שתף קטע נבחר

הקיבוץ הדתי: לא נחרים את "שפע שוק"

בעקבות הפרסום ב-ynet על הצטרפות רבנים בציונות הדתית לחרם על רשת השיווק החרדית, מבחין מזכ"ל התנועה, נחמיה רפל, בין חרם צרכנים – "כלי חשוב במערכת הכלכלית-חברתית" – לבין החרמת עסקיו של דודי וייסמן ש"נועדה לפגוע בכל ענייניו של המוחרם". וגם: מה עם התחבורה הציבורית הפועלת בשבת?

"הטלת חרם אינה דרכנו, והיא בוודאי שאינה מביאה לשמירת שבת ואינה מוסיפה לאהבת ישראל" – כך אומר הבוקר (יום א') מזכ"ל תנועת הקיבוץ הדתי, נחמיה רפל, בעקבות הפרסום ב-ynet על הצטרפות רבנים בכירים בציונות הדתית לחרם החרדי על רשת השיווק "שפע שוק" ועסקיו של דודי וייסמן. "אני כמובן מתנגד לפתיחת עסקים בשבת, הן מבחינה הלכתית והן מבחינה סוציאלית", הבהיר רפל, "אך באותה מידה אני מתנגד להטלת חרמות". 

 

מזכ"ל הקיבוץ הדתי מזכיר כי "השיטה של הטלת חרם בעולם החרדי היא ידועה, ולא מעטים נפגעו ונפגעים ממנה, כולל הרבנים קוק וסולובייצ'יק זצ"ל". רפל מסביר את התנגדותו למהלך וטוען כי "חרמות, מעצם התנהלותם, נועדו לא רק להיאבק בנושא הכואב והבעייתי, כי אם לפגוע בכל ענייניו של המוחרם, וזו אינה דרכנו. צריך לעשות אבחנה ברורה בינה ובין 'חרם צרכנים', שהוא כלי חשוב במערכת הכלכלית-חברתית". בנוסף, מפקפק המזכ"ל בכוונתם של יוזמי המהלך: "הטלת החרם דווקא על דודי וייסמן, בה בשעה שעסקי תחבורה ושירותים אחרים הפועלים בשבת אינם מוחרמים, מעלה סימני שאלה על המניעים לחרם זה".

  

בקיבוץ הדתי טוענים כי הצטרפות רבנים בכירים כמו הרב מרדכי אליהו, הרב דב ליאור, הרב זלמן מלמד והרב חיים דרוקמן, אינה מלמדת על עמדת הציבור הציוני-דתי כולו, ומזכירים: "הקיבוץ הדתי היה מהראשונים לניסוח אמנה חברתית במדינת ישראל, שאחד הסעיפים המרכזיים בה נוגע לצביונה ושמירתה של השבת. עד שהיא תתקבל כל אזרח צריך לפעול על פי החוק המגדיר בצורה ברורה את הכללים לפתיחת עסקים בשבת".

 

לפני כשבועיים פרסמה "ועדת הרבנים למען קדושת השבת" מודעה בעיתונות החרדית, לפיה אין לקנות או לסחור עם החברות שבבעלות איש העסקים דודי וייסמן, נוכח סירובו לסגור את רשת AM-PM בשבת. בקריאה מודגש כי על הציבור שומר המצוות להימנע מכל קשר עם החברות השייכות לקבוצה זו, לרבות תווי קניה ושוברי קמחא דפסחא. "כל מי שלא יפעל כאמור לעיל, עד לליבון הדברים, יהיה בכלל אלו ששמו כספם על קרן הצבי", נכתב.

 

בימים האחרונים פנו פעילים למען השבת מכל המגזרים גם לרבנים בכירים בציונות הדתית וביקשו מהם להביע תמיכה פומבית בחרם החרדי. הרב מרדכי אליהו, לשעבר הרב הראשי לישראל, הבטיח כי יצטרף למהלך, ורבנים נוספים כבר חתמו על הקריאה, בהם יו"ר ועד רבני יש"ע הרב דב ליאור, רב היישוב בית אל הרב זלמן מלמד, וראש מרכז ישיבות בני עקיבא הרב חיים דרוקמן. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רפל. זו אינה דרכנו
שפע שוק
צילום: גיל יוחנן
מומלצים