שתף קטע נבחר

אולמרט ועבאס נפגשו: התקדמות בקביעת הגבול

כשלפתחו פרסומים על פרשה חדשה, אולמרט נועד עם אבו-מאזן וגורם מדיני בכיר דיווח שנרשמה התקדמות משמעותית בסוגיית הגבולות של המדינה הפלסטינית העתידית. דובר בלשכת ראש הממשלה: "אלה השיחות הרציניות ביותר שהצדדים ניהלו מאז ומעולם"

כשהוא שקוע עד צוואר בחקירה החדשה, שפרטיה צפויים להתפרסם בקרוב, בסביבתו של אולמרט מדווחים על התקדמות משמעותית במשא ומתן עם הפלסטינים. ראש הממשלה נועד בצהריים (יום ב') עם הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, והמשיכו בדיונים על סוגיות מדיניות וביטחוניות. מרק רגב, דובר בלשכת ראש הממשלה, אמר עם תום הפגישה: "אלה היו השיחות הרציניות ביותר ששני הצדדים ניהלו מאז ומעולם".

 

גורם מדיני בכיר אמר כי בפגישה נרשמה "התקדמות רבה בנושא הגבולות הסופיים של הרשות הפלסטינית ומדינת ישראל, ובסידורי הביטחון". עם זאת, לא דווח על התקדמות בנושא ירושלים וסוגיית זכות השיבה של הפליטים.


אולמרט ואבו מאזן (צילום: משה מילנר, לע"מ)

 

פגישת אולמרט ואבו-מאזן נערכה שעות ספורות לאחר פגישה שנייה בין ראש הממשלה למזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, הבוקר, זמן קצר לפני שעזבה את ישראל. הסיכומים עליהם דיווח הגורם המדיני הבכיר עם תום הדיון הישראלי-פלסטיני היו פועל יוצא של הסיכום עם רייס ועם אבו מאזן עצמו.

 

לדברי הגורם המדיני, בשבוע הבא צפוי השר המצרי עומר סולימאן לבקר בישראל ולהביא לירושלים את הסכם הרגיעה שעליו סמכו ארגוני הטרור את ידיהם. ישראל צפויה להגיב בנושא זה, כנראה, רק לאחר דיון נוסף בקבינט.

 

בעניין זה אף הזכיר אותו גורם כי ישראל הציגה כבר לפני מספר חודשים את עמדתה - לפיה אם ייפסק הטרור מרצועת עזה, כולל ירי הרקטות, יופסקו ההברחות מגבול מצרים, ותופסק התעצמות החמאס, לישראל לא יהיה עניין לתקוף בעזה. עוד ציין שבמסגרת הסדר הרגיעה, מבקש החמאס לכלול פתרון לסוגיית המעברים, ובראשם סוגית מעבר רפיח. לדבריו, ישראל לא הגיבה גם בנושא זה. עם זאת נמסר כי אולמרט הבטיח לאבו מאזן שתהיה לו מעורבות בעניין.

 

אבו-מאזן מרוצה

עניין נוסף שעלה היום לדיון בנוכחות צוותי המשא ומתן, בראשות ציפי לבני ואבו-עלא, היה נושא החשש ההומניטרי לגורלם של תושבי עזה. אולמרט הבטיח לאבו מאזן שישראל תאפשר מעבר מצרכים, סחורות וציוד חיוני לצרכי האוכלוסייה המקומית. הפלסטינים מצדם ציינו בפגישה את הצבת 400 השוטרים הפלסטינים באזור ג'נין כהצלחה, שתוכל להיות בסיס להמשך. 

 

את הפגישה היום סיכם הגורם המדיני הבכיר כ"מוצלחת מאוד". לדבריו, אבו-מאזן לא הביע כל מרמור על דרך ההתנהלות של המשא ומתן, אלא להפך. הוא הוסיף כי צוותי המשא ומתן צפויים להיפגש בקרוב מאוד להמשך הדיונים.

 

גורמים בש"ס אמרו בתשובה לשאלת ynet על ההתקדמות במשא-ומתן עם הפלסטינים, כי: "החלטת מועצת חכמי התורה תקפה. כל עיסוק בירושלים, אם בגבולות ואם בנושא הריבונות, יגרום לש"ס לפרוש מהממשלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו מאזן ואולמרט
צילום: משה מילנר, לע"מ
מומלצים