שתף קטע נבחר

המאייר הדני: חובה לפרסם את "סרט הקוראן"

למרות שבשל איומים על חייו נאלץ מאייר הקריקטורה של מוחמד, קורט וסטרגרד, לעבור דירה כבר חמש פעמים הוא קורא למחוקק ההולנדי לפרסם את סרטו הביקורתי כלפי האיסלאם. לדבריו, בארצו אף פוליטיקאי לא היה מעלה על הדעת לרמוז שיש למנוע זאת. וילדרס: הפרסום - בסוף מרס

המאייר הדני שצייר את הקריקטורה המפורסמת ביותר של הנביא מוחמד, קורט וסטרגרד, קרא למחוקק ההולנדי הימני חירט וילדרס לשדר את סרטו על הקוראן, למרות החששות מפני גל מחאה אלים בעולם המוסלמי. וילדרס אמר בעבר כי סרטו "פיתנה" (מלחמת אחים בערבית) יעסוק ב"אופיו הפשיסטי של האיסלאם".

 

וסטרגרד אחראי לסדרה של קריקטורות של נביא האיסלאם, בהן אחת שבה נראה כשהוא חובש פצצה כטורבן, שהציתה מהומות אלימות ברחבי העלם המוסלמי וחרם על מוצרים דניים בתחילת 2006. ממשלת הולנד, החוששת מפני תגובה דומה, קראה לוילדרס שלא לסדר את הסרט, הבהירה כי הסרט אינו מייצג את עמדותיה והחלה לבחון דרכים משפטיות למנוע את פרסומו.

 

בראיון לעיתון ההולנדי "פולקסקרנט" שפורסם היום (ב') אמר המאייר הדני כי אף פוליטיקאי דני לא היה מעלה בדעתו להציע לאסור את שידור הסרט. "משמעות צעד שכזה הוא התאבדות פוליטית. פוליטיקאי דני יודע שאין להגביל את חופש הביטוי. על וילדרס להציג את סרטו", אמר וסטרגארד. ואולם עדיין לא ברור אם ומתי בוודאות ישודר הסרט.

 

בשבוע שעבר הביע וילדרס את אכזבתו מכך שאף ערוץ טלוויזיה הולנדי לא מעוניין בשידורו. עם זאת אמר כי ככל הנראה יפרסם אותו ב-28 במרס, במרכז העיתונאי של הפרלמנט בהאג ובמקביל יפרסמו באתר אינטרנט מיוחד שהקים לשם כך. עוד בטרם שודר כבר הצית הסרט גל של מחאות. רק אתמול הפגינו באפגניסטן אלפי סטודנטים והציתו את דגלי דנמרק והולנד, במחאה על הכוונה לשדר את הסרט ועל פרסומה מחדש של הקריקטורה של וסטרגארד בעיתונות הדנית.

 

הקריקטורה של המאייר הדני פורסמה מחדש בחודש שעבר כהבעת סולידריות של העיתונים הגדולים במדינה, לאחר ששלושה גברים נעצרו בחשד שזממו לרצוח אותו. וסטרגארד, שציין כי הוא מתכונן לעבור כעת אל מקום מחבוא שישי במספר וכנראה ייאלץ להזדקק לאבטחה צמודה במשך כל שארית חייו, אמר כי הוא לא מתחרט על הקריקטורות. לדבריו, "בדנמרק ניתן לבקר את הכל: המלכה, הפוליטיקאים, האזור. תפקידו של העיתון וגם הקריקטוריסט הוא לעורר דיון. המוסלמים חייבים לקבל זאת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
וילדרס: הפרסום, כנראה ב-28 במרס
צילום: AP
מומלצים