שתף קטע נבחר

אולמרט על הזנות: קשה לעצור את התעשייה הזו

בין חקירה, פגישה עם סולימאן וביקור בוש, התארח ראש הממשלה בוועדה למעמד האשה בכנסת. "במקום שבו מתגלגל הרבה כסף, קשה להשתלט על התהליכים", אמר בעניין המלחמה בסחר בנשים לזנות. אולמרט הראה שהוא חושב לטווח הארוך - והבטיח הגדלת התקציב לנושא ב-2009. נתוני משרד הרווחה: 10,000 עובדות בזנות

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, התפנה הבוקר (יום ב') מעיסוקיו ומחקירותיו לדיון בוועדה למעמד האשה של הכנסת בנוגע לטיפול בנפגעות תקיפה מינית ולהוצאת נשים ממעגל הזנות. "ישראל היא יבואן גדול של נשים המיועדות לסחר", אמר ביחס לזנות, ולמרות שעתידו הפוליטי לוט בערפל - הבטיח להגדיל ב-2009 את התקציב לנושא ולהמשיך להשתתף בישיבות הוועדה.

 

ביום בו התפרסם סקר המצביע על צניחה בתמיכת הציבור בו, סיפק אולמרט בעצמו נתונים על המאבק בסחר בנשים ובאלימות - תפקידם של פקידי משרדו בדרך כלל - בניסיון להדגיש את מעורבותו האישית. "אנחנו מדברים על תעשייה שהיא מעגל מורכב ומסובך וקשה להתמודדות", הוסיף ראש הממשלה. "במקום שבו מתגלגל הרבה כסף, קשה להשתלט על התהליכים. כשיש ביקוש וכשיש אמצעים, קשה יותר להתמודד עם התופעה הזו".

 

ראש הממשלה נראה רדום למדי בחלקים מהדיון ואף עצם את עיניו לכמה רגעים, בזמן שנמסרו דיווחים על יישום התוכנית להוצאת נשים ממעגל הזנות והאלימות. אחר-כך, לסיכום הדיון, שיבח אולמרט את אותם הגורמים המקצועיים ואמר: "יש לנו עובדים סוציאליים, פסיכולוגים ברמה מקצועית גבוהה מאוד. עבדתי עם אנשי המקצוע שלנו. יש לנו גם הבנה מהם הכלים הנכונים כדי לתת מענים".

 

"אנחנו לא מבינים את עוצמת הפחד של הנפגעות"

בהתייחסו לבעיות ההטרדות המיניות אמר ראש הממשלה: "מדובר על אלמנט תוקפן שהוא לעיתים חולני וחי בנורמות כלפי אשה.

 האדם הזה לעצמו לא מודע שהוא לא בסדר כי פעם הנורמות היו אחרות, והיום חל שינוי בנורמה של החברה. בעניין של זנות, זו תעשייה שהסוגיה בה מורכבת", ציין אולמרט. ציפי נחשון-גליק, המפקחת הארצית על הטיפול באלימות במשפחה במשרד הרווחה, מסרה לוועדה כי בארץ ישנן כעשרת אלפים נשים שעוסקות בזנות.

 

לדברי אולמרט, למרות שמספר המרכזים לנפגעות תקיפה מינית הוכפל, עדיין נדרשים עוד מרכזים. "האם שישה מרכזים לנפגעות תקיפה מינית נותנים מענה ראוי? במידה שאני יכול לשפוט, נדמה לי שאנחנו עדיין במחסור, ונצטרך להגדיל את מספר המרכזים הללו.

 

"שישה במקום שלושה זה גידול של 100 אחוז, וזה מהלך מאוד משמעותי", אמר ראש הממשלה. "אנחנו לא מבינים מספיק מה העוצמה של הפחדים, החששות, והעכבות שיש לנפגעות עד שהן יכולות ללכת להתלונן". לדבריו, ככל שיהיו יותר מרכזים, ניתן יהיה לסייע לנזקקות להתלונן מוקדם יותר.

 

חיוכים נדירים לצד גדעון סער

בעקבות דברים שאמרה ח"כ זהבה גלאון על בניין שכולו זונות במתחם התחנה המרכזית בתל-אביב, העיר אולמרט כי "מבקשי עבודה ומסתננים התבצרו במקלטים שאין חמורים מהם מבחינה אנושית. נתנו אישורי עבודה לאנשים, ולפחות שם הבעיה נפתרה".

 

את הדיון ניהלה יושבת ראש הוועדה, ח"כ ליה שמטוב, וראש הממשלה זכה בפתיחה לברכה בלתי שגרתית מיו"ר סיעת הליכוד, ח"כ גדעון סער. אולמרט השיב בקריצה: "האיזון בינינו נשמר. הוא לא מרבה לשבח אותי ואני לא מרבה לשבח אותו". אולמרט בירך את מנהלת הרשות לקידום מעמד האשה, מרית דנון, ואמר שהיא אחראית לפריצת דרך בתחומים שנדונו בוועדה.

 

אולמרט התייחס בדבריו גם לכניסת יותר נשים למעגל העבודה, ואמר כי ראוי לקיים דיון נפרד בסוגיה ובמאמצים בכיוון זה מול החרדים. לסיכום, כאמור, ציין שישמח להשתתף בישיבות נוספות של הוועדה ואף להגדיל את תקציב 20 מיליון השקלים שהוקצה לטיפול באלימות נגד נשים ובבעיית הזנות ב-2009.

 

הצעת החוק למיסוד הזנות שהועלתה על-ידי ח"כ אלחנן גלזר (גמלאים) הורדה מסדר יומה של ועדת המשנה למאבק בסחר בנשים, בראשותה של ח"כ זהבה גלאון. בדיון שנערך לפני כחודש וחצי השתתפו נשים שעסקו בזנות וסיפרו על עיסוקן - ונוכח עדויותיהן משך גלזר את הצעתו.

 

אתמול דיבר אולמרט בכנס ראשי קק"ל העולמי בירושלים והתייחס לנושא הביטחוני: "עלינו להתמודד עם אויבים מצפון ומדרום שרוצים למחוק אותנו מהמפה, אבל אנחנו נהיה תמיד מוכנים. אתם יכולים לסמוך על כך. אני עושה הכל כדי שהמדינה הזו תוכל להגן על עצמה מפני אויביה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט בוועדה, לצד ליה שמטוב
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
נראה רדום ואף עצם את עיניו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים