שתף קטע נבחר

הרבנים נגד השתמטות: לציין את "שבת המילואים"

הרבנים הראשיים היו אורחי הכבוד בהכנסת ספר תורה שהתקיימה בבסיס האימונים בצאלים, צפו בלחימה בשטח בנוי, הבטיחו להירתם להגברת המוטיבציה והשיקו תפילה לשלום המילואים. האלוף שטרן שוחח איתם על הקרב המתוקשר עם ישיבות ההסדר וקבע: "מחלקות מעורבות - זה קירוב לבבות"

"שבת הגדול" שלפני פסח תהיה "שבת המילואים", והרבנים הראשיים ינחו לקראתה את כלל רבני ישראל לעסוק בקהילות ישראל השונות בחשיבות השירות המילואים – כך הודיעו הרבנים יונה מצגר ושלמה עמאר שביקרו היום (ב') בבסיס האימונים הצה"לי בצאלים. הרבנים הראשיים, שהשתתפו יחד עם הרב הצבאי הראשי בהכנסת ספר תורה לבית הכנסת בבסיס, ניצלו את השהייה במקום לפגישה עם קצינים בכירים בצה"ל ובראשם ראש אמ"ש אלעזר שטרן, ולבקשתם נרתמו למאמץ להגברת המוטיבציה.


"כמו חיילי דוד המלך". עם החיילים (צילומים: קובי נחשוני) 

 

הרב עמאר אף ציין במהלך הביקור כי יש לתקן תפילה מיוחדת עבור חיילי המילואים שתאמר בנוסף לתפילה לשלום חיילי צה"ל. "צריך ברכה מיוחדת לאלה שעוזבים את העסקים והמשפחות, שיחזרו בשלום, לא ייראו הפסד וישלימו על ידי ברכת ה' את מה שהפסידו באותם ימים", אמר הרב, וקרא למפקדים למצוא דרכים

יצירתיות להגברת המוטיבציה "כמו בשדה הקרב". הרב יונה מצגר אמר כי הופתע מהדיווחים על ירידה באחוזי ההתייצבות לשירות, וקשר את התופעה ל"כרסום בערכי האמונה, הדת ואהבת הארץ".

 

לדבריו, "לראשונה גם קצינים שואלים את מפקדיהם 'מה אנחנו עושים פה', כי בשיחות הסלון בתל אביב ובערים אחרות מכנים אותם 'פראיירים'. יש פיתרון אחד. צריך לשים דגש עצום על ערכים חינוכיים דתיים". בשיחה עם המפקדים אמר הרב מצגר כי גרוע יותר מכל ארבעת הבנים בליל הסדר הוא הבן החמישי – זה שכלל לא יושב סביב השולחן, וכך גם אלה המשתמטים משירות מילואים.  


הפמלייה בצאלים  

 

אחרי שסיירו בשטח האימונים וצפו בתצוגת תכלית של לחימה בשטח בנוי שקיימו צוערי קורס קצינים, חזרו הרבנים הראשיים לבסיס להכנסת ספר התורה. עשרות חיילים וחיילות, בכיפות ובכומתות, רקדו עם הספר החדש עד שהונח בארון הקודש וקיבלו עליהם עול מלכות שמים בקריאת "שמע ישראל ה' א-להינו ה' אחד".


ספרא וסיפא בצאלים. הכנסת הספר

 

הרב עמאר השווה אותם לחיילים מימי דוד המלך ש"יודעים לרקוד עם ספר תורה ומשלבים ספרא וסיפא", והרב מצגר החמיא לרב הצבאי הראשי, תא"ל אביחי רונצקי, על "מהפך ערכי-יהודי-תורני" - הכנסת ספר תורה אחד בממוצע בכל חודש לאחד מבסיסי צה"ל. "שלוחי מצווה אינם ניזוקים", בירך מצגר את חיילים, "אתם שליחי מצווה של עם ישראל ומדינת ישראל".

 

שטרן ל-ynet: המחלקות המעורבות - בהסכמה 

בפגישה שקיים האלוף שטרן עם הרבנים הראשיים עלה שוב נושא פיצול מחלקות ההסדר, כשראש אמ"ש מבקש להבין את עמדת רבני הישיבות בעניין. שטרן הסביר כי לשיטתו "שילוב חיילי המסלול במחלקות הרגילות מביא לקירוב לבבות בין דתיים לחילונים", ובסוגיה זו הוא מתקשה להבין את מתנגדיו.

 

בשיחה עם כתב ynet סיפר האלוף כי פגש באחרונה כמה חיילים במחלקה מעורבת. "שאלתי את אחד החילונים איך השירות איך השירות, והוא ענה: 'הבאתם לנו דתיים מיוחדים'. כששאלתי חייל אחר, בני"ש מתקוע עם כיפה גדולה, איך השירות, הוא ענה: 'הבאתם לנו חילוניים מיוחדים'". שטרן הודף את הטענות למהלכים חד צדדיים מול הישיבות ומבהיר: "כל שבע המחלקות המעורבות קמו בהסכמה". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסיירים בבסיס האימונים
צילום: קובי נחשוני
"המשתמט - הבן החמישי בהגדה"
צילום: קובי נחשוני
צילום: חגי אהרון
שטרן. "כן" למחלקות מעורבות
צילום: חגי אהרון
מומלצים