שתף קטע נבחר

בעקבות זיהום האוויר: פי 2 קשיי נשימה והתקפי לב

בעקבות האובך הכבד וזיהום האוויר מדווח מד"א על עלייה של יותר מפי 2 בקשיי הנשימה, התקפי לב והחייאות. הסיבה: זיהום האוויר גורם לתגובה אלרגית במערכת הנשימה, מכביד על תפקוד הלב ומסכן חיים. ההמלצות: להישאר בבית, להימנע מפעילות גופנית ולהיעזר באינהלציות ותרופות לפי הוראות הרופא

האובך הכבד השורר ברחבי הארץ היום (ב') גובה נפגעים: ממגן דוד אדום נמסר כי מספר הפונים למוקדי מד"א בשל בעיות נשימה הוכפל היום: 122 איש מתוכם 11 ילדים וחמישה תינוקות הזעיקו את הצוותים. בנוסף לקשיי הנשימה נרשם

גם מספר חריג של החייאות שבוצעו באנשים הסובלים מבעיות לב.

 

תחנות הניטור של המשרד לאיכות הסביבה רשמו היום ריכוזים עצומים של חלקיקים באוויר, כמעט פי 10 בערים השונות מהרגיל. זיהום האוויר הזה כיסה את כל הארץ ונגרם עקב כמויות גבוהות של אבק שהגיע מכיוון מזרח.

  

"חלקיקים מזהמים באוויר גורמים לשכיחות גבוהה של התקפי אסתמה" אומר ל-ynet פרופ' מרדכי קרמר, מומחה למחלות ריאה מביה"ח בילינסון, "גם אנשים הסובלים ממחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD) עלולים לסבול מהחרפה של המחלה הריאתית".

 

פרופ' קרמר מסביר כי האובך והחלקיקים באוויר גורמים לגירוי של סימפונות. גירוי זה גורם לנטייה מוגברת של הפרעות ליחה בעקבותיהם חיידקים מתרבים וגורמים לזיהומים נשימתיים. במקביל מתרחשת תגובה אלרגית הגורמת להתכווצות נאדיות הריאה ולצפצופים הידועים.

 

אבל זיהום האוויר עושה הרבה יותר: המחסור בחמצן גורם להכבדה על תפקוד הלב. אצל חולי לב הסובלים מהיצרויות בכלי הדם הכלילייים (המזינים את שריר הלב) עלול לגרום העומס הזה להתקפי לב ואף לשבץ מוחי.

 

מה לעשות?

האובך הכבד צפוי לשקוע בהדרגה עד מחר בבוקר, עם כניסתן של רוחות מערביות. ועד אז הנה מה שתוכלו לעשות:

  • סגרו את החלונות בבית ובמשרד.
  • על חולי לב ומחלות ריאה להימנע מחשיפה לאוויר בחוץ. מומלץ להישאר בבית ולא לנשום את האובך הכבד.
  • חולי אסתמה ומחלות ריאה חסימתיות החשים יותר צפצופים צריכים להגביר את הטיפול באינהלציות ובסטרואידים על פי הנחיות הרופא.
  • יש להימנע מפעילות גופנית מאומצת היום.
  • בכל החמרה יש לפנות לרופא המטפל

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובך בחוץ. קשה לנשום
צילום: איתן מזאה
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים