 

בפני הממשלה עומדות שתי דרכי פעולה אפשריות. האחת, לקבל את ההצעה המצרית שתוצג אחרי מו"מ עם חמאס ולהסכים להפסקת אש. מצד אחד תאפשר "תהדייה" פסק נשימה ליישובי עוטף עזה ותאפשר הרפיית הכוננות לפיגועים בשטח ישראל. מצד שני תיתן הפסקת אש כזו ניצחון יוקרתי לחמאס ותאפשר לו להתעצם ללא הפרעה, מה שיביא לכך שבסיבוב הבא לא רק אשקלון תהיה בטווח הטילים, אלא גם אשדוד וישובים אחרים. ניצחון יוקרה לחמאס עלול גם לחזק את מעמדו של הארגון בגדה ולמוטט את שרידי שלטונו של אבו מאזן.

 

אופציית הפעולה האחרת העומדת בפני ממשלת ישראל וצה"ל היא לא לקבל את תנאי חמאס ולהגביר את הלחץ הצבאי ברצועה, על פי המתווה שהכריז עליו הקבינט בישיבתו ביום רביעי. הגברת הלחץ עשויה להביא את חמאס לשקול מחדש את דרך פעולתו ולהסכים לתנאיה של ישראל להפסקת אש. אבל גם אם ישיג הלחץ הצבאי בסופו של דבר את יעדיו, צפויה לפני כן הסלמה רבתי של ירי הרקטות על יישובי עוטף עזה, יתגברו גם ניסיונות הפיגוע בתוך ישראל ובשטחים.

 

אין טעם להיחפז ולהגיב

אם תחליט הממשלה להסלים את הלחימה בחמאס, צריך להתכונן ולהיערך ללחימה ממושכת בכל החזיתות, כולל אפשרות של נסיון מצד חיזבאללה להצטרף ללחימה. לא רק צה"ל צריך להיערך היטב לקראת אפשרות זו. גם העורף צריך להיערך, בעיקר ביישובי הדרום, כולל אפשרות של פינוי נשים וילדים. צריכה להיעשות גם פעילות מדינית שתכין את הקרקע בזירה הבינלאומית ותגייס הבנה למניעיה של ישראל.

 

אין טעם כעת להיחפז ולהגיב. ממשלת ישראל ומערכת הביטחון צריכים לשקול היטב מה דרך הפעולה הרצויה בשעה זו, להיערך לקראתה היטב צבאית ומדינית ורק אז לפעול. ייתכן שבינתיים גם חמאס ישקול מחדש את עמדותיו ובשטח יהיו התפתחויות שיורידו את הממשלה מקרני הדילמה. לא מדובר בהשתהות של שבועות וחדשים, אלא בימים ספורים שבהם תתבצע במערכת הביטחון ובממשלה הערכת מצב יסודית שכתוצאה ממנה יתקבלו החלטות ויתבצעו הכנות. החלטות אלה יהיה צריך לבצע בנחישות וברציפות גם אם תהיינה קשות ולא פופולאריות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפיגוע בישיבה
צילום: רויטרס
פינוי הפצועים בירושלים
צילום: רויטרס
מזכרת כואבת
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
צהלות השמחה בעזה
צילום: AFP
מומלצים